نمای سیمان شسته رومی، به صرفه ترین نمای رومی!

سر فصل های مقاله

نما سیمانی-نما رومی, نمای سیمان شسته رومی

امروزه مگر کسی هست که بگوید هزینه برای من اصلا مهم نیست و فقط می خواهم که کار انجام شود. در نگاه اول احتمالا می گویید که بله همچین شرایطی وجود دارد. اما در این مقاله می خواهیم مثالی را بزنیم که خلاف آن را ثابت می کند. یعنی در این مورد قطعا هر کسی با هر شرایط فکری و فرهنگی باشد حتما به هزینه انجام این کار توجه می کند. این موضوع مهم بخش اجرای نماسازی  مثل نمای سیمان شسته رومی است. مخصوصا اگر اجرای نما آپارتمان مربوط به یک پروژه بزرگ باشد. چون یکی از بخش های اصلی پروژه است که در هزینه کلی پروژه اثر می گذارد. نکته جالب اینجاست که اگر سبک طراحی نما ساختمان که مدنظر قرار داده اید نما رومی باشد، این حساسیت در هزینه کرد دوچندان می شود.

چون نمارومی بسته به نوع سنگی که انتخاب می کنید جزو نماهای پیچیده و پرهزینه محسوب می شود. به همین دلیل انتخاب نوع سنگ و سبک اجرای نما رومی بسیار حائز اهمیت است. یکی از این سبک و روش‌های نسبتا کم هزینه و به صرفه، اجرای نما رومی از روش اجرای نما سیمانی است. به این صورت که نما رومی را با استفاده از سیمان شسته اجرا کرد.

در ادامه بصورت کامل تر به این نکته می پردازیم که چگونه شما هم سلیقه خود یعنی اجرای نما رومی را حفظ کنید و همزمان هزینه زیادی صرف اجرای نما ساختمان نکنید. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

نمای رومی به چه نما ساختمان می گویند؟

اول بیایید ببینیم نما رومی اصلا چیست و به چه نوع نما ساختمان اطلاق می گردد. نما رومی همانطور که از اسمش پیداست به روم و ایتالیا برمی گردد. داستان ابتدایی آن نیز به سبک طراحی های روم باستان که اغلب طرح هایی متقارن، پرجزئیات، دارای سرستون و گره های فراوان پارامترهای اصلی موثر در آن را تشکیل می دهند. این سبک طراحی اغلب مخصوص معابد، ساختمان های مهم و کاخ های سلطنتی بوده است. به همین دلیل به نوعی نشان از ثروت و جاه و مقام بوده و تا امروز نیز که یک نسخه جدیدتر از آن تحت عنوان نئوکلاسیک پدید آمده، ادامه دارد.

با این تفاسیر به دلیل جاه و جلالی که در دل خود دارد، اغلب توسط قشر متمول چه در اروپا و آمریکا و چه در ایران مورد توجه قرار گرفته است. البته این توجه و اقبال به سبک رومی در اروپا و آمریکا و…صرفا مختص سبک رومی نیست. این نکته درجواب دوستانی است که می گویند سبک مدرن، مینیمال و…جایگاه بالاتری دارند. منظور ما اینجا این است که در دیگر کشورها هم این نوع سبک طرفداران خاص خود را دارد.

از این نکات که بگذریم، می بینم که این نوع سبک نما داستانی به درازای تاریخ دارد. از طرفی در ایران هم چندسالی هست که مورد توجه جدی قرار گرفته است. پس مهم است به عنوان مخاطب این مقاله، به نکات مهمی در مورد هزینه ها و جزئیات این نوع نما بپردازیم تا اگر احیانا جزو طرفداران یا کارفرما چنین پروژه ای باشید، با آگاهی کامل نسبت به انتخاب و اجرای چنین سبکی گام بردارید.

چرا نما سیمانی استفاده کنیم ؟

در پاسخ به این سوال ابتدا باید این نکته را مطرح کنیم که اولا چه راه حل هایی برای اجرای یک نما رومی پیش رو داریم تا بعد به این بپردازیم که حالا چرا از بین راه حل های پیش رو، نما سیمانی را انتخاب کنیم.

نما رومی در اصل بر پایه استفاده فراوان از سنگ بنیان نهاده شده است. یعنی شاخصه اصلی شناخت و یا بیاد آوری یک نما رومی، قطعا سنگ های استفاده شده در آن است و اتفاقا نکته جذاب نما رومی، در صورت اجرای دقیق و اصولی، جزئیات مختلفی است که همچون یک اثر هنری بر روی سنگ اجرا شده است.

اما در برخی موارد شما با توجه به منطق پروژه تصمیم می گیرید که هزینه گزافی را برای نما ساختمان صرف نکنید اما در عوض یک نما رومی اجرا کنید. در این حالت انتخاب متریال مورد استفاده نقش بسیار تعیین‌کننده ای دارد. به این معنی که یک راه حل این است که از بین انواع مدل های سنگ نما، سنگی را انتخاب نمایید که متناسب با سبک نما ساختمان شما باشد از طرفی نزدیک به بودجه مدنظرتان.

متریال های نما سیمانی

اما در برخی موارد چنین کاری جوابگو نیست و باید متریال را عوض کرد. در این حالت نکاتی مثل قابلیت اجرای جزئیات فراوان، مقاومت، قیمت مناسب، کیفیت و زیبایی از اصلی ترین عواملی هستند که در انتخاب متریال جایگزین مدنظر قرار می گیرند.

از بین متریال های مختلف مناسب اجرای نما رومی، بدون شک استفاده از سیمان شسته است. یعنی شما با استفاده از متریال سیمان و اجرا بصورت سیمان شسته، یک نمای سیمان شسته رومی داشته باشید که با اینکه هزینه و زمان اجرای آن نسبت به نمای سنگی بسیار کمتر است. در عین حال زیبایی خاص خود را دارد که هر بیینده ای را شگفت زده می کند. با این اوصاف مشخص می شود که چرا نما سیمانی مورد استفاده قرار گیرد.

مزیت اجرای نمای سیمان شسته ؟

اما به عنوان مهم ترین مزیت اجرای نمای سیمان شسته رومی نسبت به نما رومی سنگی علاوه بر قیمت به صرفه تر، زمان اجرای کمتر است که به خصوص اگر پروژه بزرگی باشد این نکته بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

چون موضوعی مانند زمان اجرا علاوه بر اینکه بر هزینه تمام شده اثر می گذارد، در بیشتر مواقع اگر فرض کنید یک نمای سیمان شسته رومی با کیفیت بسیار بالایی هم اجرا شود اما به عنوان مثال از لحاظ زمان طول می کشید، قطعا باعث می شد کسی سمت استفاده از این روش نرود و باعث نارضایتی فراوانی می شد.

پس یکی از اصلی ترین مزیت های روش نمای سیمان شسته رومی، زمان کمتر اجرای آن نسبت به نمای سنگی خواهد بود.

نحوه اجرای نمای سیمان شسته رومی

در پایان توضیحی در مورد نحوه اجرای نمای سیمان شسته رومی می دهیم تا در این زمینه هم توان مقایسه با روش های دیگر را داشته باشید. در اجرای نمای سیمان شسته رومی عملا تفاوتی با نما سیمان شسته ندارد. یعنی از همان ابزار و روش های اجرای نما سیمانی استفاده می شود. اما با این تفاوت که در اجرای نمای سیمان شسته رومی به دلیل جزئیات فراوانی که این سبک از طراحی دارد، با ظرافت بیشتری باید انجام شود و ابزارزنی بیشتری در نمای سیمان شسته رومی نسبت به یک نمای ساده انجام می شود.

این ظرافت در اجرا نکته بسیار مهمی است که در طی زمان و تجربه به دست می آید. تجربه ای که در اجرای پروژه های مختلف نمای سیمان شسته رومی بدست می آید. گروه نماسازان مرادی با توجه به اینکه تاکنون پروژه های زیادی از نمای سیمان شسته رومی طراحی و اجرا نموده و تیم و ابزارهای موردنیاز را بصورت کامل در اختیار دارد، آمادگی اجرای هر نوع نمای سیمان شسته رومی با هر سطح از جزئیات و دیتیل را دارد.

در صورتی که قصد اجرای یک نمای سیمان شسته رومی را دارید می توانید با ما در میان بگذارید و حداقل از مشاوره های گروه نماسازان مرادی استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *