معرفی بهترین و مناسب ترین مواد عایق کاری نمای ساختمان

سر فصل های مقاله

عایق کاری نمای ساختمان

نمای هر ساختمان مانند هویت یک ساختمان است . نماسازی هر ساختمان تاثیری زیادی در زیبا سازی شهر دارد . عایق بندی خوب نما مزایای زیادی دارد: از نفوذ هوا و مشکلات رطوبت جلوگیری می کند، پل های حرارتی را خنثی می کند و ساختار خود پوشش را تقویت می کند. به این ترتیب به دستیابی به عایق مورد نیاز مقررات ملی کمک می کند.عایق حرارتی در نماها نقش مهمی در تضمین آسایش و راحتی در ساختمان دارد. به همین دلیل، این راه حل با کارایی آن در محوطه، یکی از پرکاربردترین گزینه های پایدار در بازسازی ساختمان است.در این مقاله ، ما تمام جزئیات عایق کاری نمای ساختمان را که در بازار امروز بسیار محبوب است ، به شما ارائه می دهیم .

 

بهترین مواد عایق چیست؟

الزامات اصلی که یک ماده برای تبدیل شدن به یک ماده عایق خوب برای انواع نماها مانند نمای کلاسیک باید رعایت کند، رسانایی کم و مقاومت حرارتی بالا، ارائه سطح معینی از عایق صوتی و مقاومت در برابر آتش خوب است، اگرچه جنبه های دیگر مانند پایداری نیز باید رعایت شود. در نظر گرفته شده است.در موارد زیر خواهیم دید که بهترین و پرکاربردترین مواد عایق برای عایق کاری نما کدامند.

پشم معدنی:

هر دو شیشه و پشم سنگ از مواد معدنی، ماسه سیلیس برای الیاف شیشه و سنگ های بازالتی برای پشم سنگ ساخته می شوند. آنها پرمصرف ترین مواد برای عایق کاری حرارتی ساختمان ها هستند و هر دو دارای کیفیت های زیادی هستند ؛ پایدار، همه کاره هستند و دوام آنها می تواند بیش از 50 سال باشد.

 

چوب پنبه طبیعی :

چوب پنبه به عنوان ماده ای با تخلخل کم، به طور گسترده در دنیای ساخت و ساز به عنوان عایق حرارتی، صوتی و ارتعاشی استفاده می شود. علاوه بر این، تولید آن کاملاً پایدار است.

 

پلی اورتان :

این یک ماده عایق است که می تواند به صورت برآمدگی یا تزریق اعمال شود. به عنوان یک فوم، یک ماده بسیار سبک و سبک وزن است. پلی یورتان علاوه بر خواص عایق حرارتی و صوتی عالی، حمل و نصب آسانی دارد و می توان آن را در مناطقی با هندسه پیچیده اعمال کرد.

 

پلی استایرن منبسط شده (EPS) :

پلی استایرن منبسط شده یک ماده مصنوعی است که به طور گسترده در ساخت و ساز به عنوان عایق حرارتی در نما، دیوار، سقف و کف استفاده می شود. به ویژه به دلیل ظرفیت ضد آب بودن خود متمایز است .

 

پلی استایرن اکسترود شده (XPS) :

بسیار شبیه پلی استایرن منبسط شده ، اما با مقاومت بیشتر در برابر رطوبت، وزن و تغییر شکل. پلی استایرن اکسترود شده برای نما و سقف مناسب است .

 

الیاف سلولزی :

ساخته شده از کاغذ بازیافتی، سلولز دوستدار محیط زیست ترین ماده عایق است که می توان از آن استفاده کرد. نه تنها عملکرد حرارتی و صوتی بسیار خوبی را ارائه می دهد، بلکه دارای خواص ضد حریق، حشره کش و ضد قارچ نیز می باشد. الیاف سلولزی یکی از پرکاربردترین مواد در تکنیک های دمیدن است.

 

بهترین مواد عایق کاری نمای ساختمان چیست؟

در حال حاضر راه حل های عایق حرارتی متفاوتی در بازار وجود دارد و انتخاب آنها به شرایط خاص هر سایت ساختمان و اهدافی که باید به آن دست یابند بستگی دارد.به طور کلی، اینها برجسته ترین سیستم ها هستند:

عایق حرارتی خارجی

آنها موثرترین راه حل ها از نظر عایق هستند و ارزش های زیادی برای ساختمان ها ایجاد می کنند و تصویر و دوام آنها را بهبود می بخشند .این موارد بیشترین استفاده را دارند :

 

نمای تهویه شده : این سیستمی است که یک لایه عایق را به دیوار بیرونی ثابت می کند و یک سازه فلزی که یک صفحه محافظ را پشتیبانی می کند که توسط محفظه ای از عایق جدا می شود که از طریق آن هوا توسط همرفت به گردش در می آید . از مزایای اصلی این سیستم می توان به کاهش پل های حرارتی، محافظت از نما در برابر باد، باران و آلودگی و رفع مشکلات تراکم و رطوبت اشاره کرد .

 

اسپری فوم پلی اورتان : این محلول موقت در نماهایی که پس از تخریب ساختمان مجاور در معرض دید قرار می گیرند استفاده می شود . این نوع نما دارای مشکلات عایق رطوبتی و عایق حرارتی جدی است ، بنابراین تا زمان احداث ساختمان جدید ، فوم پلی یورتان پاشیده شده و سپس لایه ای از رنگ بیرونی یا الاستومر پلی اورتان اعمال می شود .

 

عایق حرارتی داخلی

اینها معمولاً مداخلات سریع هستند و این مزیت را دارند که می‌توانند به صورت جداگانه در هر اتاق یک ساختمان انجام شوند . با این حال ، آنها می توانند سطح مفید داخل خانه را کاهش دهند ، پل های حرارتی را از بین نبرند و اتصالات بین دیوار بیرونی و دال های کف را عایق نکنند . رایج ترین موارد استفاده شده عبارتند از :

تزریق محفظه ای : این سیستم در مواقعی که تمایلی به تغییر ظاهر نمای بیرونی ساختمان مانند نما سیمانی نباشد، جایگزینی است. این شامل تزریق فوم پلی اورتان ، پشم معدنی یا سلولز به عنوان عایق در داخل محفظه هوای دیوارها است. اگرچه این یک راه حل اقتصادی است، اما این عیب را دارد که نمی تواند یکنواختی عایق را تضمین کند .

در دیوار داخلی : بازسازی به جای نما از داخل ساختمان انجام می شود. برای این منظور از پوشش دیوار ساخته شده از پلی اورتان منبسط شده یا پشم معدنی استفاده می شود و روکش معمولاً از گچ تخته ساخته می شود تا ضخامت دیوارها حدود 5 سانتی متر افزایش یابد .

استفاده از پانل کامپوزیت آلومینیومی در نماهای دارای تهویه

واضح است که نمای پانل های کامپوزیت آلومینیومی در سال های اخیر به یک روند تبدیل شده است . انتخاب این متریال به عنوان روکش نماهای دارای تهویه به دلیل استحکام بالا، سبکی ساختاری ، نصب آسان، تعداد زیاد امکانات طراحی و علاوه بر آن یکی از پایدارترین مصالح برای کاهش ردپای کربن است.

 

نتیجه گیری :

به طور خلاصه، بهبود عایق حرارتی در کارهای نوسازی ساختمان روندی است که در سال های اخیر تقاضای زیادی داشته است . با این حال، انتخاب متریال عایق کاری نمای ساختمان و سیستم مناسب عمدتاً به نیازهای ساختمان بستگی دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *