5 مورد از مزایای نمای سیمان شسته که باید بدانید!

سر فصل های مقاله

مزایای نمای شسته |گروه نماسازان مرادی

سیمان شسته یکی از متریال های رایج برای پوشش نما می باشد. استفاده از متریال سیمان شسته برای نما سازی در ایران بسیار مرسوم است. از جمله نماهای اندودی نمای سیمان شسته می باشد. بعد از سفت کاری این نما اجرا می شود. معایب و مزایای این نما همانند سایر نما ها وجود دارد.این نما زیبایی و ظاهری عالی دارد. مقاومت آن در مقایسه با سایر نماهای سیمانی مانند نمای رومی سیمانی بیشتر است. این نما بسیار پرکاربرد است و علاوه بر طراحی نما بیرونی ساختمان برای طراحی راه پله ها و دیوارهای باغ نیز از نمای سیمانی شسته استفاده می گردد.در ادامه سعی داریم تا این سبک را به شما معرفی کرده و همچنین مزایای آن را با یکدیگر بررسی کنیم

نمای سیمان شسته چیست؟

رایج ترین نماها در کشور ما نمای سیمان شسته یا نمای شسته می باشد. این نما از نماهای اندودی می باشد . اندود یک پوشش یکنواخت است که روی سفت کاری بدنه ساختمان به اجرا در می آید. نمای شسته از سنگدانه های دانه بندی شده ترکیب می شود. که در بسته بندی های گوناگونی با رنگ های مختلف مانند قرمز سیاه سفید خاکستری و سایر رنگ ها در بازار موجود است. داخل این نما از سیمان سفید و پودر سنگ نیز استفاده می شود.

با توجه به رنگ نهایی نمای سیمان شسته می توان سیمان سیاه و رنگ های معدنی نیز در ترکیب آن استفاده نمود. علت نامگذاری این نما به دلیل این است که پس از اجرا و در مرحله نهایی کار آن را با آب می شویند.  به نمای سیمان شسته در زبان انگلیسی فنی, واش بتن گفته می شود. وقتی ملات نمای سیمان شسته آماده می گردد با استفاده از ماله و سایر ابزارهای سیمانکاری روی سطح نما اجرا می شود. مهارت استاد کاران کیفیت نمای پایانی و ظرافت و زیبایی آن را مشخص می کند. این نما شباهت های بسیاری با نمای کلاسیک دارد .

5 مزایای نمای سیمان شسته چیست

 

قیمت نمای سیمان شسته

از جمله نما هایی است که دارای هزینه و مدت زمان کمتر نسبت به سایر نما ها می باشد. و همچنین استحکام مناسب تری نسبت به سایر نمادها دارد. به همین دلیل انتخاب مناسبی به شمار می‌رود. با توجه به طرح های ارائه شده برای نما سازی به صورت تک رنگ یا تلفیقی از رنگ های مختلف میتوان نمای سیمان شسته را اجرا کرد. در نمای برج ها بیشتر از رنگ سفید بهره گرفته می شود و سنگ های رنگی تیره به شکل نواری و جهت تکمیل یک طرح برای نما سازی به کار میرود.

قیمت نمای سیمان شسته چقدر است؟

قیمت نمای سیمان شسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. ظاهر ساختمان تاثیر بسزایی در هزینه آن دارد. متریال مورد استفاده در نمای سیمان شسته تحت تاثیر عوامل دیگری نیز می باشد. متراژ نما تاثیر بسزایی بر قیمت نمای سیمان شسته در ساختمان می گذارد. هرچه متراژ بیشتر باشد نما دارای پیچیدگی ها و جزئیات بیشتری است.

در نتیجه قیمت نمای سیمان شسته بالاتر میرود. عامل دیگری که قیمت نمای سیمان شسته را مشخص می کند هزینه دستمزد استاد کار نما میباشد. برای اجرای این ما باید از استاد کاران حرفه ای در این زمینه استفاده کرد. در کل قیمت نمای سیمان شسته مقرون به صرفه تر از سایر نما هاست و استفاده از این روش به شما توصیه می گردد یکی از مهمترین  مزایای نمای سیمان شسته همین مقرون به صرفه بودن آن می باشد.

 

انواع نمای سیمان شسته

مدل چکشی یکی از انواع این نماسازی است. در این نما با چکش یک سری بافت بر روی سطح سیمان ایجاد میکنند. این کار باعث زیبایی نمای سیمان شسته میشود. دلیل اصلی نامگذاری سیمان شسته چکشی به دلیل روش و نحوه اجرای آن است. چون در این روش از تیشه و یک سری بافت شیشه ای و چکشی روی سطح لایه سیمان ایجاد می‌کنند که باعث زیبایی آن میشود. نمای سیمان شسته رنگی یکی دیگر از مدل های این نما میباشد.

این نما بسیار کم ‌هزینه, مستحکم و نسبت به سایر نماها در عین ارزان بودن زیبا می باشد. این نما می تواند به صورت تک رنگ یا تلفیقی از رنگ ها اجرا شود. در برج ها بیشتر از رنگ سفید برای این نما استفاده می شود.  نمای شسته رومی یکی دیگر از سبک های این نماست. این سبک از طراحی کلاسیک روم و یونان برگرفته شده است.

در این نوع طراحی از ستون ها و قوس هایی به سبک رومی استفاده می شود. مزایای نمای سیمان شسته بسیار بیشتر از سایر سبک های آن است.  نمای سیمان نشسته به روش مدرن سبکی است که با با سایر روش ها تفاوت چندانی ندارد اما نکته قابل توجه در رابطه با آن این است که ظاهر نهایی آن به روش مدرن می باشد. در طراحی نمای ساختمان با سیمان شسته به روش مدرن می توان از چوب سرامیک بتن آجر یا سنگ استفاده کرد این نما را شکل داد .

مزایای نمای سیمانی شسته در ایران

 

مزایای نمای سیمان شسته

از جمله مزایای نمای سیمان شسته استحکام و ماندگاری بالای آن می باشد. اگر این نما با روشهای اصولی و درست ایجاد شود به مرور زمان مقاومت خود و ظاهر خود را حفظ میکند. نمای سیمان شسته قابلیت این را دارد که در طرح های مختلف با هزینه ای بسیار کمتر اجرا شود. به همین علت تنوع رنگ این نما بسیار زیاد است.

 

برای افزایش عمر ساختمان بهتر است از مصالح با دوام و پایداری برای نما استفاده شود تا در برابر شرایط نامساعد جوی مانند سیل زلزله باد باران استحکام داشته باشند. سیمان شسته یکی از همین مصالح است و اجرای آن عمر بالای ساختمان را تضمین می کند. نمای ساختمان سیمان شسته در برابر گرما و سرمای شدید مقاوم است و آسیب نمی بیند.

 

از جمله مزایای نمای سیمان شسته در دسترس بودن مصالح آن می باشد. سیمان شسته معایبی نیز دارد برخی از رنگ های مورد استفاده آلودگی نما را نشان می دهد. البته اگر در کار نهایی از مصالح درست استفاده نشود ممکن است درون آن خاک جمع شود و باعث کثیف به نظر رسیدن نما شود. از دیگر معایب نمای سیمان شسته این است که این نما عایق حرارتی و صوتی مناسبی برای ساختمان نیست و نمی تواند پوشش سیمان شسته نما به عنوان عایق استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *