مزایا و معایب نمای رومی چیست؟

سر فصل های مقاله

نمای رومی

نما رومی

نمای رومی به شدت از فلسفه های طراحی معماری یونان الهام گرفته شده است. سه سبک اصلی معماری رومی وجود دارد که برای اولین بار توسط یونانیان قبل از پیاده سازی در معماری سبک رومی استفاده شد. انواع بر اساس طراحی ستون ها به راحتی شناسایی می شوند:

دوریک: بدون پایه برای ستون و دارای سرستون ساده (بالای ستون) با طرح دایره ای با تزئینات اندک.

یونیک: دارای پایه ساده و شفت فلوت دار، با سرستون با طرح حلزونی (مارپیچ، اسکرول مانند).

Corinthian: پایه‌ای استادانه که به یک شفت فلوت‌ دار منتهی می‌شود، با سرستون بسیار شیک پوشیده شده که اغلب دارای طرح‌های ارگانیک و گل‌ مانند است. معماری یونانی-رومی

رومی ها برای بسیاری از جنبه های فرهنگی خود، از ادبیات و نمایش گرفته تا معماری و هنر، به شدت از یونانیان وام گرفتند. ساختمان‌های رومی با نما رومی اغلب با استفاده از سبک‌های معماری یونانی مانند ستون‌ها ساخته می‌شدند.

معماری یونانی-رومی به سبکی اطلاق می‌شود که در آن رومی‌ها از همتایان یونانی خود وام گرفته‌اند، اما طرح‌های خود را نیز گسترش داده‌اند تا به چیزی خاص‌تر رومی دست یابند.

به عنوان مثال، رومی ها اغلب از بتن در طرح های خود به دلیل مفید بودن آن استفاده می کردند، که به آنها اجازه می داد ساختمان های بسیار بزرگتر از آنچه در یونان یافت می شود ایجاد کنند.

در معماری، نمای ساختمان اغلب مهمترین جنبه از نقطه نظر طراحی است، زیرا لحن را برای بقیه ساختمان تعیین می کند. از منظر مهندسی، نما نیز به دلیل تأثیر آن بر بهره وری انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است.برای نماهای تاریخی، بسیاری از مقررات منطقه‌بندی محلی یا قوانین دیگر تغییر آن‌ها را تا حد زیادی محدود یا حتی ممنوع می‌کنند،

نماها انواع مختلفی دارند که بر اساس شرایط مختلف مهندسان و معماران یکی از آنها را برای ساختمان انتخاب میکنند یکی از زیبا ترین آنها نمای رومی است که طرفداران زیادی دارد و معایب و مزایایی هم دارد که ما قصد داریم در این مقاله به آن ها بپردازیم.

از مشخصه های نما رومی استفاده از جزییات و ریزه کاری های زیادی مثل قوس های گرد و عریض و ستون ها و کتیبه ها و درب و پنجره  های زیبا و لوکس و … می باشد، در نمای رومی تقارن بین دو طرف برقرار است در نمای رومی استفاده از مجسمه ها بسیار مرسوم است و دارای طراحی های پیچیده و با جزییات فراوان است.

امروزه نما رومی دارای تنوع و سبک های زیادی است که بر اساس سلیقه میتوان هر یک را اجرا کرد.نما رومی کلاسیک که از قرن پنجم شکل گرفته است و هنوز در برخی از کشورهای اروپایی و امریکایی بر روی ساختمان های اداری اجرا میشود در گذشته از چوب و الوار در سازه های این نما استفاده میشد ولی امروزه از سنگ و مرمر استفاده میشود.

در ایران نیز از نما رومی کلاسیک استفاده میشود که بیشتر به دلیل شکوه و عظمت آن است و تجمل گرایی را نمایش میدهد البته در ایران از جزییات و پیچیدگی های بیشتری در این نما استفاده می کنند

اجرای این نما هزینه ی بسیار زیادی نیز دارد.سبک دیگری از نما رومی، نما رومی جدید است که تلفیقی از نما رومی کلاسیک با معماری ایرانی است و از مصالحی مانند اجر استفاده میکنند،

البته برخی از افراد برای کاهش هزینه ها از سیمان سفید به جای سنگ استفاده میکنند و با استفاده از پیچیدگی هایی که در اجرا انجام میدهند سعی می کنند زیبایی و شکوه نما رومی را تاحدی حفظ کنند.

سبک دیگری از این نما نما رومی ساده است، در این سبک از پیچیدگی و تزیینات نمای رومی قدیمی کاسته اند و طرحی ساده تر اجرا میکنند این سبک بیشتر در ساختمان های مسکونی اجرا میشود و در عین سادگی زیبایی زیادی نیز دارند و طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

 

مزایا نمای رومی

زیبایی چشم نواز و خیره کننده: نمای رومی به دلیل استفاده از جزیات زیاد و داشتن ستون ها و قرنیز ها و قاب های زیبای درب و پنجره و داشتن تاج که در بالای ساختمان اجرا میشود و استفاده از حکاکی روی ستون ها و سرستون ها بسیار زیبا است و میتواند نظر هر بیننده  ای را به خود جلب کند.

استحکام و مقاومت:با توجه به اینکه در نمای رومی از سنگ هایی مانند مرمر و تراورتن استفاده میشود و هچنین بکار رفتن سر ستون ها و ستون های محکم، باعث ایجاد دوام و طول عمر بیشتر نما می شود.

به علت اینکه در اجرای این نما بیشتر از اجزای پیش ساخته استفاده میشود سرعت اجرای آن بالا می باشد.از دیگر مزیت های استفاده از نمای رومی نظافت و تمییز کاری ساده ی آن است که میتوان هر چند سال یک بار انجام داد و به راحتی قابل شست و شو می باشد.

معایب نما رومی

اجرای این نما هزینه ی زیادی برای شما دارد که دلیل آن استفاده از سنگ هایی مثل تراورتن است و همچنین استفاده از ستون ها و تراش دادن آن ها و مصالح دیگری که برای اجرای این نما احتیاج است باعث بالا رفتن هزینه ی شما میشود،

در این نما از سنگ هایی که وزن زیادی دارند استفاده می شود و چنانچه این نما بدرستی و اصولی اجرا نشود در هنگام وقایعی مانند زلزله باعث بوجود امدن خسارات زیادی اعم از مالی و جانی میشود.استفاده از سقف های بلند و پنجره های بزرگ که در معماری رومی مرسوم بود باعث اتلاف انرژی زیادی میشود.

از معایب دیگر نما رومی میتوان به بی توجهی به معماری سنتی و اصیل ایرانی اشاره کرد که باعث میشود این معماری و فرهنگ غنی به تدریج کم رنگ شود و در کوچه و خیابان های شهر ها کمتر از معماری اصیل ایرانی استفاده شود.

برخی از سودجویان برای کسب سود بیشتر سنگ ها و چسب های نامرغوب را به قیمت بالایی به فروش می رسانند و باعث خسارات زیادی می شوند .

به هر صورت استفاده از نما رومی مانند استفاده از دیگر نماها مزایا و معایب خود را دارد که در نهایت شما باید بر اساس بودجه و امکانات خود و همچنین نوع ساختمان و منطقه ای که سازه در آن ساخته می شود بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *