همه چیز در مورد نمای تیشه ای یا نمای چکشی که باید بدانید!

سر فصل های مقاله

نمای تیشه ای

سنگ تیشه ای چیست ؟

اولین پرداختی که بشر با ضربات تیشه مانند بروی سنگ اعمال کرده است را در بازار کنونی با نام سنگ تیشه ای یا نمای تیشه ای می شناسند. فرآیند تیشه ای کردن سنگ نه تنها منسوخ نشده ، بلکه به قوت قبل باقی مانده و در پله ، نما ، کف ، محوطه سازی ، پای بنا مورد استفاده قرار می گیرد .

در این پرداخت با ضربه به سطح سنگ ، خراش های ناخنی شکلی بروی آن ایجاد می شود که موجب زبر شدن سطح می شود . این کار اصطکاک سطح را زیاد نموده و علاوه بر کاهش لغزندگی سطح ، موجب روشن تر شدن سنگ هم می شود .

همچنین شلوغی طرح برخی از سنگ ها (همچون مرمریت گندمک و مرمریت پر طاووسی ارسنجان ) با این کار گرفته می شود و زمینه ی سنگ زیباتر به نظر می رسد . اگر همین سنگ را در پای بنا به کار برند به آن سنگ نمای تیشه ای ازاره نیز می گویند .

انواع سطح تیشه ای

با توجه به طرح و عمق پرداختی که روی سنگ ایجاد می شود ، اصطلاحات مختلفی وجود دارد : مثلا “یک تیشه ای” برای وقتی است که تیشه یک مرتبه و در یک جهت روی سطح زده شود .

اگر این کار به صورت پر زده شود به طوریکه سطح سنگ دیده نشود به آن ” دو تیشه ای ” می گویند .

درصورتیکه این فرآیند در دو جهت سنگ ( افقی و عمودی ) انجام شود ،  به آن ” تیشه چپ و راست ” می گویند .

حال اگر این تیشه زنی ها با عمق بیشتری صورت گیرد به آن کلنگی می گویند .

نمونه ی دیگری هم وجود دارد که به آن تیشه الگویی می گویند .

این سنگ از زیباترین نمای تیشه ای کف حیاط ، محوطه و … است که بعد از ساب ، الگو هایی متقارن تیشه خورده بروی سنگ ایجاد می کنند .

 

 

روش های تیشه ای کردن

تیشه ای کردن سنگ علاوه بر روش دستی ، به صورت ماشینی هم انجام می شود . در اصل ، تقاضای بازار مصرفی ، تعیین کننده انتخاب این روش هاست . البته به لحاظ سرعت آماده شدن ، شکل ظاهری و قیمت با هم تفاوت های اندکی دارند .

در نوع ماشینی سرعت روند کار بیشتر ، قیمت کمتر و سنگ فرآوری شده روشن تر از نوع دستی است . همچنین خراش های ایجاد شده در سطح سنگ به صورت یک دست تری می باشد. به طور مثال انجام پرداخت تیشه ای به روش ماشینی روی سنگ هایی مانند مرمریت سمیرم ( لایمستون سمیرم ) و یا چینی لایبید متقاضی بیشتری دارد .

در صورتیکه در سنگی چون مرمریت لاشتر انجام پرداخت دستی از تقاضای بهتری برخوردار است .

معرفی رایج ترین سنگ های نمای تیشه ای بازار

این پرداخت بروی برخی از سنگ های مرمریت ، کریستال ( چینی) ، گرانیت و تراورتن قابل اجراست .

از جمله معمول ترین و پر کاربرد ترین آن ها عبارتند از  :

سنگ کریستال تیشه ای لایبید

سنگ لاشتر تیشه ای

سنگ گندمک تیشه ای

سنگ مرمریت تیشه ای هر سین

سنگ مرمریت تیشه ای پر طاووسی ارسنجان

سنگ مرمریت تیشه ای سمیرم و …

از آنجایی که در بین لیست بالا دو نمونه لاشتر و لایبید متقاضی بسیار بیشتری نسبت به سایرین دارند .

به شرح مختصری از آن ها می پردازیم :

 

سنگ نمای تیشه ای لاشتر

سنگ لاشتر تیشه جزء سنگ های محبوبی است که در دو نوع طوسی و مشکی از معادن اصفهان استخراج می شود . لاشتر را در بازار جهانی با نام Pietra Gray  می شناسند . دلیل آن هم شباهت بسیار زیاد این سنگ با لاشتر می باشد . مرمریت لاشتر از جمله سنگ های مرغوبی است که تمام پرداخت ها ( اعم از صیقلی ، هوند ، چرمی ، بوش همر، تیشه ای) قابل اجراست.

سنگ مرمریت لاشتر تیشه ای یکی از سنگ های محبوبی است که در بازار سنگ  متقاضی بسیار دارد . از پرداخت این سنگ برای محوطه سازی ، کف پارکینگ ، سنگ پله های بیرونی ، پای بنا و حتی در نما استفاده می کنند . نکته جالب آن است که این سنگ باکیفیت با توجه به نوع پرداخت قیمت هایی متفاوتی دارد .

اما آنچه مسلم است آن است که قیمت سنگ لاشتر تیشه ای بسیار کمتر از پولیش شده آن است .

سنگ نمای تیشه ای لایبید

اگر بگویند سنگ مستحکمی را معرفی کنید که تاب سرمای شدید و بارندگی بسیار را داشته باشد . قطعا نام چینی لایبید را خواهید شنید . این سنگ از معادن استان اصفهان بهره برداری می شود و دارای سورت های گوناگون و مشخصه های فیزیکی ممتاز است .

کریستال لایبید همچون لاشتر در ابعاد مختلف اسلب و تایل فرآوری می شود و با توجه به طرحدار بودنش قابلیت بوک مچ وفور مچ شدن دارد . این سنگ علاوه بر پالیش شده ( صیقلی ) ، به صورت تیشه ای هم از محبوبیت بالایی برخوردار است .

اگر در منطقه سردسیری زندگی می کنید که برای سنگ کف محوطه ، پارکینگ ، پله و… به دنبال سنگ مقاوم می گردید ، بی تردید ، سنگ چینی لایبد تیشه ای بهترین انتخاب است .

قیمت سنگ نمای تیشه ای کریستال لایبید در مقایسه با تیشه ای لاشتر کمی بیشتر است  . اما فراموش نکنید که یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت سنگ ، نزدیکی معادن به کارخانه است . خوشبختانه ایران سهم بزرگی از این ثروت ( اعم از سنگ های مرمریت ، کریستال ، تراورتن ) را در خود جای داده است.

همچنین چندین شهرک صنعتی مختص فرآوری هر نوع سنگ ساختمانی دارد . به همین خاطر می توانید باکیفیت ترین سنگ ها را با نازلترین قیمت داشته باشید .

 

موارد استفاده از سنگ نمای تیشه ای

۱. سنگ فرش فضای بیرونی و محوطه سازی :

اغلب مصرف این نمونه فرآوری برای محوطه های بیرونی  و برای استفاده در سنگ فرش و محوطه سازی ، پای بنا ( سنگ ازاره ) و نمای ساختمان است . البته برای قرنیز هم در ابعاد ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر می توان استفاده کرد ( به طور معمول از تراورتن تیشه ای استفاده می شود ) که در حال حاضر ، متقاضی چندانی ندارد .

این پرداخت به دلیل زبری که درسطح سنگ ایجاد می کند ، مانع از سر خوردن می شود . بنابراین انتخابی درست برای سنگ فرش محوطه و اماکن مذهبی ، خصوصا برای مناطق پر بارش است .

 

2. سنگ پله تیشه ای

یکی از کاربردهای رایج این پرداخت برای پلکان ، آن هم قسمت بیرون ساختمان است . سنگ پله تیشه ای همانند سنگ پله های دیگر در ابعاد مورد سفارش مشتری و در ضخامت های ۲ تا ۳ سانت برش داده می شود .

 

۳. سنگ پای بنا و نمای ساختمان ( سنگ ازاره )

بسیاری از مهندسین این سنگ را با نام سنگ ازاره می شناسند . ازاره سنگی است که برای پای دیوار به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارها و نم زدگی آن استفاده می شود . برای این منظور از سنگ های طولی تیشه خورده استفاده می شود .

به طور معمول ارتفاع این سنگ ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر است که البته بسته به نظر مشتری می تواند بیشتر هم باشد .در تصویر فوق کاربرد سنگ ازاره در بناهای تاریخی و ساختمان های جدید را می بینیم که به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل و نم برداشتن دیوار به کار رفته است.

۴. سنگ تیشه ای نمای ساختمان

اخیرا علاوه برپای دیوار، برای نما ی ساختمان نیز از این سنگ به صورت ترکیبی با پرداخت های همچون ساییده و چرمی استفاده می شود . به دلیل شباهت ظاهری که پرداخت تیشه ای به بوش همر دارد ، برخی آن ها را به اشتباه یکی می دانند .

به همین خاطر لازم دانستیم توضیح مختصری درباره تفاوت این دو ارائه دهیم :

تفاوت پرداخت بوش همر (Bush hammer ) با تیشه ای

بوش هم نوعی نمای تیشه ای محسوب می شود با این تفاوت که در پرداخت بوش همر، سطح سنگ به طور یکنواختی سوزنی شکل می شود .

در این پرداخت ، چکش های الماسی را بروی دستگاه ساب ، بجای لقمه ی ساب قرار می دهند . این قطعه به صورت چکشی و دورانی بروی سنگ میچرخد و سطحی سوزنی شکل به وجود می آورد . اما در تیشه ای ، ناخنی شکل است .

به لحاظ کاربرد هر دو به یک منظور انجام می شود. علاوه بر این پرداخت بوش همر بر روی بتن نیز انجام می شود. بوش هم نوعی ابزار سنگ تراشی است که هم به صورت دستی وجود دارد و هم به صورت ماشینی. نماسازی  مرادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *