نمای سیمان سفید تگری

سر فصل های مقاله

نمای سیمان سفید تگری

نمای سیمان سفید تگری یکی از شناخته شده ترین و قدیمی ترین نماهای ساختمانی است که نام دیگر آن نما گیتی می باشد. به دلیل در دسترس بودن انواع متریال ها و سهولت در اجرا، به نما سیمان کم بها معروف بوده و در میان مجریان و معمارها جایگاه ویژه ای دارد. در بخش بعدی به اجرای نمای سیمان سفید تگری خواهیم پرداخت.

پیش از آن به تعریف و معرفی مختصری از نما سیمانی می پردازیم.

نما سیمانی چیست ؟

یکی از پرکاربردترین متریال های ساختمانی  سیمان است که درصورت ترکیب شدن با آب و در مجاورت با هوا چسبنده می شود. نقش چسبندگی سیمان موجب می شود متریال های مختلف ساختمانی از قبیل آجر، ماسه، شن، سنگ و… به یکدیگر بچسبند که این ویژگی باعث شده از مصالح پرکاربرد ساختمانی به شمار آید. برای مثال برای به هم متصل کردن بتن ها و یا برای چسباندن آجرها به یکدیگر در نمای آجری از سیمان استفاده می شود.

زمانی که سیمان در مجاورت هوا با آب ترکیب شود بسیار مقاوم شده و در برابر گرما و سرما و باد و باران به ماده ای مستحکم تبدیل می شود. ارزان بودن سیمان و در دسترس بودن آن از یک طرف و منعطف بودن آن در زمان سیمان کاری از طرف دیگر باعث شده از آن به عنوان یک پوشش مستحکم در نمای ساختمان و دکوراسیون بیرونی استفاده شود.

انواع نمای سیمانی

نمای ساختمان نقش استحکام را ایفا می کند بعلاوه باید تصویر لوکس و زیبایی را ارائه دهد. نمای سیمانی دسته بندی متفاوتی دارد که شامل: نمای تگرگی، نمای ماهوتی، نمای چکشی یا همان تیشه ای، نمای سیمانی کلاسیک، نمای موزائیک شسته، نمای سیمانی رومی یا نمای سیمانی کلاسیک، نمای سیمانی آبساب، نمای طرح سنگ، نمای سیمانی طرح چوب و… است.

نمای تگرگی یا تگری و ماهوتی تقریبا شبیه به یکدیگر می باشند و مصالح آن ها مشابه با هم است، بطوریکه هر دو شامل پودر سیمان، ملات سیمان و خاک سنگ هستند که از طریق دستگاه دوغاب پاش پاشیده می شوند.

هنگامی که در این ملات از متریال هایی با دانه بندی درشت استفاده شود به آن تگری می گویند که باعث می شود نما دارای ناهمواری های زیادی باشد و زمانی که از متریال ریز دانه استفاده شود به آن ماهوتی گفته می شود که دارای ناهمواری های کمتری می باشد.

اجرای نمای سیمان سفید تگری

نما ساختمانی تخته ماله شامل تخته ماله و دولایه آسترمی باشد. ضخامت لایه آستر دو سانتی متر است که شامل ماسه و ملات سیمان بوده که روی آجری گری یا بلوک سیمانی کشیده می شود و ضخامت لایه دوم نیم سانتی متر است و شامل خاک سیمان، پودر سیمان و سیمان است و توسط تخته ماله روی استر کشیده می شود.

درست است که نمای سیمان سفید تگری ریزه کاری و ظاهر لوکس تخته ماله یا شسته را ندارد، اما می توان از طریق ترکیب با متریال های دیگر طرح های مدرن و متنوع ایجاد کرد.

مصالح این نمای سیمانی ساختمان خاک سنگ، لایه های ملات سیمان و پودر سنگ می باشد که با استفاده از دستگاه دوغاب پاش، با سرعت بالا و به صورت پاششی روی نمای ساختمان پاشیده می شود. لایه ها ضخامتی تقریبا برابر با دو سانتی متر دارند. می توان از سیمان سفید یا خاکستری استفاده نمود که سیمان سفید از زیبایی بیشتری برخوردار است.

برای اجرای نمای سیمان سفید تگری، از ابزارهای  پیشرفته با نام دستگاه سیمان پاش استفاده می شود که به دو نوع سیمان پاش پیستونی و سیمان پاش ماردونی تقسیم می شود. دو روز پس از اجرای نما سیمانی باید روی آن آبپاشی شود.

نما گیتی کمک می کند تا ساختمان های قدیمی از حمله حشرات در امان بماند.

مزایای استفاده از نمای سیمان تگری

  • زمان اجرای آن بسیار کوتاه است.
  • ارزان و مقرون بصرفه می باشد. ( نسبت به بسیاری از نماهای امروزی و قدیمی هزینه ی کمتری دارد. )
  • سرعت عمل و اجرا در آن بسیار بالاست.
  • براحتی قابل استفاده است.
  • به نسبت قیمت از کارآیی بالایی برخوردار است. (در صورت اجرای صحیح نمای سیمان سفید تگری ، عمر آن افزایش می یابد. )
  • دارای ثبات رنگ در برابر نور خورشید است.
  • دارای ظاهری یکدست می باشد.

معایب استفاده از نمای سیمان تگری

  • به دلیل استفاده از سیمان وزن بالایی دارد.
  • برای مناطق شرجی و مرطوب نامناسب است.
  • در برابر گرما و رطوبت عایق ضعیفی محسوب می شود.

عوامل موثر بر مدت اجرای نما سیمانی

عوامل متعددی مانند شرایط آب و هوایی و جزئیات اجرای طرح، بر مدت زمان اجرای نما سیمان سفید تگری تأثیرگذار است. شرایط آب و هوایی از این جهت مهم است که بر خشک شدن ماسه سیمان و ملات مؤثر است. جزئیات اجرای طرح مانند متراژ ساختمان، ارتفاع و سطوح مد نظر برای اجرا، عامل مهم دیگر، بر اجرای نما می باشد.

مخارج اجرای نما سیمان تگری

نمای سیمان سفید تگری براحتی قابل استفاده می باشد، ولی مخارج اجرای آن تابع عوامل مختلفی می باشد. از جمله فاکتورهای با اهمیت و مؤثر بر مخارج اجرای نما سیمان: مکان احداث ساختمان مورد نظر، کیفیت متریال ها و نوع سیمان مورد استفاده می باشد. اگر شما به دنبال اجرای نما سیمان سفید تگری با بیشترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید، میتوانید با شرکت ها و تیم هایی همکاری کنید که آشنایی کامل به همه ی متریال ها و ابزارآلات اجرایی دارند. تیم های متخصص به دلیل آشنایی کامل با محصولات موجود در بازار و مخارج مربوط به آن ها، میتوانند در اجرای طرح به شما کمک کنند، به ویژه تیم هایی که حرفه ی اصلی آنها اجرای انواع نما ساختمان مخصوصا نما سیمانی و نما گیتی است.

گروه نماسازان مرادی سابقه ای بیست ساله در عرصه نما سیمانی ویلاهای لاکچری، هتل ها، تالارها، آپارتمان های لوکس و دارای سابقه ی یک ساله در کشور اوکراین می باشد. از جمله نمونه کارهای نما سیمانی زیبا و شکیل آنها می توان به برج آسمان اتوبان بابائی تهران، بیمارستان رویان سید خندان تهران، برج آراد دار آباد تهران، پروژه منظریه، ساختمان مسکونی شهرزیبا تهران، تالار در احمد آباد مستوفی، ویلا ساختمان احمد آباد مستوفی، ویلا ساختمان احمد آباد مستوفی و… اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *