جدیدترین نماهای رومی + معرفی تمامی مدل ها

سر فصل های مقاله

جدیدترین نماهای رومی

جدیدترین نماهای رومی

از مطلوب‌ ترین و پر‌طرفدار‌ ترین نوع نماهای ساختمان نمای رومی می باشد. نمای رومی برگرفته از معماری رومی و همچنین الهام گرفته روم از یونان در قرن‌های پنجم تا هشتم میلادی است و در مقایسه با سایر نماها قیمت و هزینه ساخت بیشتری دارد. نشان از وجود شکوه و عظمت از ویژگی‌های ساختمان‌هایی است که دارای سبک رومی می باشند. با گذر زمان و به ویژه امروزه تحولات تازه ای بر روی سبک این نما شده است که آن را با نام نمای رومی جدید می شناسیم. از این سبک نما که در دنیا رواج یافته, معمولا در سازه های شهری و ویلایی استفاده می‌شود.. جزئیات و استفاده از سنگ در این بناها زیاد است؛ در نتیجه قیمت ساخت آن نیز زیاد است. برای اینکه تا حد زیادی با افزایش قیمت مصالح ساختمان هزینه‌ها کمتر شود از سیمان در ساخت جدیدترین نماهای رومی استفاده می‌شود. در نمای رومی معماری روم و یونان تغییرات کمی ایجاد شده و باعث به وجود آمدن سبک نمای رومی جدید شده است.

 

جدیدترین نماهای رومی در ایران

جدیدترین مدل های نماهای رومی 

انواع مختلفی در نماهای رومی وجود دارد و امروزه در ویلاهای لوکس و مدرن و گران قیمت از این نوع نماها استفاده می‌شود. در ادامه انواع نماهای رومی جدید که در سال سال 2022 جز نماهای برتر انتخاب شده اند را بررسی می کنیم .

نما رومی سنگی

برای ساخت نما رومی سنگی از سنگ طبیعی و یا مصنوعی در ساختمان های کم طبقه استفاده می‌شود. دلیل انجام این کار این است که استفاده از سنگ در ساختمان‌های مرتفع، امکان شکستن و افتادن سنگ وجود دارد. استحکامات لازم در هنگام نصب سنگ در ساختمان‌های چند طبقه با نمای رومی رعایت می‌شود. در ساخت این نما باید از بهترین سنگ نما با عمر و کیفیت و دوام بالا استفاده کرد. سنگ‌هایی مثل سنگ مرمر وقتی در مقابل خورشید قرار می گیرند، تغییر رنگ می دهند. در نتیجه برای نمای بیرونی ساختمان گزینه مناسبی نیستند. افراد با تجربه در این مورد می توانند شما را در انتخاب سنگ نما در جدیدترین نماهای رومی شما را به خوبی راهنمایی کند.

نما رومی ویلایی

رنگ‌های کرمی و روشن در نمای ساختمان رومی استفاده می شوند. جزئیات ساختمان ویلایی با رنگ روشن بهتر نمایان می‌شود. در طراحی نما اطراف پنجره‌های رومی قسمتی است که بیشتر جلب توجه می کند. فرض کنید در حال طراحی نمای بیرونی جدیدترین نماهای رومی یک ساختمان هستید, حتی کوچک‌ترین طراحی، در زیبایی نمای این ساختمان تاثیر خود را می‌گذارد و در این صورت این تاثیرات می‌تواند باعث زیباتر شدن کوچه و محله نیز شود. طرح دایره‌ای در نما رومی جدید ویلایی, جلوه و شکوه بسیاری به نما میدهد و از سادگی آن جلوگیری می کند. ستون‌های زیبا نمای این ساختمان را لوکس تر می کنند.

نما رومی کلاسیک

یکی از نماهای رومی اصیل, نماهای کلاسیک می باشد. از ستون‌های بلند در طراحی این نما استفاده شده که پیچیدگی خاصی نداشته و به ساده‌ترین شکل نمای بیرونی را زیبا و دلنشین می کند. طراحان برجسته‌ و مشهوری برای طراحی این مدل نما وجود دارند که نیاز شما بر ساختار جذاب را برطرف خواهند کرد.  نمای کلاسیک بسیار شناخته شده ‌است. این سبک اعتقادات و باور‌ های ساکنان آن ناحیه را به ما نشان می‌دهد. نمای کلاسیک طراحی متقارنی دارد و  ستون‌ها و پنجره‌ها فاصله یکسانی از هم دارند. برای ساختمان‌های بزرگ از این سبک به وفور استفاده می شود .

طرح نما رومی ساده

انتخاب مناسب برای کسانی که روی نمای ساختمان خود حساس‌ اند و سادگی، زیبایی را می پسندند , طرح نمای رومی ساده، انتخاب مناسبی است. برای ساختمان با هر متراژی میتوان از نمای رومی ساده استفاده کرد. در این نما, ستون‌های بلند و ساده به کار می‌رود و پیچیدگی کمی در آنها وجود دارد. در ساخت نما رومی ساده چند نوع متریال اصلی به کار می‌رود. نمای خارجی ساختمان به دلیل  یکسانی رنگ‌ها در متریال این سبک باعث به یکپارچگی و سادگی  می‌شود.

نما رومی ایرانی

جدیدترین نماهای رومی ایرانی, در سرتاسر جهان طرفداران زیادی دارد. استفاده از این نما در ایران نیز به فراوانی دیده می‌شود. این نما از ترکیب سر ستون‌ها در معماری رومی با سر ستون‌های دوره‌ هخامنشی شکل گرفته است. در ساختمان‌های با تعداد طبقه متوسط، بلند و همچنین در ساختمان‌های کم ارتفاع و ویلاها  این نما به کار می‌رود. نمای رومی ایرانی معماری با جزئیات زیاد و پیچیده است و از مصالح بسیار گران قیمتی مانند سنگ گرانیت، مرمر و تراورتن در ساخت آن‌ استفاده می شود. المان‌هایی شبیه به نما رومی کلاسیک در نمای رومی ایرانی دیده می‌شود. ستون‌های تزئینی فراوان دایره‌ای به جای چند ضلعی، انواع قاب پنجره، قوس بنا، هلال، کتیبه از ویژگی‌های اصلی موجود در این نماست.

نما رومی دو طبقه

برای ساختمان دو طبقه و ویلایی, سبک جدید یا کلاسیک این نما بسیار مناسب است. ستون‌های بلند و یک تکه در این نما به وفور استفاده می شود . ماهیت داخلی در نما توسط ویژگی های ظاهری آن بیان میشود. به همین دلیل نمای یک ساختمان مسکونی با ساختمان اداری متفاوت است.  نورپردازی که در نما رومی ساختمان دو طبقه انجام می‌شود, به جزئیات موجود در ساختمان جلوه میدهد. جدیدترین نماهای رومی از این سبک نیز بسیار استفاده می کنند.

 

مطلب پیشنهادی : نورپردازی نمای رومی ساختمان چیست؟ + انواع و اصول نورپردازی نما

نما رومی سیمانی

مناسب‌ترین و کم‌ قیمت‌ ترین نوع نما رومی, نما رومی سیمانی است. ارزانی و هزینه مناسب  مواد، این اجازه را به سازندگان آن می‌دهد که نمایی با ظاهر لوکس تر و همچنین پیچیدگی و جذابیت بهتری را ارائه دهند. کیفیت مصالح، محلی که بنا ایجاد می‌شود، ماهر بودن نیروی انسانی روی قیمت نمای رومی سیمانی تاثیر دارد. زیبا ترین نوع نما رومی سیمانی نمای سیمان سفید است. این سبک جلوه‌ ی خاصی به ساختمان می بخشد.

سخن نهایی

جدیدترین نماهای رومی برای هر ساختمان آپارتمانی یا ویلایی طرح‌های مختلفی دارد که مناسب کار شما هستند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. باید بدانید، استفاده از  سبک نمای رومی جدید در محیط مناسب مهم است و در هر ساختمان یا محلی نمی‌توان آن را پیاده‌ سازی کرد. باید برای اجرای آن از شهرداری مجوز لازم را گرفت. نماسازی مانند طراحی داخلی نیاز به تخصص و ایده دارد؛ در این رابطه اگر قصد طراحی دارید؛ سعی کنید نظر معماران با تجربه‌ای که تشخیص کافی و بهتری در انتخاب سبک مناسب ساختمان را دارند، را به کار بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *