نما رومی آپارتمان ، مدرن ترین نما برای ساختمان

سر فصل های مقاله

نما رومی آپارتمان

نما رومی آپارتمان چیست؟ اجرای نما رومی برای آپارتمان به چه صورت انجام می‌شود؟ مزایای اجرای نما رومی برای آپارتمان چیست؟ در نماسازی آپارتمان به سبک رومی از چه مصالحی استفاده می‌شود؟ مراحل اجرای نما رومی برای آپارتمان به چه صورت است؟ اجرای نما رومی آپارتمان چقدر هزینه دارد؟ نما رومی آپارتمان یکی از زیباترین سبک‌های نماسازی برای ساختمان‌های آپارتمانی است که انجام آن اصولی دارد و نیاز به مصالح به خصوصی برای اجرا است. در این مطلب از گروه نماسازان مرادی قصد معرفی این سبک نما برای آپارتمان و جزئیات آن را داریم. با ما همراه باشید تا نما رومی آپارتمان، مدرن ترین نما برای ساختمان را به شما معرفی کنیم.

 

نما رومی آپارتمان چیست؟

نمای ساختمان به خصوص آپارتمان‌ها، مهم‌ترین عامل در جذب افراد است. نما نشانه‌ای از کیفیت و تبحر معماری است که اجرای ساختمان توسط او انجام شده و حتی در افزایش ارزش مادی ملک هم تاثیر دارد. در میان نماهای مختلفی که برای ساختمان‌های آپارتمانی اجرا می‌شود، نما رومی یکی از پرطرفدارترین‌ها است اما آیا می‌دانید که نما رومی آپارتمان چیست؟ نما رومی، نمایی با معماری خاص و زیبا است. این نما که تاریخچه اجرای آن به معماری یونان و روم باستان باز می‌گردد، سال‌ها است که به عنوان یکی از محبوب‌ترین سبک‌های نماسازی دنیا استفاده می‌شود. از نمای رومی به عنوان نمای کلاسیک هم یاد می‌شود زیرا با مشاهده آن، ساختمان‌های قدیمی، لوکس و مرفه یادآور می‌شود. این سبک معماری در کشور ما هم جزو پرطرفدارترین سبک‌ها است و این روزها در بسیاری از ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها اجرا می‌شود.

 

ویژگی‌های شاخص نما رومی

سبک‌های مختلف معماری هر یک دارای ویژگی متفاوتی هستند که آن سبک را منحصر به فرد و متمایز از دیگر سبک‌ها می‌کند. این اصل در مورد نما رومی هم وجود دارد. ویژگی‌های شاخص نما رومی در کلیات یکسان هستند اما در برخی جزئیات بسته به سازه‌ای که نما روی آن اجرا می‌شود، تفاوت‌هایی وجود دارد. برای مثال نما رومی ویلایی با نما رومی آپارتمان متفاوت است. همچنین نما رومی دارای سبک جدید و قدیم است و جزئیاتی که در نما رومی جدید استفاده می‌شود با جزئیاتی که نما رومی به سبک قدیم استفاده می‌شود، تفاوت دارند. از ویژگی‌های شاخص نما رومی می‌توان به مصالح آن اشاره کرد. مصالحی که در نماسازی به سبک رومی استفاده می‌شوند عمدتا از رنگ‌های روشن مانند سفید، کرم یا شکلاتی روشن و عمدتا متریالی مانند مرمر یا تراورتن هستند. سر ستون‌های مرتفع، قوس‌های بزرگ و نقش برجسته، پنجره‌های ساده و نمای یکدست سنگی از دیگر ویژگی‌های این سبک نما هستند. از دیگر ویژگی‌های شاخص نما رومی می‌توان به قرینه بودن جزئیات اشاره کرد. جلوه و شکوه در سازه از دیگر ویژگی‌هایی است که نما رومی از آن‌ها برخوردار است.

 

مزایای نما رومی برای آپارتمان

استفاده از نما رومی جدید یا نمای کلاسیک و قدیمی برای ساختمان‌های ویلایی و آپارتمانی مزایای زیادی دارد. از مهم‌ترین مزایای نما رومی برای آپارتمان می‌توان به مواردی مانند برجسته سازی ساختمان در میان ساختمان‌های اطراف، ایجاد سبکی کلاسیک، شیک و قدیمی برای ساختمان، هزینه مناسب علی‌رغم سبک شیک و متمایز، مقاوم بودن و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

۱. برجسته سازی ساختمان

برجسته سازی ساختمان اولین و مهم‌ترین مزیت نماسازی به سبک رومی است. حتی با اجرای نما رومی ساده هم، ساختمان جلوه‌ای پیدا می‌کند که توجه خریداران را به سمت خود جلب می‌کند. این موضوع به دلیل المان‌های شاخصی است که در نمای رومی به کار گرفته می‌شوند. به خصوص ستون‌هایی که در این نما استفاده می‌شود، تاثیر بسیار زیادی در برجسته سازی ساختمان نسبت به ساختمان‌های اطراف دارد.

۲. قیمت مناسب مصالح

یکی از مزایای مهم نماسازی به سبک رومی که کمتر کسی آن را تصور می‌کند، قیمت مناسب مصالحی است که در این سبک نماسازی استفاده می‌شوند. به خصوص در نمای رومی ایرانی که بیشتر از تراورتن برای نماسازی استفاده می‌شود، قیمت و هزینه تامین مصالح پایین‌تر است. موضوعی که این سبک نماسازی باعث بالا رفتن هزینه نهایی کار می‌شود، جزئیاتی است که در این سبک استفاده می‌شود. تراشکاری‌ها، ستون‌ها و دیگر جزئیات از مواردی هستند که هزینه نهایی اجرا را علی‌رغم قیمت مناسب مصالح افزایش می‌دهد.

۳. نمایی مقاوم

نمای رومی نمایی مقاوم است و این مسئله یکی دیگر از مزایای نماسازی به این سبک است. مصالحی که در نماسازی به این سبک استفاده می‌شود از مقاومت بالایی برخوردار هستند و طول عمر بالایی دارند. سنگ نمای رومی استحکام بالایی دارد و نسبت به فشار و ضربه، تغییرات جوی و آب و هوا، تابش مستقیم نور خورشید و رطوبت مقاومت بالایی دارد.

۴. افزایش ارزش مادی ملک

افزایش ارزش مادی ملک یکی دیگر از مزایای نماسازی به سبک رومی است. جزئیات و مصالحی که در این سبک استفاده می‌شوند و ظاهری که نمای رومی دارد، در ارزش مادی ملک هم موثر است. به خصوص در اجرای نما رومی سفید، به دلیل ارزش مادی بیشتر مصالح تاثیر در افزایش قیمت ملک بیشتر است.

۵. در دسترس بودن جزئیات

در دسترس بودن جزئیات یکی دیگر از مزایای این سبک است. بسیاری از جزئیاتی که در این سبک نما استفاده می‌شوند، مانند ستون‌های پیش ساخته، گچ‌بری‌ها و قوس‌های مخصوصی که در نماسازی رومی استفاده می‌شوند در بازار به صورت پیش ساخته و آماده موجود و قابل خریداری هستند و این مسئله اجرای نما به این سبک را بسیار ساده می‌کند.

 

مراحل اجرای نما رومی آپارتمان

کاربردی‌ترین مصالح برای اجرای نما رومی آپارتمان

یکی از ویژگی‌های مهم نماسازی به سبک رومی، مصالحی است که در این سبک نماسازی استفاده می‌شوند. از کاربردی‌ترین مصالح برای اجرای نما رومی آپارتمان و ویلاها شخصی می‌توان به سنگ مرمر و تراورتن اشاره کرد. هر چند این مصالح در دیگر سبک‌های نماسازی هم استفاده می‌شوند اما در نمای رومی استفاده از آن‌ها به صورت یکدست است. به این معنی که در کل نما تنها از یک نوع سنگ استفاده می‌شود و به جز در و پنجره‌ها، هیچ‌کدام از بخش‌های دیگر دارای مصالح دیگری نیستند.

 

مراحل اجرای نما رومی آپارتمان

اجرای نما رومی در تمام سازه‌ها شیوه و فرآیندی یکسان دارد. تنها تفاوت نمای رومی در سازه‌های مختلف مانند نما رومی ساده ویلایی یا آپارتمان در نحوه و میزان استفاده از جزئیات است. برای مثال در نمای رومی ساختمان دو طبقه معمولا از ستون‌های بلند در طبقه دوم استفاده می‌شود. همچنین در ساختمان‌های آپارتمانی ستون‌هایی که مشخصه نمای رومی هستند کوتاه و تنها در اطراف ساختمان یا به عنوان مانعی برای تراس‌ها استفاده می‌شوند. اما کلیات مراحل اجرای نما رومی آپارتمان که در نماسازی به سبک رومی در دیگر سازه‌ها هم به یک نحو اجرا می‌شوند، به شرح زیر هستند.

 

۱. طراحی نقشه نما

هر تغییر یا اقدامی که در ساختمان انجام می‌شود، مطابق نقشه آن است و اگر این تغییر جزو تغییرات اساسی مانند نماسازی، بازسازی یا محوطه سازی باشد ابتدا باید نقشه‌ای جداگانه برای آن تهیه شود و سپس تغییرات آغاز شود. به منظور نماسازی به سبک رومی هم ابتدا باید طراحی نقشه نما را انجام داد و سپس شروع به اجرا و پیاده‌سازی جزئیات کرد. طراحی نقشه نما رومی همچنین در مدیریت هزینه‌های نماسازی به این سبک هم موثر است. در نقشه علاوه بر تعیین المان‌ها، مواردی مانند میزان برجستگی نما، میزان قوس‌ها و نوع و ضخامت سنگ‌ها نیز مشخص می‌شود.

 

۲. شاسی‌کشی و رابیتس‌کاری

شاسی‌کشی و رابیتس‌کاری از دیگر مراحل نماسازی به سبک رومی هستند. شاسی‌کشی همان آهن‌کشی نما است که مهم‌ترین مرحله در اجرای نما روی آپارتمان نیز هست. این مرحله نیاز به دقت زیادی دارد و اگر به درستی انجام نشود احتمال تخریب نما بعد از اجرا بسیار زیاد خواهد بود. در بسیاری از نماهایی که بخش‌هایی از آن در طول زمان ریخته و زیبایی ظاهری نما تحت تاثیر قرار می‌گیرد، شاسی‌کشی به درستی انجام نشده است. شاسی‌کشی در واقع به منظور تحمل وزن نمای ساختمان و جزئیاتی که برای آن استفاده می‌شود، انجام می‌گردد. رابیتس‌کاری اما برای ایجاد فرم‌ها و منحنی‌ها انجام می‌شود. این مرحله نیز باید به درستی انجام شود تا جزئیاتی مانند اجرای قوس‌ها تمیز و زیبا پیاده شوند.

 

۳. نصب سنگ و جزئیات

بعد از شاسی‌کشی و آماده‌سازی زیرسازی نما رومی، نوبت به نصب سنگ و جزئیات نمای رومی است. نصب سنگ و جزئیات به دو روش تر یا خشک انجام می‌شود. در روش خشک سنگ‌ها و مصالح در محل مشخص خود جای می‌گیرند و نهایتا با دورگیری محکم می‌شوند اما در نصب تر، از دوغاب و ملات سیمانی استفاده می‌شود که چسبندگی خوبی برای مصالح ایجاد کرده و احتمال خرابی آن را کاهش می‌دهند.

 

قیمت نماسازی آپارتمان به سبک رومی

قیمت نماسازی آپارتمان به سبک رومی به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها نوع سنگ است. برای مثال سنگ مرمر نسبت به سنگ تراورتن از ارزش مادی بیشتری برخوردار است. همچنین قیمت سنگ تراورتن در انواع مختلف و بسته به رنگ، ابعاد، ضخامت و درجه کیفی متفاوت است. یکی دیگر از موضوعاتی که در تعیین قیمت نماسازی آپارتمان به سبک رومی موثر است، رنگ سنگی است که برای نماسازی استفاده می‌شود. نمای یکدست سفید قیمت بالاتری نسبت به نمای کرمی یا تیره‌تر دارد. میزان جزئیات مانند ستون‌ها، تراشکاری‌ها، قوس‌ها و طاق‌ها از دیگر مواردی هستند که در تعیین قیمت نما روی آپارتمان موثر هستند. متراژ ساختمان و نوع کار از نظر میزان آهن مورد نیاز برای شاسی‌ و رابیتس از دیگر مسائلی هستند که در قیمت نماسازی به سبک رومی تاثیر زیادی دارند.

 

خدمات نماسازان در زمینه اجرای نما رومی

همان‌طور که گفتیم نماسازی به سبک رومی در کشور ما هم طرفداران زیادی دارد. بسیاری از آپارتمان‌هایی که این روزها ساخته می‌شوند با این نما طراحی می‌شوند تا ظاهری شیک و متفاوت داشته باشند. همچنین در نماسازی ساختمان‌های ویلایی به خصوص ویلاهای شمال کشور هم از این سبک نماسازی استفاده زیادی می‌شود. استقبال از نماسازی به سبک رومی باعث شده که امروزه بیشتر شرکت‌های معماری و مجری ساخت و ساز نمای ساختمان‌ها، خدمات نمای رومی را جزو خدمات اصلی خود داشته باشند و نماسازان مرادی هم یکی از آن‌ها است. از جمله خدمات نماسازان در زمینه اجرای نما رومی می‌توان به بررسی ساختمان مشتری برای تخمین قیمت، پیشنهاد بهترین نما برای طراحی و اجرای نمای رومی زیر نظر بهترین مهندسین معماری اشاره کرد.

 

نتیجه گیری نما رومی آپارتمان

نما رومی آپارتمان یکی از بهترین سبک‌های نماسازی در میان سبک‌هایی است که برای زیبایی آپارتمان می‌توان اجرا کرد. این سبک هرگز قدیمی نمی‌شود و از مقاومت خوبی برخوردار است و همان‌طور که گفته شد با اجرای صحیح آن تا سال‌ها نیازی به ترمیم یا اجرای نمایی جدید برای آپارتمان نیست. اجرای صحیح نما رومی آپارتمان زمانی امکان‌پذیر است که این کار توسط مجری حرفه‌ای در این زمینه انجام شود. نماسازان مرادی به عنوان یکی از بهترین مجریان نماسازی، خدماتی از قبیل نما رومی آپارتمان، نماسازی با سیمان، ابزار زنی نما ، نمای شسته و بسیاری خدمات دیگر در زمینه نما را به مشتریان خود ارائه می‌کند. برای ارتباط با متخصصین ما جهت مشاوره و اجرای نما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *