سیمان سفید

سر فصل های مقاله

سیمان سفید , نمای سیمان سفید

همانطور که میدانید سیمان سفید از آهک تولید می شود. تولید و عرضه سیمان ‌‌سفید نسبت به سیمان خاکستری کمی پیچیده تر است و برای سفید نمودن سیمان سفید مواد بسیاری به کار گرفته شده به غیر از آهک. در حالت کلی، در ساخت سیمان سفید از آهک و خاک رس استفاده میشود و عرضه ی سیمان ‌سفید نسبت به سیمان خاکستری پیچیده تر است.

سیمان سفید , نمای سیمان سفید

 

انواع مختلفی از سیمان ‌سفید وجود دارد و به طور کلی تمامی سیمان های سفید از آهک تولید شده است. به عمل آوردن سیمان ‌سفید، دسترنج دانشی است که دانشمندان و پژوهشگران صنعت شیمی به آن دست یافته اند. اگر به تاریخچه سیمان ‌سفید نگاهی بیاندازیم می بینیم که برای بدست آوردن این محصول، باید سیر تکامل دانش بشری را مورد بررسی قرار داد.

همانگونه که گفتیم انواع مختلفی از سیمان ‌سفید تولید شده که خیلی از آنها شبیه به هم ساخته شده اند و در کشور ما ایران همواره انواع گوناگون سیمان ‌سفید عرضه می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.
در تولید و ساخت سیمان شسته ‌سفید نسبت به سیمان خاکستری نوعی پیچیدگی وجود دارد و آهک هیچ نقشی در سفید کردن سیمان ‌سفید ندارد. ممکن است خیلی از مواد ها در سفید کردن سیمان ‌سفید دخالت داده شوند اما آهک استفاده نمی شود.
آهک و خاک رس در ساخت سیمان ‌سفید نقش اساسی دارند. علت خاکستری بودن رنگ سیمان خاکستری این است که از سولفات آهن و سولفات منیزیم در ساخت آن استفاده می گردد. البته دود ناشی از سوخت سیمان، در تیره شدن رنگ آن نیز بی تاثیر نمی باشد.

پس بنابراین برای سفید کردن رنگ سیمان نباید در ساخت آن از سولفات آهن و منیزیم استفاده کنیم و برای عدم ایجاد دود، باید از سوخت مناسب استفاده کنیم.
به همین منظور برای ساخت و تولید سیمان ‌سفید باید از خاک رسی استفاده کنیم که مقدار سولفات آهن و منیزیم موجود در آن ۸ درصد کم تر باشد و از طرفی برای ایجاد نشدن دود و جلوگیری از خاکستری شدن آن از (گاز) استفاده کنید. سپس با مخلوط کردن مواد ها نوع دیگری از خاک رس با رنگ سفید البته بدون دخالت دادن هرگونه مواد ایجاد می شود.
لازم به ذکر است هنگامی که کلینکر را آسیاب و خرد می کنید برای سفید کردن و افزایش استحکام آن از مقداری پودر سنگ گچ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.