نکات مهم و کاربردی طراحی و اجرای نمای برج

سر فصل های مقاله

طراحی و اجرای نمای برج 

یکی از تخصصی ترین قسمت های ساخت برج, نمای برج می باشد. نکات قابل توجه این است که هر کسی از پس طراحی و اجرای اصولی نمای برج بر نمی آید. یکی از تخصص های اصلی طراحی ساختمان طراحی نمای برج ها می باشد. به ساختمان های مرتفع ای که کاربردهای متفاوتی دارند برج گفته می شود. یکی از اساسی ترین و حساس ترین اجزا از ساخت یک برج اجرای نمای برج می باشد. تمام این فرآیند به تجربه و مهارت بالایی نیاز دارد. طراحی نمای برج از نظر زیبایی شناسی اهمیت بسزایی دارد و البته در بهره وری انرژی و دوام ساختمان نیز نقش بسیار مهمی ایفا می کند. یک مجری نمای برج باید آن را متناسب با آب و هوای محل ساختمان و شرایط آن طراحی کند. شخصیت ساختمان و سلیقه صاحب آن, نمای یک برج می باشد. در این محتوا سعی داریم که برای شما بیان کنیم نمای برج چیست؟ و چه اهمیتی دارد؟

نمای برج

مواد اولیه مختلفی برای اجرای نمای برج به کار برده می شود. هر کدام از آنها از نظر بصری و ویژگی های ظاهری منحصر به فرد هستند. شیشه و فلز رایج ترین موادی هستند که برای اجرای نمای برج استفاده میشوند. از نظر زیبایی و از نظر دوام, فلز و شیشه در رتبه بسیار خوبی قرار دارند. یکی از مهمترین مصالح ساختمانی و اجرای نما سازی, شیشه می باشد. زیبایی و جذابیت برج های بلند با استفاده از شیشه چندین برابر می شود. شیشه تطبیق پذیری بالایی برای اجرای نمای شیشه ای برج دارد و در هر شکل و طرح قابل انتخاب و استفاده می باشد. برخی از این نماها می توانند بار وارد شده بر ساختمان را کم کنند. انتخاب هر یک از انواع طراحی نمای برج به سلیقه و شرایط جوی محل ساخت آن نیز مربوط می‌شود. برج ها سازه های بلندی هستند که نمای آنها در زیبایشان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. برج ها باید دارای نمای متفاوتی با ساختمان های معمولی کم ارتفاع داشته باشند. در نتیجه در انتخاب نمای برج باید دقت کافی به کار گرفته شود

طراحی و اجرای نمای برج

طراحی های تکراری و یکنواختی که در گذشته وجود داشتند این روزها وجود ندارند و اکثر مردم به دنبال خلاقیت و مهارت های جدید می باشند. طراحان حرفه ای که در زمینه طراحی و اجرای نمای برج و نما سیمانی فعالیت تخصصی و حرفه‌ای میکنند و مجری نمای برج هستند گزینش می‌شوند و با درآمدهای هنگفتی شروع به فعالیت می کند. یکی از معروف ترین معماران جوان رومانیایی با به کارگیری خلاقیت های منحصر به فرد خودش توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. این معمار از پنجره های کشویی در کنار بالکن های متعدد با برجستگی و تورفتگی های خلاقانه استفاده کرده و نمای برج را چندین برابر زیبا نموده است. از معروفترین ایده های طراحی و اجرای نمای برج, برخورداری همه طبقات از بالکن می باشد تا بدین طریق بتوان از تمام احجام پر و خالی ساختمان بهترین استفاده را کرد. نخستین اولویت برای جذب و جلب توجه مشتریان نمایی برج می باشد. اگر یک برج یا ساختمان از نمای زیبا و آراسته برخوردار نباشد در نگاه اول دیدگاه مشتریان و سایرین را به خود تغییر میدهد.

بهترین مصالح برای طراحی نمای برج

در ذهن کارفرما و مشتریان اولین سوالی که در این زمینه نقش می بندد این است که با کیفیت ترین و بهترین مصالح برای طراحی و اجرای نمای برج چیست؟ و از کجا باید آن را تهیه نمود. ما در پاسخ به این سوال به شما توصیه می‌کنیم از مصالحی برای نمای برج بهره ببرید که به فراوانی در شهر استان یا کشور شما یافت می شود. نمای برج علاوه بر جذابیت و زیبایی ظاهری باید مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی داشته باشد. همچنین مصالحی که برای برج ها استفاده می شوند باید استحکام بالایی داشته باشند. موضوع دیگر نیز در رابطه با مجری نمای برج است. هماهنگی مصالح بکار رفته با بنای مجاور بسیار اهمیت دارد. بناهای مجاور و ساختمان جدیدی که ساخته می شود باید از لحاظ اجرای بنا با هم همخوانی داشته باشند تا در کل بنای جذاب و منظره آراسته به ارمغان بیاورد.

نکات مهم در زمینه طراحی و اجرای نمای برج

مهندس معمار قبل از هرگونه اقدامی باید میزان سطح مالی کارفرما را در نظر گرفته و سپس پس با زیباترین و اصولی ترین روش ها انواع نمای ساختمان مانند نمای کلاسیک را طراحی و اجرا کند. نکته دیگر این است که طراحی نمای برج با توجه به اقلیم منطقه مشخص و اجرا شود. کشور ما از تنوع اقلیمی زیادی برخوردار است و کاملاً مشخص است که طراحی یک نمای ساختمان در شمال کشور با اقلیم مرطوب و معتدل با نمای برجی که در اقلیم گرم و خشک ساخته می شود بسیار متفاوت است. برای مثال اگر در مناطق سردسیر از نمای شیشه ای در جهات بادگیر استفاده شود دچار مشکل خواهند شد.

مهمترین نکاتی که برای طراحی و اجرای نمای برج ها در نظر گرفته می‌شود , نورپردازی آن در شب است. مجری نمای برج باید به نحوی عمل کند که نمای ساختمان مجلل به گونه‌ای باشد که به تنهایی در تاریکی شب در میان دیگر بناها بدرخشد و خودنمایی کند. این موضوع در طراحی نمای ساختمان هتل ها اهمیت بسزایی دارد. زیرا ارائه خدمات در تمام طول شبانه روز انجام می‌شود و اگر نورپردازی مناسبی وجود نداشته باشد آن بنا جذابیت نخواهد داشت.

 تجهیزات نورپردازی نمای برج

از مواردی که در مورد نورپردازی نمای برج باید در نظر داشته باشید این است که لوازم تجهیزات نورپردازی باعث رشد نورپردازی شده است. امکان انعطاف‌پذیری بیشتری را به طراحان می دهد و همچنین مزایای بیشماری را برای ما به همراه دارد. لامپ های تنگستن و فلورسنت از ابتدای ظهور لوازم روشنایی مورد استفاده قرار می گرفت اما معایب مختلفی که این محصولات دارند باعث شد که به مرور زمان از رده خارج شوند و در جای خود را با محصولات جدید بدهند. یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی که در این این عرصه توانست تاثیر زیادی داشته باشه چراغ های ال ای دی می باشد مصرف انرژی پایین و بازده نور بالاتر از سایر لامپ های موجود در بازار باعث افزایش کاربردی به محبوب‌ترین محصولات و همچنین مصرف آن در نمای برج ها بیشتر شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *