نکات مهم اجرای نمای سنتی مدرن+اصول شهرسازی

سر فصل های مقاله

نمای سنتی مدرن

امروزه سبک های مختلفی در دنیای معماری وجود دارد. هر معمار با خلاقیت و ابتکار در اجرای نمای ساختمان میتواند طرح های تلفیقی جدید و بیشتری را به دنیای طراحی بیافزاید. این کار موجب خلق نماهای خاص و در عین حال جذاب میگردد. یکی از این طرح ها ، تلفیق طرح سنتی با مدرن است که موجب ایجاد سبک نمای سنتی مدرن در دنیای معماری گردیده است. این سبک نمای بسیار خاص و در عین حال جذابی دارد و امروزه در دنیای نما سازی به عنوان یک چالش با آن روبرو هستیم. اهمیت این نما برای  افرادی که دارند نماهای سنتی را میپسندد و در عین حال مدرن بودن را نیز دوست دارند سبک بسیار مناسبی میباشد. در نتیجه  تلفیق نمای سنتی و مدرن ، بسیار مورد پسند واقع شده و موجب خلق نمایی خاص و در عین حال جذاب شده است . دنیای آجر نمای سنتی به دلیل تنوع فراوانی که دارند این امکان را فراهم کرده اند که نمایی بسیار زیبا و خاص را برای ساختمان ها تنها با کمی خلاقیت و ترکیب آن ها ایجاد نمایید .

این نوع از نماها به وسیله ی آجر های سنتی قابل اجرا می باشند و به دلیل آجری بودن و در عین حال جدید بودنشان موجب ایجاد حس نوستالژیک می شوند و به همین علت موجب ایجاد دلگرمی و حس امنیت خاطر در نگاه بیننده می شوند . نکته ی مهم در مورد این نماها این است که آجرهای سنتی دمده نمی شوند و در عین حال نیز دارای دوام و ماندگاری بسیار زیادی می باشند و این قابلیت را دارند که بتوان در طرح ها و روش های مختلف آجر چینی استفاده کرد . این ویژگی ها موجب شده تا آجرها دارای امتیازات برتری باشند .

نمای سنتی مدرن چیست؟

ساخت نماهای سنتی مدرن با استفاده از آجر سنتی، تبدیل به چالش بزرگی شده است که موجب شده تا طرفداران این گونه نماها که نمای کلاسیک و مدرن به شمار می رود افزایش یابد. ترکیب این دو نما در کنار یکدیگر برای بینندگان آن نما بسیار لذت بخش می باشد. نمای سنتی مدرن داخل ساختمان ها نیز به وسیله آجر سنتی اجرا می شود و موجب خلق نمای زیبا و خلاقانه در تمامی زوایا و جهت ها با توجه به تنوعی بالایی که دارند می شوند. آجر نمای سنتی دارای ویژگی های مفید بسیاری می باشد. تنوع بالا در رنگ این محصول موجب می شود تا ساختمانی زیبا داشته باشید، وزن کم این محصول موجب استحکام بیشتر یاختمان می شود و با توجه به قیمت مناسب و به صرفه ای که این محصول دارد هزینه های پروژه تا میزان زیادی کاهش پیدا می کند .

نکات قابل توجه در نمای سنتی مدرن کدامند؟

برای داشتن نمایی زیبا و جذاب علاوه بر شناخت نوع آجر و همچنین انتخاب هوشمندانه رنگ و ترکیب آن با فضا مواردی دیگر لازم است که به آن دقت کنید. در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 1-هارمونی یا همخوانی آجر با نوع و کاربری سازه

آجرنما سنتی نمایی مقاوم و مستحکم را برای ساختمان ایجاد خواهد کرد. بر همین اساس لازم است بدنه و فونداسیون ساختمان هم با استفاده از مواد و مصالح مقاوم ساخته شود. علاوه بر آن نوع کاربری ساختمان اعم از تجاری، اداری و مسکونی بودن بسیار در انتخاب نوع و رنگ آجر نمای سنتی دخیل است. به عنوان مثال رنگ قرمز بسیار بین مصرف کنندگان برای ساختمان های مسکونی و اداری متداول است.

 2-هم خوانی نما با نقشه سازه

نوع طراحی و اجرای نما باید با تمامی بخش و پلان های ساختمان هم خوانی داشته باشد ضمنا توصیه می شود تحت نظر مهندس ناظر پروژه باشد.

 3-هم خوانی با اقلیم

انتخاب نوع رنگ آجر متناسب با اقلیم و نوع آب و هوای منطقه بسیار بر زیبایی و چشم نوازی نهایی ساختمان کمک خواهد کرد. یه عنوان مثال در مناطق سردسیر از رنگ های گرم و برعکس می توانید استفاده کنید.

روش های اجرای نماهای سنتی مدرن

 1-نمای خشک

نمای خشک شیوه ای در اجرای نمای ساختمان است که به جای استفاده از ملات ساختمانی برای چسبندگی میان اجزا از اتصالات و تجهیزات فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال برای اتصال پنل های رسی، سنگ و آجر از تجهیزاتی به نام ریل، پیچ و … استفاده می شود. نا گفته نماند سیستم خشک از عایق حرارتی، چارچوب نگهدارنده، فضای خالی تهویه، اتصالات، پانل های رسی و… تشکیل شده است.

 2-اجرای نما با ملات سیمان

استفاده از ملات سیمان شیوه ای است که از زمان های بسیار دور تاکنون رواج داشته است. شیوه ای که تنها با ترکیب سیمان و آب و بدون نیاز به نیرویی متخصص ولی ماهر اجرا خواهد شد. از معایب این شیوه زمان بر بودن، احتمال کثیفی حاصل از دوغاب و ایجاد نخاله های ساختمانی می باشد.

 3-اجرای نما با استفاده از چسب

چسب مخصوص اجرای نمای دیوار با دارا بودن خاصیت الاستیک در میان بافت اجزای دیوار ، به دیوار حالت ارتعاشی داده و از شکست و فروریختن آن جلوگیری خواهد کرد. تنها در هنگام استفاده از این محصول دقت کنید پیش از استفاده از چسب از پلاستر نما سیمانی استفاده نمائید، ضمن آنکه از گستردگی چسب بر روی تمامی سطح اطمینان حاصل کنید چرا که وجود خلل و فرج در میان بافت ها موجب نفوذ آب ، رطوبت و هوا به میان بافت و خسارت به سازه خواهد شد.

نماهای سنتی مدرن و اصول شهرسازی

امروزه مدیران شهری به این نتیجه رسیده اند که ساختن نماهایی که هیچ تناسبی با فرهنگ منطقه ندارد و در هماهنگی با سایر بناها نیست، آسیب جدی به زیبایی شهر می زند. معماران قدیمی بدون اینکه از این اصول آگاهی داشته باشند در طراحی بناهایشان آن را رعایت می کردند. اگر شما در یک فضای جدید شهری زندگی می کنید به کار بردن نماها سنتی مدرن اشکالی ندارد به شرط آنکه بتوانید آن را با معیارهای معماری مدرن در هماهنگی قرار دهید. اتفاقا استفاده از نمای سنتی مدرن در این صورت به زیبایی بصری در شهر کمک هم خواهد نمود. در بسیاری از شهرهای مهم جهان مثل شانگهای یا لندن قسمت های قدیمی شهر مدرن ترین بناها را با نمای سنتی در هم آمیخته اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *