اصول طراحی نمای رومی ساختمان+مزایا و معایب آن 🏚

سر فصل های مقاله

طراحی نمای رومی

طراحی نمای رومی هر ساختمان پوششی است که نظر عابران را جلب میکند. به همین دلیل از لحاظ زیبایی شناختی اهمیت بسزایی دارد. همانطور که میدانید نماها در سبک ها ومتریال های مختلف ساخته میشوند. یکی از این سبک ها نما رومی است که از معماری یونانی الهام گرفته شده است.نمای رومی طرحی بسیار محبوب است. این طرح مخاطبان زیادی را به خود جذب میکند. اغلب کارفرمایان به این گزینه توجه دارند مطابق سلیقه عموم باشد. لازم به ذکر است که امروزه بدلیل افزایش این سبک, طراحی این نما که مطابق با استاندارد های روز و زیبایی شناختی باشد کار بسیار دشواری میباشد. در ابتدا برای طراحی باید با استاندارد های آن آشنا شوید.پس از آشنایی با نحوه طراحی, باید ویژگی های آن را ادغام کنید.نکات بسیاری وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت. در ادامه با این سبک آشنا خواهیم شد.

تاریخچه معماری رومی

این معماری میراث به جا مانده از معماری یونانیان است. رومی ها برای این سبک بسیار ارزش قائل هستند. رومی ها از این سبک در ساختمان های بزرگ و عمومی خود استفاده میکنند. لازم به ذکر است که رومی ها در سبک معماری یونانی  نوآوری های جدید ایجاد کردند و درنتیجه سبکی را ایجاد کردند که تکنیک های ساخت و ساز و متریال منحصربفرد خودشان بود. آنجا تکنیک های مختلف را با یکدیگر ترکیب کردند و و ساختمان هایی با طراحی های جدید ایجاد شد. نیاز های اساسی جامعه ی روم باعث شد که رومی ها در سبک معماری یونانی تغییرات و دگرگونی هایی ایجاد کنند. لازم به ذکر است که اکثر نماهایی که در گذشته با این سبک ساخته شده اند دوام و ماندگاری بالایی تا به امروز داشته اند.

اصول طراحی نمای رومی

نمای رومی اصول و قواعدی دارد که این سبک را از سایر سبک ها مانند سیمان شسته بسیار متمایز میکند. در ادامه به برخی از این اصول میپردازیم. هلال ها در این نما به صورت پهن و گرد طراحی میشوند. در این نما از مجسمه ها روی ستون استفاده میشود. از جزییات و تزئینات و طراحی های پیچیده در نمای رومی استفاده میشود.در پایه ی ستون ها بخشی به نام پاستون میشود که زیبایی این نما را دوچندان میکند. از المان ها, تاج, سردر و کتیبه های سنگی برای تزیینات نما استفاده میشود. اصول طراحی ستون ها در این نما به شیوه ی دوریک, یونیک و قرنتی میباشد. سنگ هایی که در نمای رومی استفاد میشود از اهمیت بسزایی برخوردار می باشند. اگر جنس سنگی که در این نما استفاده میشود مرغوب نباشد ممکن است بزودی کنده شود و یا حتی پس از مدت کوتاهی کدر شده و ظاهری نازیبا به ساختمان بدهند.

نمای رومی ایرانی

نمای رومی به دلیل طراحی‌های پیچیده و سنگین و مصالح گران، جزو نماهایی است که بیشتر برای ساختمان‌های لوکس به کار برده می‌شود. این نما مورد علاقه‌ی قشر مرفه جامعه است. با این حال امروزه این نوع نما را در بیشتر شهرها و خیابان‌ها می‌توان دید. بسیاری از طراحان و معماران بر این باور هستند که این نما به سیمای شهرهای ایران آسیب زیادی زده است و برخی دیگر فکر می‌کنند که این سبک، به شهر جذابیت بیشتری بخشیده و آن را از یکنواختی خارج می‌کند. این طراحی را بیشتر در ساختمان های مهم و همچنین مکان های گران قیمت شهر میتوان بیشتر از سایر نواحی مشاهده کرد.نمای رومی ایرانی بسیار خاص و منحصر به فرد است.

مزایای نمای رومی

نمای رومی به ساختمان شکوه بخشیده و آن را زیباتر و متمایز تر از سایر نماها مانند نما سیمانی میکند. سنگ هایی که در این نما به کار برده میشوند  قابل دسترس هستند. قیمت سنگ های مورد استفاده در این نما ارزان تر از سایر سنگ ها میباشند. طول عمر این نما به دلیل استفاده از سنگ های مرمر و تراورتن در آن بیشتر است و همچنین دوام زیادی نیز دارند. در شرایط مختلف جوی این نما دارای مقاومت بسیار بالایی میباشد. سرعت ساخت این نما از سایر نماها بیشتر است و دلیل آن این است که اکثر اجزای آن از پیش ساخته است. نحوه ی طراحی نمای رومی به گونه ای است که ظاهری جذاب و گران قیمت و همچنین مجلل به بنا میدهد. معمولا از ستون های مرتفع به همراه سقف گنبدی با مجسمه های رومی استفاده میشود.

معایب و نقاط ضعف نمای رومی

سنگ هایی که در این نما استفاده میشوند وزن بسیار زیادی دارند و در هنگام وقوع زلزله ممکن است آسیب ببینند و جدا شوند. اگر این نما به صورت اصولی ساخته نشود ضررهای مالی و جانی زیادی را در پی خواهد داشت. متاسفانه بعضی از کارفرمایان برای اینکه هزینه ساخت را کاهش دهند از مصالح بی کیفیت استفاده میکنند و همین امر باعث ضرر طولانی مدت میشود. اگر این بناها توسط متخصصین بنا اجرا نشود آثار زیان بار زیادی در پی خواهد داشت. مصالح مورد استفاده در این نما از سنگ های طبیعی استخراج میشوند و همین امر در طولانی مدت به منابع طبیعی آسیب وارد میکند. در اجزای پیش ساخته ی این نما, بعضی از تولید کنندگان برای اینکه سود بیشتری داشته باشند مصالح نامرغوب تولید میکنند  آنها را با قیمت بالا به فروش میرسانند این موضوع از بزرگ ترین نقاط ضعف نحوه طراحی میباشد.در نهایت باید توجه داشته باشید که نمای رومی نیز همانند سایر نماها از معایب و مزایای زیادی برخوردار است. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که از کدام نما در ساختمان خود استفاده کنید.

سخن پایانی

امروزه معماری رومی به همان اندازه تأثیرگذار است که در زمان‌های قدیم کاربرد داشته است. سبک‌های معماری گوناگون در طول سال‌های مختلف، از سبک معماری کلاسیک یا معماری رومی الهام گرفته‌اند و باعث به وجود آمدن سبک‌های تلفیقی گوناگون نیز شده‌اند. این سبک در اروپا نیز رواج بسیاری دارد. نحوه طراحی نمای رومی را می‌توان در کشورهای خارجی دید. نمای رومی به عنوان محبوب‌ترین نما سازی در ایران نیز با طراحی‌های زیبا و خیره‌کننده اجرا می‌شود. اگر به این سبک علاقه دارید، باید بدانید طراحی و اجرای آن کار بسیار پیچیده‌ای است که فقط از پس متخصصین ماهر در این امر برمی‌ آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *