معرفی زیباترین نمای ساختمان + تاثیر نور پردازی در آن🏠

سر فصل های مقاله

زیباترین نمای ساختمان

 خصوصیات زیبایی نمای ساختمانی

زیباترین نمای ساختمانی : یکی از مهمترین جنبه های دستیابی به طراحی نمای ایده آل، انتخاب مصالح مناسب است. نوع و کیفیت مصالح به کار رفته در طراحی نما بر زیبایی نمای بیرونی ساختمان می افزاید. برای تزئین نمای بیرونی ساختمان از مصالح مختلفی مانند سنگ، شیشه، کامپوزیت، آجر و … استفاده می شود. همچنین در برخی موارد از ترکیب دو یا چند متریال برای طراحی نما استفاده می شود. رنگ های استفاده شده در طراحی نمای ساختمان باید به گونه ای انتخاب شوند که با یکدیگر سازگاری داشته باشند. قبل از انتخاب رنگ نمای ساختمان و تنظیم طرح، بهتر است با کمک نرم افزار طراحی سه بعدی، تناسب رنگ ها را در کنار هم مشاهده کنید و سپس اقدام به تنظیم طرح مورد نظر کنید.

بهتر است نمای ساختمان را از نماهای پیوسته انتخاب کنید. نمای پیوسته یعنی این که تمام نما بایستی به شکل پیوسته باشد و از استفاده از اشکال پراکنده در طراحی نمای ساختمان خودداری می کند. از به کار بردن عناصر زیاد در طراحی نما خودداری کنید زیرا نمای خانه، پر و غیر قابل استفاده به نظر می رسد. هر چقدر نما ساده تر باشد از ویژگی های زیباترین نمای ساختمانی به شمار می رود.

تاثیر نورپردازی در زیبا ساختن نمای ساختمانی:

به طور کلی می توان گفت نورپردازی بر کیفیت بصری نمای ساختمان تاکید دارد، بنابراین طراحی نورپردازی نما بسیار مهم است و نورپردازی نما با طراحی ایده آل باعث جذابیت بیشتر نمای ساختمان می شود. نور بخشی از طراحی بیرونی ساختمان است و نباید به طور مستقل مورد توجه قرار گیرد.

اگر نورپردازی نمای بیرونی ساختمان به درستی انجام شود می توان جذابیت و زیبایی نمای ساختمان را حتی در شب نیز حفظ کرد. ضمن اینکه نورپردازی نما نباید به گونه ای باشد که توجه بیشتری را به خود جلب کند. نورپردازی نما باید با طراحی آن همخوانی داشته باشد و به علاوه تمامی جزئیات نمای ساختمان از طریق نورپردازی در شب قابل مشاهده باشد. با حفظ این ویژگی ها می توان گفت که این ساختمان از زیباترین نمای ساختمانی می باشد.

نمای مدرن چیست و چه ویژگی هایی را دارد؟

نمای مدرن ساختمان با طراحی خلاقانه و جسورانه خود اولین نشانه ای از انتظار مردم از ورود به ساختمان است. در نما، ریتم های عمودی، افقی و زاویه ای و همچنین استفاده از متریال های جدید و فناوری های جدید بر جذابیت و قدرت این سبک می افزاید. با وجود موارد زیادی که می توان در معماری ساختمان برجسته کرد، همیشه می توان منتظر شگفتی های غیرمنتظره از نمای مدرن بود. در ادامه این مطلب از خانه هنرمند به اهمیت نمای ساختمان می پردازیم  و نظرات میس ون دروهه در مورد نما را ارائه می دهیم.  وهمچنین شما را با زیباترین نمای ساختمانی آشنا خواهیم کرد. پس از آن به ویژگی های اصلی نمای مدرن می پردازیم و اصول و متریال هایی را که می توان برای ساخت این سبک نما به کار برد، بررسی خواهیم کرد.

دلیل اهمیت نمای ساختمان در نمای مدرن

نمای ساختمان مهم است زیرا فرصتی برای تأکید بر طراحی است. اگرچه بسیاری از افراد نمای بیرونی خانه را یک چیز زیبا می دانند، اما نما نیز نقش مهمی در تکمیل خانه دارد. طراحی نمای هر ساختمان روکش خارجی ان ساختمان به شمار می رود و اولین تاثیر را بر بازدیدکنندگان خواهد گذاشت.

نمای ساختمان علاوه بر زیبایی، نقش مهمی در انرژی افراد دارد، علاوه بر این که طراحی خارجی ساختمان را با طراحی داخلی مرتبط می کند. با نوآوری در مصالح، ایده ها و طراحی، نمای ساختمان می تواند فرصت های زیادی را برای ساختمان ها ایجاد کند. هنگام انتخاب یک سبک خاص برای نمای بیرونی یک خانه، مهم است که چندین فاکتور را در نظر بگیرید: آب و هوا و محیط طبیعی، ویژگی های موقعیت مکانی ساختمان، ظاهر ساختمان های مجاور و تمایل شما برای پیوستن به جامعه. در ادامه بر روی طراحی نماهای مدرن، سبکی زیبا و جسورانه از ویژگی های زیباترین نمای ساختمانی توضیح داده شده است.

نگاه کلی و جامع به تاریخچه نمای مدرن

کلمه مدرن یعنی همه ان اتفاق و اشیایی که به زمان حال مربوط است. پس وقتی که درباره خانه هایی با نمای مدرن حرف زده می شود، به مواردی اطلاق می شود که با اخرین روش ها ساخته شده است. داستان مدرن در حوزه معماری در قرن بیستم شروع شد. این سبک جهت مخالفت با سبک های قدیمی روی کار آمد.

طراحان همیشه به دنبال راهکارهایی برا ساده تر کردن معماری بوده و هستند.این امر سبب شد که در استفاده از برخی مصالح ساختمانی مثل بتن، فلز، شیشه و… خلاقیت  برای نماسازی به خرج دهند تا اینکه بتوانند زیباترین نمای ساختمانی را پدید بیاورند. امروزه ما خانه های زیادی را با عنوان نمای مدرن می شناسیم. با این وجود همه اینها نکته مشترکی باهم دارند، آن هم کارایی و سادگی ان هاست.

راهکار زیباترین نمای ساختمان

ویژگی های نمای مدرن به شرح زیر است:

  • عناصر در 90 درجه قرار می گیرند
  • بیان بصری سازه ساختمان به جای پنهان کردن عناصر ساختاری.
  • به دنبال زیبایی شناسی در به کارگیری از مواد تولید شده به وسیله فرایندهای صنعتی
  • شلوغ نکردن در تزئینات منزل
  • ظاهر سفید و کرم
  • پنجره های بزرگ به شکل افقی در خانه متصل شده اند
  • ظاهر ساختمان به اشکال مستطیل و استوانه

اصولی که باید در زمان طراحی نمای مدرن به آن دقت کرد؟

1. نبودن تزئینات در خانه:

ما در نمای مدرن چیزی به نام تزئینات نداریم و نما بسیار ساده اما خیلی جذاب انجام می‌شود. در نما به روش مدرن از تزئینات شلوغ سبک کلاسیک خبری نیست و بیشتر به سمت گرایش‌های مینیمال سوق داده می‌شوند. در این سبک از الگوهای تکراری استفاده نمی‌شود.

2. تاکید بر اشکال مستطیلی و خطوط افقی و عمودی در دیزاین سبک مدرن:

به‌ کار بردن خطوط افقی و عمودی در نماهای مدرن به‌ خوبی قابل رویت است، و بیشتر به شکل مستطیل و مکعب هستند. می توانید از انواع سنگ نمای ساختمان برای این مورد استفاده کنید .

3. به‌ کار بردن مصالح مدرن در نما:

از مصالحی مثل آجر و سنگ خیلی ساده استفاده می‌شود و بیشتر بحث زیبایی‌شناسی مورد توجه است. در نمای مدرن برای به‌ وجود آوردن زیباترین نمای ساختمانی این تفکر وجود دارد که از متریال‌ هایی بالاتر و فراتر از مصالح سنتی استفاده شود. نمای کلاسیک نیز می تواند برای زیباسازی انتخاب مناسبی باشد .

راه حل برای داشتن زیباترین نمای ساختمانی

امروزه برای داشتن زیباترین نمای ساختمانی در تلاش‌ اند که از مصالح ساختمانی به شکل ساده اما زیبا استفاده نمایند. می‌توان گفت آن‌ها بحث‌های زیباشناسی و روان‌شناسی را مورد توجه قرار می‌دهند. همین عوامل سبب می‌شود که یک نمای ساختمانی خیلی زیبا و دیدنی به چشم بخورد. سبک کلاسیک که از مصالح بیشتر برای شلوغ‌ کاری استفاده می‌کرد دیگر از دور کنار رفت و برای بیننده هم جذابیت خاصی را ندارد. در کل می‌توان گفت که معماران برای داشتن نماهای ساختمانی زیبا وقت آن است که به سبک مدرن و حتی فرا مدرن روی بیاورند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *