بهترین های طراحی و اجرا نما ویلا چیست؟

سر فصل های مقاله

نما سیمانی-نما ویلا, طراحی و اجرا نما ویلا

طراحی و اجرا نما ویلا دو تا موضوع و مرحله بهم پیوسته  اما در عین حال کاملا جدا هستند. به این معنی که درست است فرایند یک پروژه معماری و ساخت ابتدا از مطالعات و طراحی آغاز می گردد و در ادامه با طی مراحلی، در نهایت به اجرا و بهره برداری می رسد. اما به دلیل تفاوت های مختلف در ماهیت و جزئیات، هر کدام برای خود یک دنیای مستقل را شامل می شوند.

مرحله ابتدایی پروژه که معطوف به مطالعات و طراحی می باشد. اغلب یک پروسه انتزاعی و ذهنی است که در فرایند آن پس از طی مراحلی، یک معمار با توجه به معلومات، تجربه، شرایط واقعی پروژه، عوامل بیرونی موثر بر پروژه همچون ساختمان های دیگر، آب و هوا و اقلیم، شیب زمین و…اقدام به طراحی می کند.

البته در اکثر نقاط مهم فرایند یک پروژه، کارفرما حضور دارد و نظرات خود را به معمار یا طراح پروژه اعلام می‌کند. مثلا در مورد سبک معماری مورد علاقه خود و…نظر دهی می کند. اما نکته مهم در این مسیر، ایجاد یک ادبیات مشترک بین معمار-طراح و کارفرما است. پیش نیاز شکل گیری این ادبیات مشترک، آگاهی نسبی کارفرما از سبک های مختلف یا حداقل آگاهی دقیق از خواسته خود است. به این معنی که در خیلی از موارد پیش می آید که طرح و کانسپت های قابل قبولی ترسیم شده اند، اما به دلیل اینکه کارفرما از چیزی از پروژه انتظار دارد یا از خواسته خود آگاهی کامل ندارد و این موضوع باعث به بیراهه رفتن مسیر پروژه می گردد.

هنر معمار در اجرای نما ویلا

البته در این بخش هنر معمار این باید باشد که ابتدا خود آنقدر کار را اصولی پیش برده باشد که خروجی پروژه قابل قبول باشد و از طرفی بتواند هم کارفرما را با مسیر درست هماهنگ کند. در چنین شرایطی هم طرحی که بر مبنای اصول صحیح ترسیم شده در مسیر اجرایی قرار می گیرد، از طرف دیگر با آگاهی رسانی به کارفرما و همچنین توجیه پروژه و تامین خواسته های منطقی کارفرما، در نهایت ارزش افزوده ای برای کارفرما ایجاد شده است.

ما در این مقاله سعی مان این است که برمبنای تجربه خود، جزئیاتی را از طراحی و اجرا نما ویلا برای شما توضیح دهیم تا اگر در هر کدام از شرایطی که بالا توضیح دادیم قرار گرفتید، قدرت تصمیم گیری درست را پیدا کنید.

مختصری در مورد فرایند طراحی

به عنوان مثال طراحی و اجرا نما ویلا، یک نمونه خوب برای بررسی فرایند طراحی ای است که برای آن طی می‌شود. در کلیت طراحی و اجرا نما ویلا، هم بخش اول طراحی را در دل خود دارد و هم در ادامه آن، طرح اجرا می شود. در این مثال، جهت طراحی پروژه، ابتدا یکسری مطالعات اولیه از اصطلاحا سایت پروژه انجام می شود تا بصورت میدانی مشخص گردد که پروژه در کجا واقع شده و چه جزئیات و ابعادی دارد. همچنین وضعیت ارتباطی پروژه، ساختمان های همجوار، آب و هوا، وضعیت جهت گیری زمین و بحث نور، جنس زمین و خاک و…مورد ارزیابی و بازدید قرار می گیرند.

سپس در ادامه شروع به ترسیم طرح ها و اتودهای اولیه می کنند. البته طراحی و اجرا نما ویلا جزو موارد کوچکتر نسبت به پروژه های دیگر است و خیلی از این موارد را در دل خود ندارد. این نکات در مسیر فرایند طراحی بیشتر معطوف به یک پروژه کامل است که از نقطه صفر شروع به کار می شود.

پس از ترسیم اتودهای اولیه، نظر کارفرما در مورد کلیت طرح و مسیر طراحی اخذ می گردد. سپس بر اساس صحبت های انجام شده و نکات دقیق مثل آزمایش خاک، ضوابط معماری منطقه، متراژ دقیق و…اقدام به تدقیق و تکمیل طرح معماری می کنند.

در نهایت به یک طراحی کامپیوتری دقیق و زیبا می رسیم که آینده چیزی که قرار است در زمین پروژه اجرا گردد پیش تر توسط نرم افزار ترسیم شده است. همچنین نقشه های اجرایی این طرح ها نیز در همین مرحله تکمیل و تایید می گردند که در ادامه در مرحله اجرا از همین نقشه ها جهت پیاده سازی طرح استفاده گردد.

بررسی انواع روش های اجرا

در زمینه اجرا یک پروژه مثل طراحی و اجرا نما ویلا، همانطور که در مورد طراحی نکاتی گفتیم، ادامه همان مسیر نیز در اجرا اتفاق می افتد که بی ربط با مسیر طی شده در طراحی نیست. با این تفاوت که عوامل موثر بر قسمت طراحی یکسری عوامل جدا دارند و در بخش اجرا نیز عوامل موثر دیگری وجود دارند که اینها تفاوت بین اجرا و طراحی را ایجاد می کنند.

مثلا در طراحی و اجرا نما ویلا احتمالا در مسیر طراحی آن، با نکاتی همچون ابعاد نمای مزبور، سبک مدنظر جهت طراحی، متریال مورداستفاده، ضوابط شهرداری در مورد نما و…درگیر باشیم. اما در مرحله اجرا، هزینه اجرای طرح، نیروی کار مناسب، ابزارآلات موردنیاز، زمان اجرای پروژه و…جزو مهم ترین نکات موثر هستند. خصوصا اگر مثلا قرار باشد یک نما کلاسیک یا نما رومی در پروژه طراحی و اجرا نما ویلا مدنظر قرار گیرد.

نما رومی یا نما کلاسیک

خیلی خلاصه و راحت بگوییم که نما رومی و نما کلاسیک در ایران معادل همدیگر در نظر گرفته می شوند و هر جا حرفی از نما رومی یا نما کلاسیک به میان آمد، بدانید که منظور عنوان دیگری را هم شامل می شود و با هم فرقی ندارند. البته در حوزه تخصصی معماری و توسط متخصصین آن، بین این دو تفاوت وجود دارد اما در میان مردم به یک معنی جاافتاده است.

نما کلاسیک، انتخابی پرتکرار در بازسازی نما

به دنبال دلیل استفاده از نما کلاسیک در فرایند طراحی و اجرا نما ویلا نمی پردازیم. اما این را اشاره می کنیم که به دلایل متعدد، امروزه نما کلاسیک در اغلب پروژه های ویلایی و حتی مواردی که بازسازی نما انجام می‌دهند مورد توجه قرار دارد.

بازسازی نما ساختمان

همانطور که عرض کردیم در نماسازی هم اقبال زیادی به سبک های مختلف از جمله نما کلاسیک یا نما رومی وجود دارد. فرایند طراحی و اجرا در حالت بازسازی نما کمی متفاوت تر از طراحی و اجرا نما ویلا در یک پروژه ای است که از صفر شروع می شود. اما در نهایت خروجی یکسانی خواهند داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *