معرفی نما سیمانی و سیمانکاری + توضیح کامل مزایا و معایب

سر فصل های مقاله

نما سیمانی و سیمانکاری

امروزه در تمامی نقاطق دنیا برای محکم کردن، عایق کردن در برابر عوامل طبیعی مانند باران، آفتاب و باد و همچنین زیبایی نمای ساختمان ها از نما سیمانی و سیمانکاری استفاده می شود.

در تمامی نماهای سیمانی، قبل از هر چیز نمای ساختمان و بناء باید سطحی متناسب با طرح مورد نظر را داشته باشد که این امر درصورت نیاز، بوسیله شاسی کشی های فلزی به همراه توری رابیتس، قابل ساخت می باشد. در صورت استفاده از این روش، پس از تکمیل نمودن جوشکاری ها و بستن رابیتس، روی توری ها را باید بوسیله نرمه سیمانی پوشاند تا بستری مناسب برای چسبیدن ملات ماسه سیمان بر روی نمای ساختمان ایجاد گردد.

نما سیمانی و سیمانکاری چیست ؟

در تمام انواع مصالح های ساختمانی که پرکاربرد هستند، سیمان کاربرد و جایگاه ویژه ای دارد. ترکیبی از آب و سیمان در برابر هوا، میتواند ماده ای چسبنده و قوی ایجاد کند که به عنوان عایق و یا محکم کردن در انواع مراحل ساخت و ساز جایگاه ویژه ای دارد. که علاوه بر این خاصیت چسبندگی و استحکام، برای ایجاد و طراحی انواع نما سیمانی و سیمانکاری نیز استفاده میشود.

این نوع نما سیمانی و سیمانکاری نیز دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی هریک خواهیم پرداخت:

انواع نماسیمانی

 • نمای سیمان سفید
 • نمای سیمان شسته
 • نمای سیمان تخته ماله
 • نمای تگرگی و ماهوتی
 • نمای تیشه‌ای یا نمای چکشی
 • نمای آبساب و موزائیک شسته
 • نمای خراشی
 • نمای رومی سیمانی

این هشت مورد از انواع نما سیمانی و سیمانکاری پرکاربرد تر بوده و پیمانکار با توجه به موقعیت ساختمان، بودجه و سلیقه مشتری از آنها استفاده میکند.

مزایا و معایت استفاده از نمای سیمانی در ساختمان

نما سیمانی نیز مانند دگر نما ساختمان ها دارای مزیت ها و معایب زیادی هستند، اگر شما قصد استفاده از نما ساختمان سیمانی را دارید، لازم است که قبل از اجرای هر مرحله از آن، با مزیت ها و معایب این نما آشنا شده تا درک بهتری از این موضوع پیدا کنید، داشتن این اطلاعات به شما در مراقبت و نگهداری از این نما ها نیز کمک خواهد کرد.

مزایای استفاده از نما ساختمان سیمانی

برخی از مزیت های این نما به شرح زیر میباشد؛

 1. اگر اجرای یک نمای کلاسیک را میخواهید، اسن نما میتواند انتخاب خوبی برای شما باشد.
 2. این نما نسبت به دیگر نما ساختمان ها مانند، نمای سنگی، نمای آجری و… کم هزینه تر و ارزان تر است.
 3. در این نوع نما آپارتمان، به صورت خاص و ویژه ای از سیمان استفاده میشود، پس میتوان به این نتیجه رسید که میزان مقاومت آن نسبت به سایر نماهای ساختمانی بیشتر است.
 4. مزیت دیگ این نما پایداری و مقاومت آن در برابر شرایط جوی است. بنابراین میتوانید از این نما در ساختمان خود با خیالی آسوده استفاده نمایید .
 5. این نما برای علاقمندان به اجرای نماهای صاف و یکپارچه بسیار مناسب است، استفاده از نما سیمانی میتواند به راحتی این خواسته شما را اجرایی نماید.

معایب استفاده از نما ساختمان سیمانی

مزیت های این نما ساختمان را بررسی نمودیم، در بخش بعد به معرفی مهمترین و قابل توجه ترین معایب آن نیز خواهیم پرداخت؛

 1. استفاده از سیمان در این نما وزن نهایی ساختمان را بیشتر میکند.
 2. این نما برای مناطق دارای آب و هوای مرطوب و شرجی مناسب نیست، به دلیل اینکه این نما نمیتواند عایق مناسبی در برابر رطوبت و حرارت باشد.
 3. خاصیت آنتی استاتیک یا همان تمیز کنندگی در این نما وجود ندارد و وجود گرد و غبار میتواند نما را تیره و کثیف نماید.
 4. در صورت استفاده از این نما در مدت طولانی، بر اثر آلودگی های هوا و شهری این نما تغییر رنگ خواهد داد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *