ویژگی های نمای کلاسیک برای ویلا و اصول طراحی آن + راهنمای جامع

سر فصل های مقاله

نمای کلاسیک برای ویلا

نمای کلاسیک برای ویلا

در گذشته، برای طراحی و ساخت یک ساختمان چندان توجهی به نمای بیرونی آن نبود و تنها موردی که اهمیت داشت زیبایی و استحکام نمای داخلی ساختمان بود. اما این روزها توجه به نمای بیرونی ساختمان‌ها افزایش پیدا کرده است و هر فردی می‌تواند با توجه به بودجه و سلیقه خود، نمای ساختمانی دلخواه را انتخاب کند. یکی از انواع نمای بیرونی ساختمان، نمای کلاسیک یا رومی است. از جمله ویژگی‌های نماهای کلاسیک جزئیات و تزئینات بسیار زیاد و ظریف آن بر روی ستون‌ها و سرستون‌های ساختمان، داشتن سقف‌های بلند، شیروانی، قاب و قوس‌های قرینه، پنجره‌ و بسیاری موارد دیگر است. نمای کلاسیک برای ساختمان‌های مختلف به خصوص ویلا اجرا می‌شود که ظاهر و جلوه بسیار خاصی به آن می‌دهد. اما به طور کلی اصول طراحی نمای کلاسیک برای ویلا چیست؟ آیا اجرای نمای کلاسیک برای ویلا مناسب است؟ ما در این مقاله از نماسازان مرادی قصد داریم تا به بررسی ویژگی نمای کلاسیک برای ویلا و اصول طراحی آن بپردازیم. پس این مطلب را از دست ندهید!

 

ویژگی‌های نمای کلاسیک برای ویلا چیست؟

بسیاری از افراد، طرفدار نمای کلاسیک برای نمای بیرونی ساختمان مورد نظر خود هستند و این نوع سبک معماری خاص مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. اما ویژگی‌های نمای کلاسیک برای ویلا چیست؟ سبک‌های مختلفی برای طراحی نمای بیرونی ویلا وجود دارد که لازم است با توجه به میزان بودجه و هزینه‌های خود، نوع منطقه سکونت، شرایط آب‌وهوایی، نوع ساختمان و بسیاری موارد دیگر طرح دلخواه خود را انتخاب کنید. در اصول طراحی نمای کلاسیک، عناصر هنری به همراه جزئیات متعددی به کار برده می‌شود که برای هر نوع ساختمان و ویلایی با هر نوع ویژگی مناسب است. در واقع، تمرکز اصلی نمای کلاسیک بر یکپارچگی ساختاری، جزئیات، ابهت و زیبایی ساختمان است و به نوعی ساختمان هویت منحصربه‌فردی به خود می‌گیرد. البته اگر شما از طرفداران سبک کلاسیک هستید باید در نظر داشته باشید که این نوع سبک معماری به صورت اصولی و با رعایت استانداردهای لازم انجام شود تا نتیجه مورد انتظار شما را بدهد. از دیگر ویژگی‌های نمای کلاسیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متقارن بودن طرح‌ها
 • قوس‌های دایره‌ای شکل با خطوط منحنی و عریض
 • سرستون‌ها، اشکال هندسی و مجسمه‌ها در ابعاد مختلف
 • ستون‌ها و سقف‌های بلند
 • درب و پنجره‌ با تزئینات خاص
 • جزئیات زیاد و باکیفیت
 • ایوان‌ها، شیروانی
 • نمای ساختمان بلند، مسطح و یکدست

 

مزایای نمای کلاسیک برای ویلا

مزایای نمای کلاسیک برای ویلا بسیار زیاد است به طوری که باعث شده است تا طی چند سال اخیر استفاد از این نوع سبک معماری افزایش پیدا کند. به طور کلی ویلا مکانی برای استراحت و تفریح در نظر گرفته شده است پس باید در انتخاب نمای بیرونی و داخلی آن نهایت توجه و دقت را داشته باشید. از جمله مزایای نمای کلاسیک برای ویلا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. مقاومت و استحکام بالا

یکی از مزایای بسیار مهم نمای کلاسیک، مقاومت و استحکام بالای آن است. همین ویژگی نمای کلاسیک باعث شده است تا افراد زیادی از این نوع سبک معماری بدون نگرانی و خرابی برای مدت زمان زیادی استفاده کنند. در حالی که برخی از نماهای بیرونی ساختمان به دلایل مختلفی زیبایی و استحکام خود را از دست می‌دهند و منجر به خسارات زیادی می‌شوند.

۲. در دسترس بودن مصالح

از دیگر مزایای نمای کلاسیک و رومی در دسترس بودن مصالح و متریال تشکیل‌دهنده آن است. در نمای کلاسیک از سنگ‌های مختلفی مانند مرمر یا تراورتن و در برخی موارد از سنگ آهکی استفاده می‌شود که به راحتی در هر منطقه‌ای در دسترس است.

۳. زیبایی بی‌نظیر و ایجاد ظاهری متفاوت و مجلل

برخلاف سایر نماهای ساختمان که باعث تغییرات زیادی در محیط و نمای بیرونی آن نمی‌شوند، نمای کلاسیک با طراحی‌های خاص و زیبایی که دارد واقعاً جلوه بی‌نظیری به ساختمان می‌دهد. در واقع، به نوعی به ویلا هویت و شخصیت متمایز و ویژه‌ای می‌دهد. طراحی‌های نمای کلاسیک تنوع زیادی دارد و از این‌رو تمام افراد با هر نوع سلیقه‌ای می‌توانند از این نوع نمای ساختمانی استفاده کنند. البته توجه داشته باشید که از طرح و نمای سایر ساختمان‌ها کپی‌برداری نکنید تا انتخاب شما هواره عالی و متمایز باشد.

 

انواع نمای کلاسیک برای ویلا

تا به اینجا با ویژگی‌های نمای کلاسیک برای ویلا و مزایای آن آشنا شدیم. حال، به بررسی انواع نمای کلاسیک برای ویلا می‌پردازیم، هر چند که امروزه این سه نوع سبک نمای کلاسیک با تغییرات زیادی اجرا می‌شود.

 1. دوریک: از جمله ویژگی‌های نمای کلاسیک به سبک دوریک می‌توان به ساختمان‌های بلند، ساده و ستون‌های باریک و مرتفع اشاره کرد. در واقع، این نوع ستون‌ها از قسمت بالا باریک، قسمت میانی محدب و قسمت پایین پهن‌تر می‌شوند. سرستون‌های این نوع نما بسیار ساده و بدون طراحی هستند.
 2. یونیک: در نمای کلاسیک سبک یونیک ستون‌های باریک و بلند با سرستون‌های پیچ‌خورده و حلزونی شکل مواجه هستیم. این سرستون‌ها در این نوع سبک معماری باید بر روی پایه ستون که از یک سکو یا سنگ ساخته شده است، قرار بگیرد.
 3. کرنتین: در این نوع سبک معماری سرستون‌ها به شکل کاسه زنگ رو به سقف طراحی شده‌اند که اوایل تنها برای ساخت معابد از این سبک کلاسیک استفاده می‌شد.

 

 

اصول طراحی نمای کلاسیک

به طور کلی به جهت رعایت اصول طراحی نما کلاسیک یک ساختمان مثل ویلا لازم است از مصالح و متریال ساختمانی باکیفیت و مرغوب استفاده شود. همانطور که در بخش مزایای نمای کلاسیک برای ویلا گفته شد، نمای کلاسیک از مقاومت بالایی برخوردار است و در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف، ضربه، ساییدگی و خراش و بسیاری موارد دیگر مقاومت بسیار خوبی دارد. اما موضوعی که حائز اهمیت است کیفیت و نوع مواد و مصالح ساختمانی است که به شدت در دوام و ماندگاری ساختمان تاثیرگذار است. همچنین، نما کلاسیک به دلیل داشتن عناصر هنری پیچیده و با جزئیات فراوان لازم است برای اجرای آن از یک تیم حرفه‌ای کمک گرفت تا هنگام اجرای این نوع سبک معماری دچار کوچک‌ترین اشتباه نشویم. در واقع، از جمله مهم‌ترین مواردی که باید در نمای کلاسیک در نظر گرفت، رعایت نکات ایمنی و اصول مهندسی است تا جلوه ویلا و ساختمان مورد نظر ما زیبایی لازم را داشته باشد.

 

سخن پایانی

در انتهای این مقاله از نماسازان مرادی به بررسی ویژگی نمای کلاسیک برای ویلا و اصول طراحی آن پرداختیم. همانطور که گفته شد نما کلاسیک از جمله نماهای ساختمانی برگرفته از روم و یونان باستان است که در ایران با استفاده از سایر عناصر هنری به کار برده می‌شود. نمای کلاسیک برای ویلا به دلیل مزایای زیادی که دارد طرفداران خاص خود را دارد. البته برای طراحی و ساخت آن به یک مجموعه و تیم متخصص نیاز است تا با رعایت کلیه موارد ایمنی و با توجه به شرایط ساختمان، نوع طرح و محل سکونت، یک نمای کلاسیک اصولی و مطابق با شرایط استاندارد آن را اجرا کند. تیم نماسازان مرادی با سابقه درخشان در این زمینه صفر تا صد طراحی داخلی و خارجی انواع ساختمان‌های مختلف را انجام می‌دهد. تنها کافی است با راه‌های ارتباطی موجود در وبسایت با کارشناسان متخصص مجموعه ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

۱. مزایای نمای کلاسیک برای ویلا چیست؟

نمای کلاسیک مزایای زیادی دارد که برای ساختمان‌های مختلف مانند ویلا بسیار مناسب است. در واقع این نوع سبک معماری علاوه‌بر ایجاد جلوه‌ای بسیار زیبا و لوکس، باعث می‌شود تا ویلای مورد نظر از نظر دوام و ماندگاری و استحکام در سطح بالایی قرار داشته باشد.

 

۲. نکات ایمنی برای طراحی نماکلاسیک برای ویلا چیست؟

اجرای نمای کلاسیک برای ویلا نیاز به رعایت کلیه اصول و نکات مهندسی مانند قرار دادن علامت خطر، نصب حفاظ و بسیاری موارد دیگر دارد تا هیچ‌گونه آسیبی به جان و مال افراد وارد نشود.

 

۳. برای طراحی نمای ویلا سبک معماری مدرن بهتر است یا کلاسیک؟

انتخاب نوع نمای ساختمان بستگی به سلیقه افراد دارد و می‌توان گفت هم معماری مدرن برای ویلا کاملاً مناسب است و هم معماری کلاسیک. اما برای انتخاب هر نوع طرح و نمایی لازم است با کمک افراد متخصص و خبره بررسی‌های لازم بر روی نوع ساختمان، نوع منطقه و محله، میزان بودجه و هزینه لازم و بسیاری از موارد دیگر صورت بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *