نمای سیمانی آبساب و موزائیک شسته

سر فصل های مقاله

نما رومی , سنگ نما رومی

امروزه یکی از رایج ترین و محبوب ترین مصالح مورد استفاده در نماسازی سیمان ها می باشند. که علاوه بر مقاومت و استحکام بالا، زیبایی و مقاوم در برابر حرارت، از قیمت بسیار مقرون به صرفه ای نیز برخوردار می باشند. یکی از این نماهای سیمانی نمای سیمانی آبساب است .

از طرفی نمای سیمانی را می توان با انواع سیمان ها و به روش های مختلفی اجرا نمود. که استفاده از روش سیمان کاری آب ساب رایج ترین روش اجرای نماهای سیمانی می باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی های سیمان کاری آبساب و نحوه اجرای آن، بیشتر آشنا کنیم.

صرفه اقتصادی بالای اجرای سیمان کاری آب ساب

اجرای نمای سیمانی آبساب نسبت به سایر نماها همچون نماهای سنگی و آجری به سبب استفاده از متریال ها و مصالح ارزان قیمت، صرفه اقتصادی بیشتری دارد . علاوه بر این سیمان کاری مدرن در انواع طرح و رنگ ها قابل اجرا می باشد و زیبایی منحصر به فردی ایجاد می کند.

به این مزایای قابل توجه می توان مزیت استقامت بالا و ایمن بودن این نوع نما را نیز اضافه کرد. نمای سیمانی در برابر انواع عوامل از جمله انواع شرایط جوی، تنش های فیزیکی و مکانیکی، رطوبت و … مقاومت بسیار بالایی دارد.

از لحاظ ایمن بودن این روش نیز در مقایسه با سایر روش های نماسازی می توان آن را با اجرای نمای سنگی مقایسه کرد. در زمان اجرای نمای سنگی و همچنین پس از آن، امکان سقوط قطعات کوچک و بزرگ سنگ از بالای ساختمان وجود دارد که این موضوع  می تواند برای کارگران و عابرین خطرناک باشد . در حالی که اجرای نمای سیمانی با بالاترین سطح از ایمنی انجام می شود.

 

اجرای سیمان کاری آبساب در نماسازی

همانطور که گفته شد یکی از روش های رایج سیمان کاری در ایران روش آبساب است.

آبساب نوعی سیمان کاری اندودی محسوب می شود که، پس از اتمام سفت کاری نما اجرا می شود. پس از اجرای این سیمان کاری روی دیوار نما، با استفاده از ابزارهای مختلف مانند تخته ماله سطح سیمان کاری را صاف و صیقلی می نمایند.

از طرفی همزمان با صاف نمودن سطح سیمان کاری روی آن آب پاشیده می شود. به طور کلی نمای سیمانی آبساب علاوه بر مقاومت بسیار بالا از قیمت ارزان تری نسبت به سایر روش های سیمان کاری برخوردار است. معمولا این روش سیمان کاری با استفاده از سیمان سفید انجام می شود.

اما می توان آن را به صورت تلفیقی و با استفاده از سیمان های متنوع اجرا نمود. فراموش نکنید که کیفیت و زیبایی نهایی سیمان کاری به روش آبساب، کاملا به مهارت و تخصص استاد کاران وابسته است .

 

 

ویژگی های نما اجرا شده با سیمان کاری آبساب

مواد مورد استفاده در ساخت ملات سیمان کاری آبساب شامل سنگ، پودر سنگ و سیمان سفید می باشد. انتخاب سنگ های مورد استفاده در تولید این ملات را می توان بر اساس رنگ آن ها به انواع جگری، لیمویی، سفید، مشکی، قهوه ای، کرم، سفید استخوانی و سبز دسته بندی نمود.

از آنجایی که این نما از مقاومت بسیار خوبی در برابر سرما و گرما برخوردار است و نور خورشید را بازتاب می نماید ، می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای نماهای سنگی باشد.

 

مزایا و معایب نمای سیمانی آبساب

به طور کلی اجرای سیمان کاری نما با استفاده از روش آبساب مزایا و معایب مختلفی دارد. که از انواع آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

مزایا:

 • قابلیت اجرا با تنوع رنگی بالا
 • استحکام بالا و ماندگاری قابل توجه
 • هزینه اجرای بسیار مقرون به صرفه
 • مقاومت بالا در برابر سرما و گرما
 • قابلیت اجرای طرح های متنوع روی سطح سیمان کاری
 • امکان استفاده نمودن از مواد های عایق بدون رنگ روی سطح نهایی سیمان کاری
 • سیمان کاری نما به روش آبساب موجب جذب و یا دفع به موقع نور خورشید می شود.

 

معایب:

 • معمولا سرعت اجرای این سیمان کاری بسیار کم است.
 • نمای سیمانی آبساب از مقاومت خوبی در برابر رطوبت برخوردار نمی باشد.
 • این روش سیمان کاری موجب جذب آلودگی محیطی و کثیفی ها می شود.
 •  به همین دلیل پس از مدتی سطح سیمان کاری کدر و تیره می شود.
 • و روی سطح نمای سیمانی ترک ایجاد می شود.

این سیمان کاری را می توان با استفاده از تکنیک های مختلف اجرا نمود.

نمای سیمانی آبساب از انواع نماهای ساختمانی پرطرفدار

سیمان کاری آبساب نه تنها در کشور ما ایران بلکه در اغلب قریب به اتفاق کشورهای جهان طرفداران بسیار زیادی دارد. این نوع اجرای نما در کشورهای انگلیسی زبان واش بتن (Wash Beton) به معنای سیمان شسته نامیده می شود. پس از سفت کاری ساختمان سیمان کاری آبساب را به شیوه اندودی اجرا کرده و دیوارهای خارجی ساختمان را پوشش دهی می کنند.

در اجرای سیمان کاری آبساب یا ابزار شسته که به سیمان کاری دیوار رومی نیز معروف است از در صدهای معینی از سیمان سیاه و سفید، انواع پودر سنگ های سفید و رنگی، خورده سنگ های دانه بندی شده و … جهت تهیه ملات سیمان کاری استفاده می کنند.

کیفیت و جلوه زیبای سیمان کاری نما هم به کیفیت مواد و مصالح مورد استفاده و هم به مهارت استادکار انجام آن بستگی دارد.

 

مقاومت بالای نمای سیمانی آبساب در برابر گرما و سرما

علاوه بر اینکه سیمان کاری آبساب در انواع طرح و رنگ قابل اجرا است، صرفه اقتصادی بالاتری دارد و کم خطر تر تلقی می شود . این نوع نماسازی دارای مزیت قابل توجه دیگری نیز می باشد و آن عایق بودن سیمان کاری شسته نسبت به سایر انواع نماسازی است.

نمای سیمان شسته از آنجایی که به صورت یک تیکه اجرا می شود. در مقایسه با سایر انواع نماسازی در مورد مقاومت در برابر عبور سرما و گرما موفق تر عمل می نماید.

این موضوع از نظر کارشناسان مصرف انرژی نیز به اثبات رسیده و مورد تاکید می باشد. در سیمان کاری های مدرن در برخی موارد از مواد نانو نیز بر روی نما در مرحله پایانی کار استفاده می کنند که بر صاف و صیقلی بودن سطح نما کمک و از آلودگی آن به انواع آلاینده ها از جمله گرد و غبار و ذرات ریز آلاینده موجود در جو جلوگیری می کند.

 

 واش بتن یا همان نمای ‌موزائیک شسته

واش بتن هم مانند نمای سیمانی آبساب یک نمای بسیار زیبا است . واش بتن همان بتن شسته ای است که از ترکیب سیمان، ماسه‌، سنگ‌ های معدنی‌، چسب بتن و مواد روان کننده بتن در رنگ‌های متنوع تولید می‌شود.

در تولید واش بتن به روش ویبره بعد از مخلوط کردن مواد اولیه‌، بتن به دست آمده را داخل قالب ‌های لاستیکی ریخته و بعد از گذشتن از روی میز ویبره، در داخل اتاق بخار میگذارند .

بعد از گذراندن بیست و چهار ساعت، آن‌ها را از داخل قالب بیرون آورده و با استفاده از فشار آب (واتر جت) و برس‌‌های مخصوص فلزی لعاب های سیمان را از روی سنگ دانه‌ های زیبای آن میزدایند .

تا برجستگی و رخ سنگ دانه ها نمایان شود و کف پوشی با نمای بسیار زیبا و طبیعی تولید می‌شود. همانند نمای سیمانی آبساب . در روش تولید پرسی نیز بتن حاصل را در لایه زیرین قالب مخصوص میز پرس ریخته و روی آن را ملات ماسه سیمان را میریزند . سپس با فشار پرس دستگاه‌، موزائیکی دو لایه با رویه سنگ دانه طبیعی تولید می‌شود .

و بعد از عبور از اتاق بخار همانند موزائیک‌ های واش بتن ویبره شستشوی آنها آغاز می‌شود.

نحوه اجرای موزائیک واش بتن‌

موزائیک واش بتن (موزائیک شسته‌) محصولی است که در آن از سنگ دانه های رنگی به صورت برجسته  نمایان است. محصولات واش بتن را میتوان به صورت خشکه چینی و ملات خیس ‌اجرا کرد .

 در هنگام اجرا باید به نکات زیر توجه داشت.

زیر سازی محل نصب به طور کامل کوبیده و متراکم شود .

موزائیک واش بتن را میتوان‌ به صورت خشکه چین و ملات خیس‌ اجرا کرد‌.

‌در هنگام نصب موزائیک واش بتن بین موزائیک ‌ها فاصله ۵-۱ سانتی متر در نظر گرفته شود‌.

‌میتوان برای پرکردن فاصله بین موزائیک‌ ها از سیمان رنگی – سنگ – چمن و… استفاده کرد.

‌به هیچ عنوان از دوغاب برای نصب واش بتن استفاده نکنید.

‌بعد از اجرای واش بتن از ریختن سیمان، گچ و… بر روی واش بتن جلوگیری شود‌.

‌به هیچ عنوان از اسید و مواد شوینده قوی (‌طبق شرایط نگهداری‌ استاندارد ۷۵۵ ملی ایران‌) برای تمیز کردن استفاده نشود.

روش تشخیص میزان مرغوبیت موزائیک واش بتن

اگر در پروسه تولید واش بتن عیار سیمان استاندارد و افزودنی های بتن ‌از جمله چسب بتن، ژل میکرو سیلیس و روان کننده استفاده شود ، همچنین دوره کیورینگ و بخار دهی به طور کامل انجام شود ، نمونه واش بن پس از شکستن‌، سنگ و سیمان آن همگن شده و از هم جدا نمیشوند.

این مراقبت ها را هم خوب است برای نمای سیمانی آبساب نیز انجام دهیم . پس از برش عرضی محصول یا شکستن آن سنگ دانه‌ ها باید به صورت منظم در تمام ضخامت قطعه وجود داشته باشد. در برش عرضی و تمامی بعد های قطعه حباب هوا وجود نداشته باشد و سطحی یکنواخت داشته باشد.

طول و عرض و ضخامت محصول دقیقاً منطبق با ابعاد ذکر شده و گوشه ‌های قطعه کاملاً ۹۰ درجه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *