نما سیمان تگری رنگی چیست ؟ + معرفی انواع نما سیمانی

سر فصل های مقاله

سیمان رنگی , قیمت سیمان رنگی

این نوع نما نیز که یکی از انواع نما سیمانی است و در ادامه این نوشتار بصورت کامل در مورد آن توضیح خواهیم داد، از جمله نما سیمانی امروزی و جذاب است که به دلیل مزیت های زیادی همچون راحتی در اجرا، زیبایی، هزینه پایین و مصالح و تکنولوژی ساده جهت اجرا جزو نماهای پرطرفدار قلمداد می گردد و رفته رفته در اکثر مجتمع های بزرگ ساختمانی به عنوان متریال پایه مورد توجه قرار گرفته است. به این نوع نما، نما سیمان تگری رنگی می‌گویند که در این مقاله قصد داریم به ابعاد مختلف آن بپردازیم و مزیت های نما سیمان تگری رنگی را مورد واکاوی قرار دهیم.

قطعا تاکنون برای شما پیش آمده که از کنار یک ساختمان عبور کنید و نما آپارتمان توجه شما را به خود جلب کرده باشد. مخصوصا اگر نما ساختمان با تبحر و استادی تمام اجرا شده باشد. در حالتی دیگر در برخی از ساختمان ها، شاهد یک نمای رنگی هستیم که احتمالا در کمتر جایی دیده باشیم.

انواع نمای ساختمان

بدون شک ابتدا لازم است توضیح مختصری در مورد انواع نما ساختمان ارائه کنیم تا یک دید مناسبی از انواع نما آپارتمان در ذهن تان ایجاد گردد و سپس به بیان تفاوت ها و تمایز و مزیت های هر کدام بپردازیم تا اگر قصد اجرای نما آپارتمان یا اجرای نمای سیمانی را در ذهن داشته باشید، بتوانید به درستی در این مورد تصمیم‌گیری نمایید و همچنین با آگاهی از چنین نکاتی، در کاهش هزینه های شما نیز اثرگذار خواهد بود.

اصولا یکی از نکات مهم و تاثیرگذار در ایجاد تنوع چه در انواع ساختمان و چه در نحوه ساخت، نما، طراحی و…جدای از سلایق مختلف افراد، تنوع در مصالح مورد استفاده، تکنولوژی ساخت و موقعیت یا آب و هوای منطقه ای که ساختمان در آن قرار دارد، بستگی دارد.

با این پیش فرض، اما می شود به طور کلی انواع نما آپارتمان را به دسته بندی زیر تقسیم کرد:

 • نمای آجری
 • نمای سیمانی
 • نمای کامپوزیتی
 • نمای سنگی
 • نمای شیشه ای
 • نمای بایرامیکس
 • نمای چوبی
 • نمای اتیکس
 • نمای سرامیکی
 • نمای مینرال
 • نمای رومی
 • نمای کنیتکس

همانطور که مشاهده می کنید، دنیایی از انواع نما و متریال وجود دارد که اگر شناخت نسبی با دسته بندی کلی و هر کدام از نماها نداشته باشید، بدون شک گرفتن تصمیم درست کار سختی خواهد بود.

اما در کنار انواع مختلف نما آپارتمان که مختصری از کلیت آنها بیان شد، در این مقاله بیشتر قصد داریم به یکی از انواع نما، یعنی نما سیمانی بپردازیم. از این جهت که این نما، به دلایلی همچون؛ هزینه تمام شده پایین، راحتی اجرا، مقاومت بالا، زیبایی و…جزو نماهای پرطرفدار و خاص محسوب می گردد. به همین دلیل در ادامه نوشتار توضیحات را به بررسی ابعاد مختلف این نوع نما اختصاص می دهیم.

انواع نما سیمانی

جالب اینجاست که خود زیر مجموعه انواع نماها، یعنی نما سیمانی، به تنهایی نیز برای خود دنیایی دارد و شامل انواع مختلف زیرمجموعه می باشد که دانستن درباره هر کدام قطعا جذاب خواهد بود.

نما سیمانی نیز به طور کل به انواع:

نمای سیمان سفید

نمای سیمان شسته

نمای سیمان تخته ماله

نمای تگرگی و ماهوتی

نمای تیشه ای یا نمای چکشی

نمای سیمانی آبساب و موزائیک شسته

نمای خراشی

نمای رومی سیمانی

در این بخش نیز مشاهده می نمایید که با گستره وسیعی از انواع نما سیمانی روبرو هستیم که واقعا هر کدام از این اجزا، از لحاظ جزئیات، نحوه اجرا، هزینه و…برای خود دنیایی دارد.

یک نکته را در ذهن شما شبیه به یک جرقه ایجاد کنیم؟ احتمالا شما هم مثل ما از بین انواع نما سیمانی، یک اسم نسبت به بقیه ذهن تان را درگیر کرده باشد. نما سیمان تگرگی. تا بحال شده از خود سوال کنید که چرا این نوع نما را به اسم های تگرگی یا ماهوتی یا گیتی می شناسند؟

نما سیمان تگرگی به دلیل جزئیات و دیتیل سطح آن که پس از پرداخت نهایی نمایان می گردد، شبیه به دانه‌های تگرگ هست که این نکته باعث شده در بین عموم مردم و یا حتی متخصصین این حوزه به این اسم شناخته شود.

نحوه اجرای نمای سیمانی

همانطور که از اسمش پیداست در اجرای نمای سیمانی متریال اصلی تشکیل دهنده این نوع نما، ملات سیمان است که پس از حصول اطمینان از تهیه سیمان مرغوب، باید به این نکته توجه نمود که سطح مدنظر جهت سیمان کاری یا اجرای نمای سیمانی را باید آماده سازی کرد تا قابلیت اجرای پاشش سیمان بوسیله پیسوله یا بصورت دستی ایجاد گردد.

نما سیمان تگری چیست؟

همانطور که پیش تر توضیح دادیم یکی از انواع نما سیمانی، نما سیمان تگرگی است که به دلیل نحوه اجرا و دیتیل نهایی این نوع نما، به نما سیمان تگرگی معروف شده است. اما همین نوع نما سیمانی که یکی از انواع نما آپارتمان است که جزئی از کل را تشکیل می دهد نیز به طرق مختلف اجرا می گردد. به عنوان مثال یکی از انواع نما سیمان تگری، نما سیمان تگری رنگی است که نوع رنگی نما سیمان تگری را تشکیل می دهد.

در بخش بعد به جزئیات بیشتری از نما سیمان تگری رنگی می پردازیم.

نما سیمان تگری رنگی چیست؟

تفاوت اصلی نما سیمان تگری رنگی با نما سیمان تگری در این است که در حین تهیه ملات سیمان جهت اجرای پوشش نما، رنگ های مختلف و مخصوصی وجود دارد که متناسب با سلیقه افراد از آن استفاده می شود.

جهت اجرا نیز به دو شکل سنتی یا دستی و روش تخصصی انجام می شود. به این صورت که در حالت سنتی آن ابزارهایی مثل شیشه، کمچه و ماله، سطل و استنبلی و…نیاز هست اما در حالت تخصصی و امروزی آن بوسیله ابزارهایی مانند سیمان پاش، پیسوله و…انجام می شود که بسیار راحت تر و دقیق تر از حالت سنتی آن است.

علاوه بر نکات مهمی که در این مقاله در ارتباط با نما سیمان تگری رنگی بیان شد، نکات دیگری همچون سرعت در اجرا، هزینه تمام شده پایین، مقاومت بالا، زیبایی نما سیمان تگری رنگی و راحتی در اجرا از جمله مهم ترین مواردی هستند که مزیت اصلی نما سیمان تگری رنگی نسبت به انواع نما سیمانی دیگر محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *