نمای رومی بهتر است یا نمای سیمانی ؟

سر فصل های مقاله

می خواهیم به مقایسه نما ی رومی و نما ی سیمانی بپردازیم که نمای رومی ویلا بهتر است یا نمای سیمانی ویلا که در نهایت انتخاب با خودتان است . ولی پیش از آن مقدمه ای از انواع نمای ساختمان و متریال های استفاده شده در آن را ارائه می دهیم.

در مباحث مربوط به معماری و ساختمان سازی نمای ساختمان در اولین نگاه جلب توجه می کند و با مشاهده ی آن رهگذر می تواند درباره ی نوع نما و فضای داخلی سازه اظهار نظر و قضاوت کند.

نمای بیرونی خارجی ترین پوشش یک ساختمان محسوب می شود . و در واقع نقش لباس ساختمان را ایفا می کند. از نمای ساختمان نتیجه می گیریم که طراحی آن می تواند چقدر مهم باشد. نمای ساختمان ها با هم متفاوت است چون هر یک دارای الگو و سبک خاصی است.

شیوه هایی که در اجرای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود میتوان به این طرح ها اشاره نمود: نمای پست مدرن، نمای رومی ویلا، نمای ترکیبی، نمای امروزی و مدرن، نمای مینی مال و…

 

سبک نما رومی چیست ؟

این سبک نما رومی یا کلاسیک نامیده می شود که طرفداران بسیار زیادی دارد. این سبک به خصوص برای کسانی که علاقمند به معماری دوره یونان باستان و معماری گذشته ایران و سنت های کشورها هستند، محبوبیت بسیار زیادی دارد.

از این سبک در نمای خارجی یا داخلی بسیاری از ساختمان های مسکونی، هتل ها، پاساژها و… استفاده می کنند. متریال های اصلی نما رومی سنگ هستند. سنگ ها متنوع بوده و دارای طرفداران زیادی هستند.

برای بسیاری از افراد در باره ی تفاوت نما رومی و نما سیمانی سوال پیش می آید. و ما در اینجا به مقایسه نما ی رومی ویلا و نما سیمانی ویلا می پردازیم.

تفاوت نمای سنگی ( رومی ) و نمای سیمانی چیست ؟

دوام و پایداری

سنگ بر گرفته شده از دل طبیعت است و سیمان از آهک، سیلیس، رس و اکسید های معدنی و در کارخانه ها تولید شده است . در نتیجه سنگ ها مقاومت و دوام بیشتری در برابر گرما و سرما و باران و برف دارند.

از طرفی سیمان عایق ضعیفی در برابر گرما و رطوبت است به همین دلیل در نما رومی ساختمان که مهم ترین اصل دوام و استحکام است از سنگ استفاده می شود و سنگ مزیت محسوب می شود.

وزن

در نما رومی ساختمان از فاکتورها و عناصر زیاد استفاده می کنند که وزن زیادی دارند و در زمان وقوع زلزله مشکل ساز می شوند( البته گاهی سعی میکنند از سنگ تراورتن استفاده کنند که نسبت به سایر سنگ ها سبک وزن تر است). نما ی سیمانی مشکل وزن بالا را ندارد.

 

قیمت

بسیاری از افراد بودجه ی زیادی برای پرداخت هزینه بالا ندارند.

نما رومی از سبک های گران قیمت محسوب می شود چون قیمت سنگ های مورد استفاده بالاست. البته می توان از سنگ های ارزان قیمت تر هم استفاده نمود ولی بطور کلی با مقایسه نما ی رومی ویلا و نما ی سیمانی متوجه می شویم که قیمت نمای سیمانی مقرون به صرفه تر است.

ظاهر و جلوه

از جمله ویژگی های بسیار مهم و پر اهمیت دیگر در پیاده سازی نمای رومی و علاوه بر آن انواع سبک های نما، جلوه و ظاهر مناسب و زیبای مصالح می باشد.

آنچه که در نمای رومی ویلا یا ساختمان اهمیت دارد این است که بهتر است مصالح مورد استفاده در پیاده سازی آن دارای رنگ های کرم و روشن باشند.

مصالح کرم و روشن طرح ها و نقش های این سبک نما را به خوبی نمایش می دهند و به همین دلیل است که استفاده از سنگ های سفید خالص و یا رنگی در این نما توصیه نمی شود.

سنگ های ساختمانی دارای رنگ های بسیار مختلفی هستند که در میان آن ها سورت های بسیار متنوعی از رنگ کرم و روشن نیز موجود می باشد. علاوه بر این ها سنگ ها از ظاهری لوکس و بسیار چشم نواز تر از سیمان برخوردار هستند که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می نماید .

اما سیمان تنها دارای رنگی یکدست است و سبب یکنواختی ظاهر ساختمان می شود. البته بسیاری از افراد نیز هستند به طرح های طبیعی و خدا دادی سنگ ها چندان علاقه ای ندارند و همــــواره نمای یکدست و یک رنگ را ترجیح می دهند.

مدت زمان نصب و اجرا

یکی دیگر از مواردی که موجب تفاوت میان نمای رومی  ویلا و نمای سیمانی است ، مدت زمان مورد استفاده در مرحله نصب و اجرای هر یک از آن ها می باشد.مدت زمان اجرای نما از جمله مسائل بسیار مهم در پروژه های ساختمانی می باشد .

و این به دلیل افزایش هزینه ها در طی اجرای نمای هر چه طولانی تر است. در واقع هر چه زمان اجرا بالاتر رود، هزینه های جانبی مانند دستمزد کارگران، هزینه های حمل و نقل و … نیز افزایش می یابد.

در مورد مدت زمان اجرای سنگ و آجر باید بگوییم که هر دو ی این مصالح نیازمند داربست بندی هستند و به همین دلیل از مدت زمان تقریبا مشابهـــی برخوردار هستند . اما سیمان به دلیل انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی که دارد در اجرای تزئینات و المان های نمای رومی از مدت زمان به نسبت کم تری برخوردار است.

 

مزایا و معایب نما سیمانی

ارائه ی مزایا و معایبی در باره ی نما سیمانی می تواند به شما در مقایسه نما رومی و نما سیمانی کمک کند.

 

مزایا و معایب نما رومی

  • در اجرای نما سیمانی علاوه بر رنگ سفید از رنگ های دیگر نیز استفاده می شود
  • سرعت اجرا در آن بسیار بالاست.
  • هنگام آتش سوزی نما سیمانی مانع گسترش آتش می شود.
  • شستن نما سیمانی بسیار آسان است و به راحتی می توان آن را شست.

 

معایب: ایراد نما سیمانی این است که به راحتی کثیف می شود.

 

خلاصه ای از مزایا و معایب نما ی رومی ویلا را بطور خلاصه ای اورده ایم .

مزایا:

استفاده از ستون ها و قوس ها تزئینی که جلوه ی زیبایی به ساختمان می دهد.

دوام بالایی دارند و عایق حرارت و صدا هستند.

جلوه و عظمت با شکوهی را به نمای ساختمان می دهند و یکی از زیباترین نما ها در معماری محسوب می شوند.

 

معایب:

اجرای نما رومی یا کلاسیک در خیابان ها و کوچه های باریک مناسب نمی باشد و در حوادث خطر ساز می شود.

بسیار پرهزینه است و در ساختمان سازی مقرون به صرفه نیست.

نما رومی به مرور زمان در برابر تابش خورشید رنگ خود را از دست می دهد و کمرنگ می شود.

وزن سنگ ها بسیار زیاد است و اگر این کار توسط افراد غیر حرفه ای انجام شود، هنگام نصب اتصالات ناشیانه و غیر حرفه ای اتفاق می افتد که ممکن است حادثه به بار آورد.

از میان انواع سبک های طراحی نما، سبک کلاسیک یا همان رومی امروزه در کشور ما از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است. نمای رومی به دلیل زیبایی بسیار زیادی که دارد از جمله نماهای گران قیمت و بسیار مجلل می باشد که در ساختمان های لوکس و گران قیمت بسیار پر طرفدار است .

این سبک از طراحی نما برگرفته از معماری یونان باستان می باشد و ریشه هایی در معماری قدیم ایرانی نیز دارد . البته گرانی این نما هم به جهت گرانی مصالح مورد استفاده به دلیل اجرت ساخت و هم به دلیل گرانی اجرت نصب مجری به صورت تومان می باشد.

پس باید در نظر داشته باشید در صورت انتخاب این نما برای ساختمان تان باید بهای این زیبایی را بپردازید. ولی در عوض یک عمر می توانید از زیبایی چشم نواز آن لذت ببرید.

در میان انواع مصالح و متریال هایی که در حوزه نماسازی مورد بهره گیری قرار می گیرند، سنگ نما و سیمان از جمله عمده ترین مصالح در طراحی و پیاده سازی نمای رومی می باشند. سنگ ها، خود از پر طرفدار ترین مصالح در صنعت ساخت و ساز می باشند که از گذشته های دور تا به امروز مورد استفاده بشر قرار گرفته اند و دارای طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی نیز هستند.

سیمان نیز از جمله مصالحی است که در اثر ترکیب با آب در مجاورت هوا خاصیت چسبندگی بالایی پیدا می کند و قدمت آن به سال ها پیش از میلاد باز می گردد. بهترین نوع سیمان در اجرای نمای رومی، سیمان سفید می باشد.

 

اجرا نما رومی و نما سیمانی

در این متن به مقایسه نما رومی و نما سیمانی پرداختیم و همان طور که می دانید هر سبک متریال های خاص خود را دارد که انتخاب بین این دو تحت تاثیر سلیقه ی صاحب ساختمان می باشد. فرد می تواند به نمای سیمانی علاقه مند باشد یا به نمای رومی ویلا.

با این حال شما می توانید در بازسازی نما و یا ساخت نما برای انتخابی هوشمندانه از مشاوران متخصص کمک بگیرید تا به بهترین خروجی دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *