مهم ترین نکات در مورد نمای رومی سیمانی ویلا

سر فصل های مقاله

مهم ترین نکات نمای رومی سیمانی ویلا

از جمله عوامل مهمی که خط و ربط سبک طراحی و کلیت طرح را مشخص کند مواردی همچون هزینه، خواسته کارفرما، ساختمان های همجوار، اقلیم محل پروژه، ضوابط و…هستند که مثلا مشخص می کنند شما یک نمای رومی سیمانی ویلا را به عنوان خط فکری طراحی و اجرا در پیش بگیرید یا سبک ها و روشهای اجرای دیگر به عنوان انتخاب نهایی شما قرار گیرند.

اگر صاحب یک ویلا هستید، به عنوان سرمایه گذار در حوزه بازسازی نما و ویلا و… فعالیت می کنید و یا یک معمار هستید که یکی از موضوعات جذاب ذهنی تان ویلا است. در همه این حالت ها، بدون شک از لحظه‌ای که صحبت های اولیه یک پروژه ویلایی شروع می شود، تجربه ثابت کرده است که مدام ذهن درگیر طراحی ویلا، سبک طراحی، نما ویلا و…است. به عنوان مثال از سبک های مختلف نما رومی گرفته تا نما سیمانی و…در ذهن مدام مرور می شود. اینکه در نهایت چه تصمیمی گرفته می شود و به کدام سبک ختم می گردد به عوامل مختلفی ربط دارد. اما نکته مهم اهمیت این موضوع در خلال چنین پروژه ای است.

اما چرا در قالب یک مقاله و موضوع جدید به موضوعی همچون نمای رومی سیمانی ویلا می پردازیم؟ به این دلیل که یکی از آیتم های اصلی در یک پروژه ویلایی هزینه اجرا، تیم و تجهیزات موردنیاز و زمان اجرای آن است که بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین دلیل بر آن شدیم که در این مقاله به برخی از مهم ترین نکات اجرایی نمای رومی سیمانی ویلا بپردازیم. پس تا پایان همراه مان باشید.

انواع نمای سیمانی را بشناسیم ؟

در مقاله پیشین تحت عنوان «نمای سیمان شسته رومی» به تفصیل در مورد جزئیات مختلف نمای سیمانی شسته پرداختیم. پیشنهاد می گردد جهت آگاهی از دلایلی که چرا از روشی همچون سیمان شسته در نمای رومی استفاده کنیم، به این مقاله مراجعه نمایید.

تا اینجای کار مشخص شد که به دلایل متعددی یکی از روش های بهینه استفاده از ملات سیمان و مخصوصا روش سیمان شسته در اجرای نما و بالاخص نمای رومی است. اما در این مقاله روی این نکته دست گذاشته‌ایم که با این فرض که یک نما سیمانی به سبک نما رومی داشته باشیم و یا نمای رومی سیمانی ویلا هدفمان باشد، چه نکاتی در این حالت وجود دارد که پروژه موردنظر یک پروژه ویلایی باشد.

در این حالت بدون شک مدیریت این پروژه و تمام الزامات آن با یک پروژه دیگر همچون برج، مجتمع تجاری و…متفاوت خواهد بود.

این عوامل موارد مهمی اند که در بخش بعدی تشریح می کنیم.

نکته مرکزی نمای رومی سیمانی ویلا

به طور کلی بحث یک پروژه ویلایی با دیگر پروژه های ساختمانی همچون: برج مسکونی، مجتمع تجاری و…متفاوت است. به این دلیل که هم کارفرما و خواسته های آن، اقلیم، آب و هوا و موقعیت پروژه، هزینه و بودجه پروژه، کاربری پروژه و انتظارات متفاوت از پروژه، ضوابط و قوانین، توپولوژی دیگر پروژه های منطقه و هزاران دلیل دیگر که همگی نشان از این تفاوت دارند.

با این توضیحات، باید بدانیم که همین دلایل اند که باعث شده در بسیاری از مناطق شاهد اجرای سبک رومی و نما رومی در اکثر ویلاها باشیم. حتی در بسیاری از موارد در هنگام نماسازی نیز به سراغ نما رومی و استفاده از سبک رومی می روند.

چون در مقاله ی قبلی که بالاتر به آن اشاره کردیم، به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم که نمای رومی چیست و چرا به آن اقبال فراوانی نشان داده شده، اما همین قدر کافی است که امروزه یکی از گزینه های پرتکرار در طراحی و اجرای ویلاها می باشد.

نمای رومی سیمانی ویلا و نکات اجرایی آن

اما چرا ما دقیقا دست گذاشته ایم روی نمای رومی سیمانی ویلا و نکات اجرایی آن؟ قطعا با ما هم نظرید که یکی از عوامل مهم در فرایند کامل طراحی تا اجرای ویلا، هزینه و زمان همیشه مهم بوده اند. شما مختارید که اگر مرحله اول یعنی انتخاب سبک معماری با توجه به عوامل مهمی که بیان کردیم را پشت سر گذاشتید و به این نتیجه رسیدید که می خواهید سبک و نما رومی استفاده کنید؛ احتمالا چند راه جهت اجرا کردن پروژه بیشتر ندارید. به این معنی که بدون شک شما نمی توانید مثلا از متریال کامپوزیت برای اجرای یک نمای رومی استفاده کنید. چون نه جزئیات فراوان نما رومی با کامپوزیت قابل اجراست و نه زیبایی خاصی دارد.

پس یا مثل روش های معمول که از انواع سنگ استفاده می کنند شروع به اجرا و پیاده سازی کنید و یا از روشی که در این مقاله قصد بیان مزیت های مهم آن را داریم، استفاده نمایید. این بیان توضیحات نیز به این دلیل است که بتوانیم با ارائه یک پیشنهاد اجرایی مناسب، در جهت آگاهی و تصمیم گیری در این مسیر کمکی کرده باشیم. راه دوم هم اجرای نمای رومی سیمانی ویلا است.

مزیت های نمای رومی سیمانی ویلا

خب مشخصا تاکنون متوجه شده اید که با انتخاب صحیح سبک، روش اجرا و تیم اجرایی مناسب چگونه می توان در هزینه و زمان تاثیر شگرفی گذاشت. شاید این یک خط به ظاهر ساده اهمیتی نداشته باشد. اما به قدری مهم است که خیلی از پروژه های اجرایی به دلیل سهل انگاری در رعایت کردن همین نکات یا ماه ها و سالهای طولانی طول کشیده اند و یا هزینه های بسیار زیادی را در برداشته اند که براحتی این امکان بود که از بخش زیادی از هزینه کرد اضافی جلوگیری کرد.

تکلیف متریالی همچون سنگ که کاملا مشخص است. یا از معادن سنگ ایران و یا حتی برخی از سنگ‌های کشورهای دیگر همچون ایتالیا و …اقدام به اجرای یک نما رومی می کنند. اما آیا با توجه به شرایط خاص کشورمان از لحاظ مسائل واردات، هزینه های اضافی چنین کاری و زمانی که به پروژه تحمیل می کند، ارزش این را دارد که الزاما متوصل به چنین روش اجرا و متریالی شد؟

اگر واقع بین باشیم بدون شک پاسخ آن خیر است. چون همین هدف را بصورت نمای رومی سیمانی ویلا که مدنظرتان هست، اجرا کرد. البته یک پیش فرض دارد و آن هم اینکه متریال سیمان مورد استفاده مرغوب باشد. همچنین تیم اجراکننده بسیار کارکشته و کاربلد باشد تا بتواند جزئیات فراوان را بخوبی اجرا و پیاده سازی کند. البته ناگفته نماند که همین نکات متریال مرغوب و تیم اجرایی باتجربه در حالتی که از سنگ هم استفاده می کنیم صادق است اما در حالتی که میخواهیم با نما سیمانی چنین کاری را انجام دهیم حساس تر و مهم تر خواهد بود. لذا پیشنهاد ما این است که در انتخاب تیم اجرایی نیز دقت کافی را بخرج دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *