معرفی نمای تگرگی و ماهوتی + مزایا و معایب

سر فصل های مقاله

نما ی تگرگی

همانطور که از نامش پیداست، نمای سیمانی (Cement Facade) با سیمان و تعدادی مصالح ساختمانی دیگر به عنوان پوشش بیرونی سازه اجرا می‌شود. نما ی تگرگی و ماهوتی هم یکی انواع نمای سیمانی است .

در نمای سیمانی از متریال جامد مانند سنگ نما، چوب یا بتن نما استفاده نمیشود، بلکه نما با خمیر سیمانی ساخته می‌شود. خمیر سیمانی در مجاورت هوا به مرور زمان سخت شده و به ماده ‌ای مقاوم در برابر تغییرات شرایط هوایی مختلف تبدیل می‌شود.

به دلیل آنکه سیمان مصالح پر کاربردی است و به وفور در بازار یافت می‌شود، مشکل عدم دسترسی برای خرید این متریال وجود ندارد. از سویی دیگر، استاد کاران با خمیر سیمانی خیلی راحت کار می‌کنند و میتوانند طرح‌ های مختلفی را برای ایجاد نمایی زیبا، تمیز و چشم نواز پیاده سازی کنند.

همچنین، سیمان مورد استفاده در این نما «سیمان سفید» است که به همراه سایر مصالح در پوشش بیرونی ساختمان اجرا می‌شود .

راجب نمای تگرگی و ماهوتی

این نوع نمای سیمانی از ملات سیمان، پودر سنگ و خاک سنگ ساخته می‌شود.

این ملات اغلب با ضخامت دو سانتیمتر و با استفاده از دستگاه دوغاب پاش روی نمای اجرا می‌شود.

باید توجه داشت که نمای تگرگی و ماهوتی اغلب به عنوان لایه سوم نمای تخته ماله در نظر گرفته می‌شود.

همچنین، باید به این نکته توجه داشت که اگر در ساخت این ملات از مصالح درشت دانه استفاده شود، نما ناهمواری زیادی خواهد داشت. در این حالت، نما با اصلاح نمای تگرگی شناخته می‌شود.

اگر از مصالح با دانه بندی ریز استفاده شود، ناهمواری نما کمتر خواهد بود و نما ماهوتی نامیده می‌شود. نما سیمان تگرگی از قدیمی ترین و پرطرفدار ترین نماهای ساختمان است که به نما سیمان ارزان نیز معروف است.

این نمای ساختمان ارزان قیمت به دلیل در دسترس بودن انواع مصالح ها و اجرا کردن راحت آن جایگاه خوب و ویژه ای در میان معمار ها و اجرا کننده های نما یا به اصطلاح مجریان نما پیدا کرده است. نما ی تگرگی را با نام نما گیتی نیز میشناسند.

 

متریال های لازم برای اجرای نمای تگرگی سیمانی

 

اگر شما یک مجری نمای ساختمان هستید و یا به دنبال مجری نمای سیمانی ساختمان خود هستید باید بدانید که هر نما، به مصالح خاص خود نیازمند است.

متریال های اصلی شما برای اجرای نما سیمان تگرگی، ملات سیمان است، که البته آخرین لایه نما با این ملات اجرا میشود . اگر قرار بر سیمان کاری با دست باشد، به ابزار هایی مانند شاقول، شمشه آهنی یا چوبی، ریسمان کار، کمچه و ماله، استنبلی، سطل، سرند چشم بلبلی، بیل، غربال، دستکش و عینک شیشه ای نیاز دارید.

البته که برای اجرای نمای سیمان تگرگی به ابزار تخصصی تری با نام پیستوله سیمان پاش و یا سیمان پاش دیواری و سیمان پاش سقفی نیاز دارید.

سیمان کاری با سیمان تگرگی

بهترین ابزار برای این کار سیمان پاش یا پیستوله سیمان پاش است، نما ی تگرگی یا نمای گیتی پس از دو روز سیمان پاشی باید توسط کمپرسور های آب و یا آب پاش هایی آب رسانی شوند.

مزیت های استفاده از نمای سیمان تگرگی

  • کاهش چشمگیر زمان اجرا
  • سرعت بالای کار
  • قیمت مناسب
  • استفاده آسان
  • کارایی بسیار بالا به نسبت قیمت

 

هزینه اجرای نمای تگرگی سیمانی

اینکه نما سیمانی به راحتی قابل اجراست درست است، اما هزینه اجرای این نما به فاکتورها و پارامترهایی وابسته است. از جمله پارامتر های موثر در قیمت اجرای نمای سیمانی میتوان به نوع نمای سیمانی، محل احداث ساختمان مربوطه، کیفیت مصالح و… اشاره نمود.

شما میتوانید بالا ترین کیفیت نمای سیمانی را با مناسب ترین و مقرون بصرفه ترین هزینه ها اجرا نمایید.

کافی است که برای اجرای نمای ساختمان خود با گروه و شرکت هایی همکاری نمایید که با تمامی مصالح ها و ابزار آلات اجرایی هر یک آشنایی کامل داشته باشند.

گروه نما سازان خوب و عالی زیادی وجود دارد که  به واسطه آشنایی کامل با محصولات موجود در بازار و هزینه های آنها میتوانند به شما در اجرای و خرید اقتصادی کمک کنند.

البته که کار و تخصص حرفه ای این گروه اجرای انواع نما ساختمان بویژه نما سیمانی و نما سیمان تگرگی است.

شما میتوانید تنها با یک تماس هزینه های بروز اجرای نما سیمانی را از صفر تا صد بخواهید و در کمترین زمان ممکن هزینه های اجرای نمای ساختمان و نمای آپارتمان خود را برآورد کنید.

 

معایب استفاده از نمای تگرگی سیمانی

  • به دلیل استفاده از سیمان وزن بالایی دارد.
  • برای مناطق شرجی و مرطوب نامناسب است.
  • در برابر گرما و رطوبت عایق ضعیفی محسوب می شود.
  • عوامل موثر بر مدت اجرای نما سیمانی

 

عوامل متعددی مانند شرایط آب و هوایی و جزئیات اجرای طرح، بر مدت زمان اجرای نمای  تگرگی تأثیرگذار است. شرایط آب و هوایی از این جهت مهم است که بر خشک شدن ماسه سیمان و ملات مؤثر است. جزئیات اجرای طرح مانند متراژ ساختمان، ارتفاع و سطوح مد نظر برای اجرا، عامل مهم دیگر، بر اجرای نما می باشد. این مقاله توسط سایت نماسازی مرادی برای آگاهی شما عزیزان تهیه شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *