همه چیز درباره نمای سیمان تخته ماله

سر فصل های مقاله

نمای سیمان تخته ای

نمای ساختمان معرف ساختمان است ، از رو سبک و مصالح آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نمای سیمان تخته ماله یکی از طرح های زیبا برای نمای ساختمان است .

زمانی که در طراحی نمای ساختمان از سبک کلاسیک یا مدرن استفاده میشود، انتظار می رود که در طراحی داخلی هم از این سبک استفاده شود.

انتخاب مصالح  با توجه به طرح در هنگام طراحی نما اهمیت فوق العاده ای دارد چرا که باعث سهولت یا سختی کار اجرا می شود.

استفاده از سیمان جهت اجرای کارهای کلاسیک توصیه می شود، چون به وسیله ی سیمان می توان به راحتی سر ستون ها و مجسمه هایی که در نما کلاسیک کاربرد فراوان دارند را شکل داد.

 

از لحاظ هزینه های ایجاد شده ، در بین انواع نمای کامپوزیت، نمای سنگی، نمای آجری، نمای بایرامیکس و … نمای سیمانی کم هزینه ترین می باشد. نما سیمانی تخته ماله در مقایسه با سایر نماها مقاومت و امنیت بالایی داشته و در برابر تغییرات جوی ماندگاری بسیار خوبی دارد.

باید در نظر گرفت که نماهای مختلف هر کدام مزایا و معایب خاصی دارند و هر شخصی بر اساس سلیقه شخصی خود و همین طور در نظر گرفتن بودجه و شرایط و موقعیت می تواند نمای دلخواه خود را انتخاب کند.

محدودیت ‌ها و مزایای نمای سیمانی

دیوار بنایی یا بتنی پوشیده شده با نمای سیمانی یک دیوار مانع است. اگر وسیله ‌ای برای زه کشی آب باران از مجموعه وجود نداشته باشد، آب باران از طریق نما نفوذ می‌کند. دیوار فلزی LSF مشخصات یک دیوار مانع را ندارد.

اگرچه دیوار LSF پوشیده شده با نمای سیمانی، به گونه ‌ای نیست که بتوان آنرا دیوار زه کش نامید ولی آزمایش ‌های نفوذ آب نشان میدهد که بارش باران همراه با وزش باد، منجر به عبور آب از مانع مقاوم در برابر آب در پشت نما (صفحه زه کش) خواهد شد.

ساخت خوب، صلبیت لایه زیرین و استفاده از درز های کنترل، درز های انبساط و درز گیرها برای یک مجموعه نمای سیمان تخته ماله یا یک نمای دیگر با عملکرد مناسب مخصوصاً در آب و هوای مرطوب ضروری است.

 

به علاوه، با توجه به آنکه این نوع نما از مصالح سیمانی پرتلند است، سطحی نفوذ پذیر در برابر هوا تلقی می‌شود. اگر آب درون نما نفوذ کند، به محض قطع بارش، آب، بخار خواهد شد و دیوار شروع به خشک شدن می نماید . با یک لایه نهایی پلیمری اکریلیک، تبخیر آب کندتر خواهد بود.

البته نازکی نسبی و وزن سبک مشکلاتی را برای خشک نگه داشتن دیوار پوشیده شده با نمای سیمانی در مناطق مرطوب ایجاد نماید. لذا روکش نما معمولاً به منظور استفاده در مناطق نسبتاً خشک توصیه می‌شود. این نوع نما در رنگ‌های مختلف موجود است. این امر عامل مهمی در بحث زیبایی شناختی ساختمان با پرداخت نمای سیمانی است.

الزامات طراحی و اجرای نمای سیمانی

نمای سیمانی بر روی دیوارهای پشتیبان زیر به کار میرود.

  • دیوارهای متشکل از قطعات فولادی سرد نورد (LSF)
  • دیوارهای بنایی
  • دیوارهای بتنی

 

با توجه به آنکه مصالح اصلی نما، سیمان پرتلند است، اجرای آن نیازمند شرایط دمایی مناسب است. توصیه می‌شود، نمای سیمانی زمانی اجرا شود که دمای محیط حداقل ۵ درجه سانتی گراد یا بیشتر است .

نمای سیمان تخته ماله

در اجرای این نما از دو لایه آستر و تخته ماله استفاده می‌شود. لایه آستر با ملات ماسه و سیمان روی دیوار بلوک سیمانی یا آجر نما به ضخامت دو سانتیمتر اجرا می‌شود.

لایه نمای سیمان تخته ماله که از ماسه، پودر سنگ، خاک سنگ و سیمان تشکیل شده است، با وسیله ‌ای به نام تخته ماله و به ضخامت نیم سانتیمتر روی آستر اعمال می‌شود. این نما را با خط ‌کشی ‌های منظم و دقیق به بخش ‌های جداگانه تقسیم می‌کنند تا ظاهر نما زیبا شود و هم از ایجاد ترک خوردگی جلوگیری به عمل آید.

نحوه اجرا نمای سیمان سفید برای ساختمان ها

همان‌ طور که اشاره کردیم، در ساخت نمای سیمان سفید به ‌طور کلی از سیمان سفید، آب و پودر سنگ استفاده می‌شود. میزان استفاده از پودر سنگ باید متعادل باشد. زیرا استفاده زیاد از آن موجب ترک خوردن نما می‌شود. پس از ترکیب مصالح ذکر شده، در فرایند اجرایی نمای سیمان سفید مراحل زیر طی می‌شود:

  • استفاده از یک لایه آستر سیمان خاکستری به ضخامت ۲ سانتیمتر
  • استفاده از یک لایه آستر سیمان سفید و پودر سنگ بر روی آستر سیمان خاکستری
  • کشیدن یک لایه نازک از پودر سنگ و سیمان سفید
  • نکات مهم در فرآیند اجرایی نمای سیمان سفید

 

معمولاً در فصل زمستان، نشستن برف بر روی سطح زمین می‌تواند به استحکام مصالح آسیب بزند . از همین رو بهتر است در فرایند اجرایی ساختمان و پیش از استفاده از نمای سیمان تخته ماله و سفید، در طبقه اول و سطح مجاور با زمین به میزان ۱ متر از سنگ استفاده کنید.

زیرا سنگ ‌ها مقاومت بیشتری در برابر برف دارند . سیمان ها به ‌طور کلی نسبت به برف آسیب ‌پذیر تر هستند. پس از آن که کار با پمپ و قلم مو بر روی نمای سیمان سفید به اتمام رسید، بهتر است از نانو ضد آب استفاده کنید.

در نماسازی استفاده از نانو ضد آب موجب می‌شود تا آب‌ روی نمای سفید جذب نشود و رنگ آن را تغییر ندهد . اگر که به دلیل انبساط و انقباض ترک ‌هایی بر روی نمای سیمان سفید دیده شد، مراحل زیر را انجام دهید. این مراحل باعث می‌شود تا ترک ‌های روی دیوار چندان به چشم نیاید.

  • ایجاد خطوطی بر روی دیوار به‌ صورت عمودی و افقی در جهت پوشاندن ترک‌ های دیوار
  • دیوار را به ابعاد یک شکل و اندازه تقسیم کنید.
  • در بین درز های ایجاد شده به واسطه تقسیم ‌بندی، شیشه های مختلف را قرار دهید   .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *