هر آنچه که باید در مورد سنگ نمای رومی بدانید !

سر فصل های مقاله

سنگ نمای رومی

سنگ نمای رومی چیست؟ در چه فضاهایی کاربرد دارد؟ مزایای استفاده از این سنگ نما چیست؟ استفاده از سنگ در نمای رومی چه اصولی دارد؟ هزینه نماسازی رومی با سنگ به چه صورت است؟ معرفی سنگ نمای رومی به عنوان یکی از پرطرفدارترین مصالح امروزی برای نماسازی ساختمان موضوعی است که در این مطلب از گروه نما سازان مرادی قصد صحبت در مورد آن را داریم. در صورتی که قصد اجرای نما با این متریال را دارید با ما همراه باشید تا با نوع، جزئیات و شرایط استفاده از آن به منظور احداث نما بیشتر آشنا شوید.

 

سنگ نمای رومی چیست؟

یکی از بخش‌ های اصلی در ساختمان‌ها، نمای آن‌ها است. نما اولین بخش قابل مشاهده یک سازه است و زیبایی آن تاثیر زیادی در دید اولیه افراد نسبت به آن ساختمان دارد. نماسازی ساختمان نیز مانند فضاسازی داخلی آن با سبک‌های مختلفی قابل انجام است و هر سبک ویژگی‌ها و متریال خاص خود را دارد، سبک و کیفیت نمای بیرونی ساختمان حتی در ارزش بنا هم تاثیر دارد. یکی از سبک‌های محبوب و کاربردی برای نماسازی ساختمان‌ها که در کشور ما هم طرفداران زیادی دارد سبک رومی است. در طراحی و نماسازی به سبک رومی بیشتر از سنگ‌ها استفاده می‌شود. سنگ‌هایی که در این سبک طراحی استفاده می‌شوند، به سنگ نمای رومی شهرت دارند اما سنگ نمای رومی چیست ؟  یکی از انواع سنگ‌های قابل استفاده در نماسازی است که از نظر ظاهری، رنگ و طرح برای ساخت نما به سبک رومی مناسب است.

برای پاسخ دقیق‌تر به این سوال که سنگ نمای رومی چیست باید با ویژگی‌های این سبک نماسازی آشنایی داشته باشید. سبک رومی، سبکی کلاسیک و لاکچری است که در این سبک تزئینات به شکل لاکچری انجام می‌شوند و نمای ساختمان به گونه‌ای است که گران‌قیمت و ارزشمند دیده می‌شود. در نمای رومی از ستون‌های بلند و متعدد، تراس‌های نسبتا بزرگ و پنجره‌های محدود اما بلند استفاده می‌شود که همگی ظاهری خاص و متفاوت را برای این نما به وجود می‌آورند و سنگ بیشترین تاثیر در چنین جلوه‌ای را دارد. سنگی که برای نما ساختمان‌ها ساخته شده به سبک رومی استفاده می‌شود، رنگی روشن، صیقلی و ظاهری زیبا دارند که این زیبایی را در جلوه ساختمان بروز می‌دهند.

 

ویژگی‌های سنگ مناسب نمای رومی

به جز درب و پنجره‌ها، سایر قسمت‌ ها در نمای رومی با سنگ ساخته می‌شوند. از ستون‌ها گرفته تا دیوارها و کنده‌ کاری‌ها همگی از سنگ هستند و سایر متریال به ندرت در این نما دیده می‌شود. ساختمان‌هایی که نما رومی دارند از دور شبیه به یک قصر دیده می‌شوند و این موضوع به دلیل سنگی است که به طور یکدست در نمای آن‌ها استفاده می‌شود. سنگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که تنها بعضی از آن‌ها برای نماسازی به سبک رومی مناسب هستند. برای انتخاب سنگ مناسب نماسازی رومی باید به ویژگی‌های آن دقت کرد و از مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ مناسب نما رومی باید به رنگ آن اشاره کرد.

سنگی که برای این نما استفاده می‌شود باید رنگ روشنی داشته باشد. سفید و کرمی از بهترین رنگ‌ها برای سنگ نمای رومی هستند. دیگر ویژگی نمای رومی داشتن تراشکاری‌های مختلف در اشکال هندسی یا شکل‌هایی مانند گیاهان و مجسمه‌ها است که این تراشکاری‌ها هم با استفاده از سنگ انجام می‌شوند، بنابراین از دیگر ویژگی‌های سنگ مناسب نمای رومی می‌توان به قابلیت تراشکاری آن اشاره کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های سنگ مناسب نمای رومی که اهمیت زیادی دارد، مقاومت آن نسبت به شرایط آب و هوایی است. در صورت عدم برخورداری از این ویژگی سنگ در مدت‌ زمانی کوتاه تغییر شکل یا رنگ داشته و نمای سازه را به طور کل تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

انواع سنگ‌های مناسب نمای رومی

با توجه به ویژگی‌های گفته شده برای سنگی که در نماهای رومی استفاده می‌شود، چند نمونه سنگ را می‌توان برای نماسازی به این سبک پیشنهاد داد. از انواع سنگ‌های مناسب نمای رومی می‌توان به سنگ مرمر و تراورتن اشاره کرد. سنگ مرمر قیمت بالایی دارد و تهیه، نصب و اجرای آن روی نما سخت‌تر است اما سنگ تراورتن تنوع مناسب‌تری دارد و از قیمت خوبی برخوردار است و نصب و اجرای آن نیز چندان سخت نیست. این سنگ توسط برندهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و مشخصه‌های خود را دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

۱. سنگ تراورتن کرم عباس آباد

از انواع پر کاربرد سنگ تراورتن برای نماسازی رومی می‌توان به سنگ تراورتن کرم عباس آباد اشاره کرد. این برند از سنگ تولید کننده دو رنگ سفید و کرم است که در نماسازی رومی استفاده از رنگ کرم آن بیشتر پیشنهاد می‌شود. سنگ‌های سفید این برند قیمت بالاتری دارند و در پروژه‌هایی که نماسازی همراه با تراشکاری انجام می‌شود، رد دستگاه روی آن‌ها به جا می‌ماند و این مسئله ظاهر سنگ و نما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۲. تراورتن دره بخاری

تراورتن دره بخاری طیف رنگی کرم تا کرم روشن دارند و از نظر جنس، رنگ و بافت تمام انواع آن برای نماسازی به سبک رومی مناسب است.

۳. تراورتن حاجی‌ آباد

تراورتن حاجی آباد از دیگر انواع سنگ‌هایی است که برای نما رومی می‌توان از آن استفاده کرد. سنگ‌های تولید شده توسط این برند هم در تمامی انواع و رنگ‌ها برای سازه‌هایی که به سبک رومی ساخته و طراحی می‌شوند، مناسب هستند. طریق رنگی سنگ‌های تراورتن حاجی آباد از کرم بژ تا کرم روشن است.

۴. تراورتن کرم یزد

معادن یزد هم تولید کننده سنگ نمای رومی هستند و تمام سنگ‌های تولید شده توسط آن‌ها برای به کارگیری در نمای رومی مناسب است. تراورتن کرم یزد بیشتر در رنگ کرم استخراج و تولید می‌شود. این سنگ‌ها از قیمت مناسب‌تری نسبت به دیگر انواع سنگ‌های تراورتن برخوردار هستند.

۵. تراورتن طرق

در نهایت آخرین نوع از سنگ‌های تراورتن قابل استفاده به عنوان سنگ نمای رومی، تراورتن طرق است. زمینه اصلی این سنگ‌ها کرم و شکلاتی است و از نظر ظاهری شباهت زیادی به سنگ‌های حاجی آباد دارند اما قیمت آن‌ها نسبت به سنگ حاجی‌ آباد مناسب‌تر است و دسترسی به آن‌ها نیز ساده‌تر از دیگر سنگ‌ها است.

 

سنگ نمای رومی چیست

مزایای سنگ‌های نمای رومی

همان‌طور که گفته شد، این سنگ نما نوع خاصی از سنگ‌ها است که از نظر ویژگی‌های ظاهری، بافت و دیگر موارد با دیگر سنگ‌ها متفاوت است و ویژگی‌هایی دارد که آن را برای نمایی به سبک رومی کاربردی‌تر می‌کند. از مزایای سنگ‌های نمای رومی می‌توان به جلوه چشم‌گیر آن‌ها اشاره کرد. سنگ‌های قابل استفاده در نما رومی ظاهری صیقلی، جذاب با رنگ‌های اغلب روشن دارند که جلوه و زیبایی نمای سازه را چندین برابر می‌کنند. جنس و بافت مناسب از دیگر مزایای سنگ‌های نمای رومی است که دیرتر کثیف شده و تمیز کردن آن‌ها نیز ساده‌تر است. ماندگاری و طول عمر بالا از دیگر ویژگی‌های سنگ‌هایی است که برای نمای رومی استفاده می‌شوند از دیگر مزایای سنگ‌های نمای رومی هستند.

 

 

نکات مهم در اجرای سنگ نمای رومی

در موارد خاص نمای رومی با سیمان و دیگر مصالح هم قابل اجرا است اما به طور کل استفاده از سنگ برای طراحی آن کاربردی‌تر است. شکوهی که سنگ به این نما می‌دهد از دیگر مصالح قابل استفاده برای اجرای نمای رومی بیشتر است البته در استفاده از سنگ‌های نما نکاتی هم وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کرد. از نکات مهم در اجرای سنگ نما می‌توان به انتخاب جنس مناسب سنگ بر اساس اقلیمی که ساختمان در آن ساخته می‌شود اشاره کرد، برای مثال سنگ‌های مرمریت در برابر نور خورشید مقاومت چندانی ندارند و تغییر رنگ می‌دهند، در حالیکه سنگ تراورتن نسبت به تغییر رنگ ناشی از تابش مستقیم نور خورشید مقاوم است.

یکی دیگر از نکات مهم در اجرای سنگ نما ، تعیین دقیق متراژ است. این موضوع برای خرید سنگ اهمیت زیادی دارد. به منظور محاسبه متراژ سنگ نمای رومی باید به مساحت نما، جزئیاتی که در نما استفاده می‌شود، نیاز یا عدم نیاز به تراشکاری، قطر ستون‌ها و پرتی احتمالی سنگ توجه کرد. با توجه به اینکه پرتی سنگ در نما از دیگر سبک‌های نماسازی بیشتر است، بهتر است این نوع سنگ را با متراژ بالاتری خریداری کرد.

 

قیمت سنگ نمای رومی

به طور کلی سبک رومی به عنوان یکی از سبک‌های گران‌قیمت شناخته می‌شود و طبیعتا مصالحی که در آن به کار می‌روند در این موضع بی‌تاثیر نیستند. قیمت سنگ نما نسبت به دیگر سنگ‌ها و متریالی که در نماهایی با دیگر سبک‌ها استفاده می‌شود، بیشتر است با این حال با در نظر داشتن پارامتر‌های مختلف سنگ نما رومی را هم می‌توان با قیمتی مناسب و منصفانه خریداری کرد. این پارامترها در واقع عوامل تاثیرگذار در قیمت سنگ نما هستند که شامل موارد زیر می‌باشند.

  • برند تولید کننده: اولین و مهم‌ترین موضوع در قیمت‌گذاری سنگ‌ نمای رومی، برند تولید کننده آن است. برندهای مختلفی تولید کننده این سنگ‌ها هستند که در نوع تراورتن قیمت سنگ‌های عباس آباد نسبت به دیگر برندها بیشتر و قیمت سنگ یزد نسبت به دیگر سنگ‌ها کمتر است.
  • درجه بندی: به طور کل سنگ‌ها چه انواعی که در نمای رومی استفاده می‌شوند و چه دیگر انواع دارای درجه بندی هستند. درجه بندی سنگ‌ها آن‌ها را از نظر کیفیت، ضخامت و بافت به انواع مختلفی تقسیم می‌کند که در قیمت آن‌ها تاثیرگذار است.
  • ابعاد: ابعاد یکی دیگر از نکات موثر در قیمت سنگ مورد استفاده در این نما است. بیشتر سنگ‌های نما در قالبی مشخص با طول 40 سانتی‌متر طراحی و ساخته می‌شوند که بازه قیمت آن‌ها مشخص است. سنگ‌هایی با طول بیشتر قیمت بالاتر و سنگ‌هایی با طول کمتر، قیمت پایین‌تری دارند.
  • رنگ: در نهایت آخرین عاملی که در قیمت‌گذاری آن موثر است، رنگ‌بندی سنگ است. در نمای رومی و سنگ‌های به کار رفته در آن هر چقدر رنگ سنگ نزدیک به سفید و روشن‌تر باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود.

 

خدمات نماسازان مرادی در اجرای نمای رومی

نمای رومی ، سبکی خاص و متفاوت از نماسازی است. در این سبک به خصوص زمانی که از سنگ استفاده می‌شود، دقت به جزئیات در ساخت از اهمیت بیشتری برخوردار است. نماسازی به سبک رومی امروزه توسط بیشتر مجموعه‌های تخصصی نماسازی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها مجموعه نماسازان مرادی است. از خدمات نماسازان مرادی در اجرای نمای رومی می‌توان به بررسی ساختمان، انتخاب بهترین نما با توجه به نمای سازه‌های اطراف و بافت منطقه، تخمین قیمت، طراحی نما برای سازه و اجرای سازه اشاره کرد. خدمات نماسازی به سبک رومی در مجموعه ما با بهترین متریال و زیر نظر نیروهای متخصص انجام می‌شوند تا نتیجه نهایی کار کیفیت مناسبی داشته و نما، جلوه‌ای زیبا و مناسب داشته باشد. البته نماسازی به سبک رومی تنها یکی از خدمات ارائه شده در مجموعه ما است. ساخت نما سیمانی، نما کلاسیک ، نمای برج، جوشکاری نما، ابزارزنی نما و بسیاری خدمات دیگر نیز توسط متخصصین مجموعه ما ارائه می‌شوند.

 

 

نتیجه گیری سنگ نمای رومی

سنگ نمای رومی به دلیل ظاهر جذاب و خاص، نماهایی که به این سبک طراحی می‌شوند را لاکچری و گرانقیمت جلوه می‌دهند. البته به این شرط که نوع مناسبی از سنگ را برای این کار انتخاب کرد و با توجه به اینکه، تنوع سنگ‌های قابل استفاده در نماسازی رومی بسیار زیاد است، انتخاب و استفاده از سنگ رومی باید با کمک کارشناسان این حوزه انجام شود. یکی از مجموعه‌های متخصص در زمینه نماسازی که طراحی و اجرای نماهای به سبک رومی جزو خدمات اختصاصی آن‌ها است، مجموعه نماسازان مرادی است. برای استفاده از خدمات گروه تخصصی ما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با کارشناسان در تماس باشید و بعد از دریافت راهنمایی‌های لازم سفارش خود را در مجموعه به ثبت برسانید.

 

سوالات متداول 

۱. ویژگی‌های نمای رومی چیست؟

استفاده از سنگ‌ به صورت یکدست و یکنواخت، پنجره‌های اغلب بلند، تنوع کمتر متریال و جزئیات لاکچری از ویژگی‌های طراحی نما به سبک رومی است.

۲. سنگ در نمای رومی چه تاثیری دارد؟

سنگ متریالی ساده‌، زیبا و کاربردی در نماسازی رومی است که اگر از نوع مناسب انتخاب شود، جلوه نمای رومی را دو چندان می‌کند.

۳. کاربردی‌ترین سنگ نمای رومی کدام است؟

پرکاربردترین انواع در این نما ، سنگ مرمریت و سنگ تراورتن هستند که در میان این دو سنگ تراورتن گزینه‌ای مناسب‌تر است.

۴. سنگ نمای رومی چه ویژگی‌هایی دارد؟

رنگ روشن، سطح صیقلی با جلوه شیک و زیبا، مقاومت بالا و طول عمر مناسب از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع سنگ نما هستند.

۵. چه عواملی در تعیین قیمت سنگ نمای رومی موثر هستند؟

رنگ سنگ، ابعادی که سنگ بر اساس آن‌ها قالب گرفته شده، درجه بندی سنگ و برند تولید کننده آن از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت سنگ نمای رومی هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *