نکات مهم در بازسازی نما ساختمان های قدیمی

سر فصل های مقاله

بازسازی نما ساختمان های قدیمی

 

بازسازی نما ساختمان های قدیمی امروزه برای اکثر ساختمان های ایران به یک معضل جدی تبدیل شده است. به این دلیل که در ساخت اکثر ساختمان هایی که امروزه در ایران و در شهرهای مختلف ایران ساخته می شود، متاسفانه به دلایل مختلفی همچون مصالح نامرغوب، قدیمی بودن تکنولوژی ساخت، عدم تخصص در نیروهای درگیر پروژه و غیره باعث شده که ساختمان هایی که امروزه میبینیم ساخته می شوند متاسفانه بعد چند سال به چنان فرسودگی دچار می شوند که انگار 50 سال از عمر ساختمان می گذرد.

اگر دقت کرده باشید امروزه با دو مشکل اساسی عدم کیفیت ساختمان های نوساز و یکسان بودن طرح ساختمان ها در شهرهای مختلف ایران هستیم. یعنی نسبت به معماری گذشته اینکه هم ساختمان در هر شهری شبیه به شده اند و هم اینکه ساختمان هایی نیستند که بشود چند نسل روی آن حساب کرد.

پس با این حساب طبیعی است بعد چند سال، بازسازی نما  قدیمی دغدغه معمول اکثر ساختمان ها بشود. در این راستا سعی کرده ایم که در این نوشتار بررسی مناسبی از انواع نما سیمانی، نما کلاسیک و…داشته باشیم و همچنین نکاتی نیز در ارتباط با بازسازی نما ساختمان و…ارائه کنیم تا اگر جزو آن دسته از افرادی باشید که اکنون درگیر چنین مسئله ای هستید، به عنوان راهنما کمک حال شما باشد.

بررسی انواع نما

در گذر زمان و سلایق، مصالح، تکنولوژی، تغییر فرهنگ و…شاهد تغییرات مختلفی در سبک و طرح های مختلف ساختمانی بوده ایم که به دلایل مطرح شده مدام تغییر داشته اند. از طرف دیگر، شناخت این تنوع و سبک های مختلف، برای انتخاب سبک معماری ساختمان خود و یا در زمان بازسازی نما ساختمان به دردتان می خورد. از این حیث که وقتی شما اطلاعات اولیه ای به عنوان مثال از نما سیمانی یا نما کلاسیک داشته باشید، در هنگام سفارش این نوع بازسازی قدیمی خود، می دانید که باید به سراغ کدام متخصص و چه فرایندی بروید.

انواع نما چون لیست بلندی دارد همگی را در این بخش نمی آوریم اما نماهای امروزی که مرسوم تر هستند شامل نماهای سنگی، نما سیمانی، نما چوبی و نما شیشه ای است. نماهایی مثل نما کامپوزیت و … رفته رفته کم رنگ شده اند. البته یک دست بندی دیگر نیز از نظر سبک طراحی معماری است که به انواع نما کلاسیک، نما مدرن، نما مینیمال و…تقسیم می شوند. این نکته را هم بگویم که تنها سبک مربوط به نما نیست و منظور سبک کل بنا مدنظر است.

در ادامه چند نمونه از این نوع نماها را به عنوان مثال مورد بررسی قرار می دهیم.

بررسی نما کلاسیک

نما کلاسیک که به نما رومی نیز معروف است جزو نماهایی است که یک زمینه و سبقه ی طولانی دارد که امروزه با تبعیت از آن سبک و سیاق اقدام به طراحی می کنند. بازسازی نما ساختمان های قدیمی و کلاسیک نیز از جمله مواردی است که به دلیل گذر زمان و یا موارد اقلیمی و …بعد مدتی نیاز به ترمیم و بازسازی دارند.

بررسی نما سیمانی

نما سیمانی نیز یک سبک دیگر از طراحی معماری نما است که همانطور از اسمش پیداست، بر مبنای ملات سیمان شکل می گیرد. به این معنی که در این نوع نما، سیمان به عنوان پایه مورد استفاده قرار می گیرد و بوسیله آن، کل سطح نما را پوشش می دهند. لازم به ذکر است که یکی دیگر از راه های مناسب بازسازی نما ساختمان های قدیمی، استفاده از روش نما سیمانی است.

چرا بازسازی نما ساختمان های قدیمی

بازسازی نما ساختمان های قدیمی به عنوان بخشی از پروسه کامل بازسازی ساختمان مطرح است. یعنی وقتی صحبت از یک بازسازی جذاب می کنیم، تمام اجزای این پروسه را شامل می شود. با این حال در برخی موارد منظور از بازسازی، هدف بازسازی نما ساختمان های قدیمی بوده است. سوال اینجاست که چه نما ساختمان و چه کل ساختمان چرا نیاز به بازسازی پیدا می کند. اولا موضوع زمان و گذر آن، در هر جیز این اثر را می گذارد که بعد از مدتی نیاز به بازپیرایی خواهد داشت.

در مورد نما ساختمان ها هم همین اتفاق می افتد. تنها تفاوت در کیفیت مصالح، طرح پروژه و نحوه نگهداری است که مدت زمان این امر را جابجا می کند. پس با این اوصاف بعد از مدتی، در هر ساختمان به دلایل مختلف استفاده نامناسب از ساختمان، جنس نامرغوب متریال، شهرهای آلوده مثل تهران بابت باران های اسیدی و…از جمله مواردی هستند که بازسازی نما ساختمان را به یک نیاز و ضرورت تبدیل کرده اند.

راه های مختلف بازسازی نما ساختمان های قدیمی

راه های مختلفی برای بازسازی نما ساختمان های قدیمی وجود دارد اما اینکه چه راهی را انتخاب کنیم به عوامل مختلفی برمی گردد. مواردی همچون جنس اولیه ساختمان و سبک طراحی معماری آن، اقلیم و آب و هوای منطقه ای که ساختمان در آن قرار دارد، سلیقه و دانش معمار طراح و…از جمله مواردی هستند به نوعی در برخی موارد دست ما را محدود می کنند. اما با این شرایط، بسته به اینکه از قبل چه نوع نمایی دارید، می توانید از راه های مختلفی همچون نما سیمانی، سیمان شسته و یا از روش ابزار زنی نما به بازسازی نما ساختمان های قدیمی خود بپردازید که هر کدام از این روش ها هزینه و جزئیات مخصوص به خود را دارند.

ابزار زنی نما در بازسازی نما ساختمان های قدیمی

در نهایت این نکته را فراموش نکنید که در فرایند بازسازی نما ساختمان خود، حتما به روش نما سیمانی توجه کنید و یا از روش سیمان شسته برای ترمیم نمای ساختمان خود بهره بگیرید. به این دلیل که هم به لحاظ زمانی بسیار سریع قابل اجراست و هم به لحاظ هزینه ای، اصلا با نمونه ها و روش های دیگر ترمیم  و بازسازی نما ساختمان قابل مقایسه نیست.

اگر انتخاب شما نما سیمانی یا سیمان شسته باشد، یکی از اجزای مراحل اجرای آن، استفاده از راهکار ابزار زنی نما است که در نهایت بعد از پوشش سیمان، شروع به زیباسازی و حالت دهی نمای ساختمان می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *