بهترین رنگ برای نمای سیمانی ساختمان چیست؟

سر فصل های مقاله

رنگ مناسب نمای سیمانی

رنگ مناسب نمای سیمانی

رنگ نما به صورت کلی آخرین لایه می باشد که به جهت دارا بودن از خاصیت محافظتی و همچنین ویژگی ترئنی، روی سازه های بسیار مختلف قرار می گیرد. امروزه با توجه به شرایط پر فشاری که اغلب مواد و مصالح در اثر باد، باران، آتش و… تجربه می کنند باید با رنگ زادی محافظت گردند. این کار موجب میشود تا از حداکثر پایداری و استحکام در برابر محیط پیدا کنند. رنگ یک ماده ایی است که در صنایع مختلی مانند: خودروسازی، ساخت و ساز، تولید پوشاک و … استفاده می گردد. در صنایع ساخت و ساز باید از بهترین جنس این ماده برای رنگ مناسب نمای سیمانی استفاده کرد. در ادامه این مقاله بیشتر با این موضوع آشنا خواهید شد.

معرفی انواع مدل رنگ برای نما

عموما انواع مختلفی از رنگ برای نما وجود دارد که بسته به کاربرد هر کدام از انها دارای دین و شاخص های متفاوتی هستند. در گام اول باید ویژگی ها هر کدام از این رنگ ها را با توجه به محیطی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید انتخاب نمایید. به صورت کلی رنگ مناسب نمای سیمانی به چند دسته زیر تقسیم بندی می گردد:

 • رنگ نما وینیل (Vinyl paint)
 • رنگ های آکریلیک (acrylic paint)
 • رنگ های سیلیکون (Silicone paint)
 • رنگ های پلی سیلیکون (polysilicon paint)
 • رنگ های پایه سیمان (cement paint)

رنگ برای نمای سیمانی

سیمان و بتن برای نمای انواع سازه ها کاربرد فراوانی دارند. سطح سیمانی پس از قرار گرفتن در معرض عوامل مختلف زیبایی اولیه خود را از دست می دهد و نیاز به رنگ آمیزی دارد. این موضوع در جلوی ساختمان ها به خصوص در شهرهای بزرگ بسیار حائز اهمیت است زیرا استفاده از رنگ مناسب برای پوشش سطح سیمانی در نمای سازه ها حائز اهمیت است. یکی دیگر از مواردی که در انتخاب رنگ نمای سیمانی باید به آن توجه کرد، تخلخل سطح سیمانی است. برای اطمینان از یکنواختی رنگ و پر شدن منافذ روی سطح سیمان باید از پوشش مناسب استفاده شود. در ادامه به موارد بیشتری در رابطه با رنگ مناسب نمای سیمانی صحبت به عمل خواهیم اورد.

رنگ نما خود تمیز شونده

رنگ ها و پارچه های نمای ساختمان با فناوری نانو نسل جدیدی از پارچه ها هستند. نکته اصلی این گروه از محصولات دارای رنگ برای پوشیدن، خود تمیز شوندگی است. خاصیت خود تمیز شوندگی رنگ های پوششی از نفوذ آلودگی محیطی و گرد و غبار به ناحیه مورد نظر جلوگیری می کند. در لباس هایی با این ویژگی پس از استفاده بر روی سطح مورد نظر چه سیمانی و چه بتن، لایه ای ضد آب ایجاد می شود که به عنوان سدی در برابر آلودگی های محیطی عمل می کند. در صورت وجود آلودگی و دوده در سطح ساختمان و ساختمان تنها با آب و باران تمام گرد و غبار از روی صورت پاک می شود.

ضد آب کردن خانه

نمای بیرونی ساختمان ها در معرض آب باران و عوامل مختلف محیطی قرار دارند. پوشش های مورد استفاده برای نما باید ضد آب باشند. روکش ضدآب ساختمان در برابر رطوبت و بارندگی کاملا مقاوم بوده و کنده نمی شود. پوشش های نما با خاصیت ضد آب از نفوذ آب به سطوح بتنی یا سیمانی جلوگیری می کند و از ترک خوردگی و فرسایش جلوگیری می کند. لذا باید از بهترین رنگ مناسب نمای سیمانی برای ضد اب کردن این مورد استفاده کنید.

 

خواص پوشش نانو

 • پوشش های نانو کاملا تک جزئی هستند برای اجرای آنها نیازی به حلال و یا پرایمر نیست .
 • مقاوم در برابر اشئه UVخورشید
 • قابل اجرا روی انواع سطوح ( سطوح بتنی , سیمانی , فلزی و … )
 • سهولت در اجرا
 • چسبندگی بالا به سطح سیمان
 • ماندگاری بالا

پوشش نمای رنگ شده با رنگ قدیمی

اگر سطح مورد نظر رنگ شده است و می خواهید دوباره آن را رنگ آمیزی کنید بهترین رنگ مناسب نمای سیمانی  برای شما استفاده از رنگ Explus Biomark است. اما توجه داشته باشید که قبل از اعمال پوشش، باید نکاتی را در نظر بگیرید:
اگر رنگ قدیمی پوسیده یا تاول زده است، مطمئن شوید که قسمت های خرد شده را جدا کنید. برای پاک کردن رنگ قدیمی می توانید از اسید یا برس سیمی مخصوص استفاده کنید. دلایل ترک خوردگی رنگ اکریلیک با در نظر گرفتن رنگ آمیزی مجدد سطح نما، از چسبندگی رنگ بیومارک به سطح اطمینان حاصل می کند، توجه داشته باشید که سطوح بتنی و سیمانی باید قبل از عمر مفید خود تصفیه شوند.

اجرای رنگ نما روی سیمان

برای اعمال رنگ روی سیمان، بهتر است قبل از انجام هر کاری از خشک بودن سیمان اطمینان حاصل کنید. زیرا سیمان باید کاملا خشک باشد تا خشک و مقاوم باشد تا کارایی لازم را از خود نشان دهد.
همچنین برای رنگ آمیزی سیمان باید از رنگ هایی استفاده کرد که به دیوار اجازه تنفس بدهد و باعث عایق شدن دیوار سیمانی نشود. در غیر این صورت، مهم نیست که چقدر از رنگ باکیفیت استفاده می کنید، سیمان به مرور زمان به آرامی فرسایش می یابد.
اگر در منطقه بارانی و مرطوب زندگی می کنید بهتر است برای دیوارها و نمای ساختمان از سیمان استفاده کنید اما برای زیبایی نما بهتر است از رنگی بادوام، بادوام و قابل اجرا استفاده کنید. از سیمان و شرایط آب و هوا را نشان دهید.
بهترین مرجع برای رنگ آمیزی نمای ساختمان در مناطق مرطوب رنگ اکریلیک است.

این رنگ ها از آنجایی که پایه آب هستند در شرایط آب و هوایی شهرهای شمال یا جنوب کشور ماندگاری بالایی دارند و به سیمان و دیوارها تنفس می دهند. پس سعی کنید در انتخاب رنگ مناسب نمای سیمانی درایت کامل را به عمل آورید.

چرا باید از رنگ ضد آب استفاده کنیم؟

همانطور که از نامش پیداست، نمای بیرونی ساختمان همیشه مستقیماً در معرض شرایط آب و هوایی قرار دارد و در مقایسه با رنگ های دیگر بیشترین آسیب را متحمل می شود. بنابراین رنگ باکیفیت را برای نمای ساختمان انتخاب کنید تا مجبور نباشید هر سال ساختمان را دوباره رنگ آمیزی کنید. بهتر است از رنگ های عایق رطوبتی، عایق، ضد گرد و غبار و بادوام در نمای ساختمان استفاده کنید تا سال ها نتیجه را ببینید.
رنگ های اکریلیک یکی از رنگ های پرطرفدار در سراسر کشور در اقلیم های مختلف است که نتایج مثبت و چشمگیری از خود نشان داده است. همچنین نیاز به اعمال New Seal را قبل از استفاده از رنگ و صورت را پس از خشک شدن کامل نشان می دهد. رنگ باید اعمال شود.

 

چکیده کلی از مقاله

در این مقاله توضیحات کامل و جامعی در رابطه با رنگ مناسب نمای سیمانی به شما ارائه کردیم. اگر شما به دنبال این هستید که یک رنگ آمیزی بسیار حرفه ای داشته باشید پس سعی کنید قبل از انجام این کار با یک مشاور و کارشناس ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی صحبت کنید تا در این زمینه شما را راهنمایی کنید. از اینکه وقت خود را به جهت مطالعه ای مطلب گذاشتید کمال تشکر را داریم/ نماسازی مرادی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *