بررسی کامل نما خانه های ویلایی سیمانی

سر فصل های مقاله

بررسی کامل نما خانه های ویلایی سیمانی

نما خانه های ویلایی سیمانی همیشه برای خیلی از افراد مایه سردرگمی بوده و خیلی ها در صورتی که بصورت خیلی باکیفیت اجرا شده باشد، از یک فاصله با یک نما سنگی قابل تمیز و تشخیص نیست. این نکته وقتی اهمیت دارد که شما هزینه بسیار زیادی را برای اجرای نما با متریال سنگ صرف کرده باشید.

البته استفاده از نما سیمانی تنها معطوف به نما خانه های ویلایی سیمانی نیست و در مواردی نما برج هم شما مشاهده می کنید که با نما سیمانی اجرا شده باشد. اینکه بودجه شما در پروژه چقدر است و قصد دارید چقدر هزینه کنید، می‌تواند کاملا یک موضوع نسبی و متفاوت باشد اما این نکته که از بین انتخاب سنگ و سیمان کدام را انتخاب کنید، مستلزم آگاهی از یکسری نکات است که سعی می کنیم به آنها بپردازیم.

نیم نگاهی به خانه های ویلایی

واقعا اگر از یک فاصله به نسبت دور نما سیمانی یک ویلا یا نما برج که به خوبی اجرا شده باشد را ببیند احتمالا به سختی متوجه خواهید شد که سنگ استفاده کرده اند و یا با ملات سیمان چنین جزئیاتی اجرا شده‌اند. این نکته ای است که در نما خانه های ویلایی سیمانی وجود دارد. یعنی شما اگر در موقعیتی قرار گرفتید که نمی خواهید هزینه گزافی را برای اجرای نما رومی بپردازید، این نکته را بیاد داشته باشید که با انتخاب یک تیم اجرایی باتجربه، به راحتی می توانید به هدفتان با هزینه بسیار کمتر برسید.

نحوه اجرای نما سیمانی

اگر کلا با ابزار زنی نما و نحوه اجرای گچ بری های داخلی یک ساختمان آشنا باشید، نحوه اجرای نما سیمانی یا نما خانه های ویلایی سیمانی برایتان بسیار ملموس خواهد بود. پیش شرط یک خروجی نهایی باکیفیت، متریال مرغوب، ملات ساخته شده مناسب، نیروی کار باتجربه، ابزارالات موردنیاز کامل، و نحوه پرداخت نهایی کار که به دستان ماهر یک استادکار ربط دارد و در اینجاست که تفاوت ها مشخص می گردد.

اما در حالت کلی به این صورت است که شما پس از طی مراحل طراحی، طبیعتا یک نقشه فاز دو یا نقشه اجرایی را در دست دارید که ابعاد و جزئیات بطور کامل در آن مشخص شده است. براین مبنا، استادکار نما با توجه به ابعاد واقعی زیرکار نما، هر جا که نیاز به شاسی کشی و زیرسازی داشته باشد را مشخص می کند و الزاما باید ابتدا یک زیرسازی مناسب اجرا شود.

پس از آن، بسته به دیتیل کار، ابزار مربوطه انتخاب می گردد. یعنی در جایی که قرار است یک ستون کار شود، ابزار خاص خود را می طلبد و در جایی که قرار است جزئیات زیرپنجره کار شود آنجا هم ابزارخاص خود را دارد.

نحوه اجرا کردن نما سیمانی هم به این صورت است که در نقطه موردنظر ابتدا ملات سیمان قرار داده می‌شود که به لحاظ چگالی و سختی با ملات بنایی متفاوت است. سپس با ابزارهای خاص شروع به شکل‌دهی ملات بر مبنای دیتیل طراحی می کنند. در نهایت وقتی صحبت از نما سیمان شسته می شود، طبیعتا بحث شستن نما هم به میان می آید. یعنی به فراخور کار، نما سیمانی شسته می شود تا پرداخت نهایی گردد.

نما خانه های ویلایی سیمانی، جایگزینی مناسب

اما چرا می گوییم که نما خانه های ویلایی سیمانی جایگزینی مناسب است. یا اینکه جایگزینی مناسب برای چه نوع نمایی است؟ اینها سوالاتی است که احتمالا ذهن شما را به خود درگیر کرده اند. پاسخ خیلی ساده است. موضوع طراحی و اجرای ویلا یا حتی نما برج و در بازسازی نما ساختمان هم این نکته صدق می کند که وقتی تصمیم به اجرای طرح نما رومی می گیرید، چند راه بیشتر جلوی راه شما نیست. از این جهت که به دلیل ماهیت خاص سبک معماری رومی، شما توان استفاده از هر نوع متریالی را ندارید. این ماهیت شامل داشتن جزئیات بسیار زیاد در سبک، داشتن تقارن و ترکیب های مختلف که در مرحله اجرا در انتخاب متریال محدودیت ایجاد می کند.

با این اوصاف شما به تبع یا به صورت معمول ازسنگ استفاده می کنید و یا اگر قصد هزینه کرد بالا را نداشته باشید، مواردی مثل استفاده از متریال سیمان و ابزارزنی، گزینه ای بسیار مفید و جایگزینی بسیار مناسب برای سنگ خواهد بود.

چون شما در متریال سنگ، علاوه بر اینکه هزینه بالایی بابت سنگ پرداخت می کنید، برش، ابزارزنی و ایجاد جزئیات بر روی سنگ، زمان بسیار زیاد را می طلبد. حتی زیرسازی کار در حالتی که از متریال سنگ استفاده می کنید نسبت به حالتی که از سیمان استفاده می کنید، متفاوت است.

به این دلایل شما می توانید نما خانه های ویلایی سیمانی را به عنوان یک راه حل مناسب روی میز داشته باشید.

بازسازی نما ساختمان

اما در بازسازی نما ساختمان چه اتفاقی می افتد؟ مگر نما خانه های ویلایی سیمانی تنها مختص خانه‌های تازه ساخت نیست؟ آیا در بازسازی نما ساختمان هم از این روش استفاه می گردد؟ این موارد شاکله اصلی این بخش را تشکیل می دهد. پرداختن به نکته ای که همانند بخش ساخت، با همان قدرت از متریال ملات استفاده می کند.

بحث بازسازی نما ساختمان و یا کلا بازسازی ساختمان. در بازسازی نما ساختمان هم اغلب یا نمای قبلی رومی است و یا تصمیم کارفرما اجرای نمای رومی است که در این حالت به دلیل اینکه شما طراحی را بر روی یک ساختاری که از قبل ترسیم شده، پیاده می کنید، احتمالا نسبت به پروژه ای که از صفر طراحی می کنید، دست تان باز نباشد، به این خاطر یک نکته مهم اجرا کردن طرح نیز هست. به این خاطر خیلی از معماران، همچون نما خانه های ویلایی سیمانی دیگر به سراغ استفاده از نما سیمانی در بازسازی نما ساختمان می روند.

حتی همین نکته در حالتی که شما با نما برج درگیر هستید نیز صدق می کند. چون در یک پروژه بزرگ همچون برج، نما برج نیز به تنهایی یک پروژه بزرگ محسوب می گردد. به دلایل اقتصادی و زمان و…در این نوع پروژه نیز عقلانی است که از این نوع روش استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *